آب و هوا و سلامت

اگرچه گرم شدن کره زمین ممکن است برخی از مزایای محلی مانند مرگ و میر کمتر در زمستان در آب و هوای معتدل و افزایش تولید مواد غذایی در مناطق خاص را به همراه داشته باشد، اثرات تغییر آب و هوا بر سلامت عمومی احتمالاً بسیار منفی است. تغییر اقلیم بر عوامل اجتماعی و زیست محیطی تعیین کننده سلامت مانند هوای پاک، آب آشامیدنی سالم، غذای کافی و سرپناه ایمن تأثیر می گذارد. علاوه بر این، دمای بالاتر هوا به طور مستقیم به مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی و تنفسی، به ویژه در میان افراد مسن کمک می کند. به عنوان مثال، در موج گرمای تابستان سال ۲۰۰۳ در اروپا، بیش از ۷۰۰۰۰ مرگ و میر اضافی ثبت شد (UNEP، ۲۰۰۴، مارس). دمای بسیار بالاتر همچنین سطح ازن و سایر آلاینده های موجود در هوا را افزایش می دهد و بیماری های قلبی عروقی و تنفسی را تشدید می کند.

در سطح جهانی، تعداد بلایای طبیعی مرتبط با آب و هوا از دهه ۱۹۶۰ بیش از سه برابر شده است. هر سال، این بلایا باعث مرگ بیش از ۶۰ هزار نفر، عمدتاً در کشورهای در حال توسعه می شود (WHO، ۲۰۱۷، ژوئیه). افزایش سطح دریا و رویدادهای شدید آب و هوایی به طور فزاینده ای به ویژه خانه ها، امکانات پزشکی و سایر خدمات ضروری را ویران می کند. بیش از نیمی از جمعیت جهان در ۶۰ کیلومتری دریا زندگی می کنند (کریل، ۲۰۰۳، سپتامبر). و افراد ممکن است مجبور به حرکت شوند، که به نوبه خود خطر طیف وسیعی از اثرات سلامتی، از اختلالات روانی گرفته تا بیماری های عفونی را افزایش می دهد. تغییر روزافزون الگوهای بارش احتمالاً بر منابع آب شیرین تأثیر می گذارد. فقدان آب سالم می تواند بهداشت را به خطر بیندازد و خطر ابتلا به بیماری های اسهالی را افزایش دهد که هر ساله هزاران کودک زیر ۵ سال را می کشد. در موارد شدید، کمبود آب منجر به خشکسالی و گرسنگی می شود.

سیل ها نیز از نظر فراوانی و شدت در حال افزایش هستند و انتظار می رود فراوانی و شدت بارش های شدید در طول قرن جاری همچنان افزایش یابد. سیل منابع آب شیرین را آلوده می کند، خطر ابتلا به بیماری های منتقله از طریق آب را افزایش می دهد و بستری برای پرورش حشرات ناقل بیماری مانند پشه ها ایجاد می کند. همچنین باعث غرق شدن و صدمات بدنی، آسیب رساندن به منازل و اختلال در ارائه خدمات پزشکی و بهداشتی می شود.

علاوه بر این، شرایط آب و هوایی به شدت بر بیماری های منتقله از آب و بیماری های منتقل شده توسط حشرات، حلزون ها یا سایر حیوانات خونسرد تأثیر می گذارد. تغییرات آب و هوایی احتمالاً فصل انتقال بیماری های مهم ناقل را طولانی تر می کند و محدوده جغرافیایی آنها را تغییر می دهد. به عنوان مثال، انتظار می رود تغییرات آب و هوایی به طور قابل توجهی منطقه چین را که در آن شیستوزومیازیس منتقل شده توسط حلزون رخ می دهد گسترش دهد (WHO، ۲۰۰۹). مالاریا به شدت تحت تأثیر آب و هوا است. مالاریا که توسط پشه‌های آنوفل منتقل می‌شود، سالانه بیش از ۴۰۰۰۰۰ نفر را می‌کشد که بیشتر آنها کودکان آفریقایی زیر ۵ سال هستند (WHO، ۲۰۱۷، آوریل).

به طور خلاصه، تغییرات آب و هوایی معمولاً بر همه جمعیت ها تأثیر می گذارد، اما برخی از آنها آسیب پذیرتر از دیگران هستند. افرادی که در ایالات کوچک جزیره ای در حال توسعه، سایر مناطق ساحلی، شهرهای بزرگ و مناطق کوهستانی و قطبی زندگی می کنند به ویژه در معرض خطر هستند. به ویژه کودکان، کودکانی هستند که در کشورهای فقیر زندگی می کنند و از آسیب پذیرترین کشورها در برابر خطرات بهداشتی ناشی از آن هستند و برای مدت طولانی تری در معرض پیامدهای سلامتی قرار خواهند گرفت.

مرجع

اوتمار ادنهوفر، RP-M. (2014). خلاصه SPM برای سیاستگذاران.

برنامه زیست محیطی سازمان ملل. (۲۰۰۴، مارس). اثرات موج گرمای تابستان ۲۰۰۳ در اروپا. بروشور هشدار محیط زیست

سازمان WH (2017، ژوئیه). تغییرات آب و هوا و سلامت. مرکز رسانه.

کریل، L (2003، سپتامبر). اثرات آبشاری: جمعیت و مناطق ساحلی. دفتر مرجع جمعیت.

که. (۲۰۰۹). تغییرات آب و هوا و سلامت. دفتر نمایندگی سازمان جهانی بهداشت در چین

که. (۲۰۱۷، آوریل). مالاریا مرکز رسانه.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر