آمریکا از قرارداد تسلیحاتی یک میلیارد دلاری به تایوان رونمایی کرد – اخبار


ایالات متحده قصد دارد تا ۱.۱ میلیارد دلار تسلیحات از جمله ۶۰ موشک ضد کشتی هارپون به تایوان بفروشد، زیرا واشنگتن تلاش های خود را برای تقویت دفاعی این کشور در شرایطی که تحت فشار فزاینده ارتش چین قرار دارد، افزایش می دهد.

دولت بایدن روز جمعه کنگره را از فروش پیشنهادی خود مطلع کرد که شامل ۱۰۰ موشک هوا به هوای سایدوایندر و همچنین تجهیزات و پشتیبانی از برنامه رادار نظارتی است.

این اولین قرارداد تسلیحاتی ایالات متحده از زمانی است که ارتش چین پس از سفر ماه گذشته نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، فشار قابل توجهی بر تایوان افزایش داد.

چین با شلیک موشک‌هایی بر فراز تایوان به سمت آب‌های شرق جزیره، از جمله موشک‌هایی که در منطقه اقتصادی انحصاری ژاپن فرود آمد، به دیدار او پاسخ داد.

لورا روزنبرگر، مقام ارشد کاخ سفید در امور چین و تایوان، گفت که دولت مدتی است این بسته را آماده کرده است زیرا انتظار دارد چین به افزایش فشار بر تایوان ادامه دهد.

این بسته پنجمین و بزرگترین بسته ارائه شده توسط دولت است. روزنبرگر گفت که این شامل «قابلیت‌های دفاعی نامتقارن حیاتی» است.

از آنجایی که جمهوری خلق چین به افزایش فشار بر تایوان – از جمله با افزایش حضور هوایی و دریایی خود در اطراف تایوان – و تلاش برای تغییر وضعیت موجود در تنگه تایوان ادامه می‌دهد، ما آنچه را تایوان باید حفظ کند، در اختیار داریم. روزنبرگر گفت: ما قابلیت های دفاع شخصی را ارائه می دهیم.

از زمان برگزاری مانورهای نظامی در مقیاسی بی سابقه که به مدت یک هفته پس از سفر پلوسی به طول انجامید، چین سطوح بالاتری از فعالیت نظامی در اطراف تایوان را نسبت به قبل از سفر وی حفظ کرده است.

مقامات آمریکایی گفته اند که چین در تلاش است تا یک “عادی جدید” در اطراف جزیره ایجاد کند. چین به طور فزاینده ای هواپیماهای جنگی را از طریق خط میانی در تنگه تایوان می فرستد، که قبلا به عنوان منطقه حائل عمل می کرد.

سخنگوی سفارت چین، لیو بینگو، گفت که چین “اقدامات متقابل قانونی و ضروری” را برای پاسخ به فروش تسلیحات انجام خواهد داد.

تنش ها بر سر تایوان در چند سال گذشته افزایش یافته است زیرا ارتش آزادیبخش خلق تعداد فزاینده ای از جت های جنگنده، بمب افکن و سایر هواپیماهای جنگی را به “منطقه شناسایی دفاع هوایی” تایوان فرستاده است.

چین آمریکا را متهم به تضعیف سیاست «چین واحد» می‌کند که از زمان عادی‌سازی روابط بین دو کشور در سال ۱۹۷۹ برقرار بود. بر اساس این سیاست، ایالات متحده پکن را به عنوان تنها دولت چین به رسمیت می‌شناسد، اما تنها بدون تأیید موضع خود در قبال تایوان. بخشی از چین است.

کاخ سفید تغییر سیاست “چین واحد” را رد کرده و بارها به چین گفته است که کنترل سفر را ندارد زیرا کنگره یک شاخه مستقل از دولت ایالات متحده است.

بایدن در سفر امسال خود به توکیو با تاکید بر تنش فزاینده، به چین هشدار داد که ارتش آمریکا برای دفاع از تایوان در برابر هرگونه حمله چینی مداخله خواهد کرد.

تایوان در نشانه ای از اینکه تایپه واکنش تهاجمی تر به فعالیت های چینی را آغاز کرده است، روز پنجشنبه یک پهپاد را که بر فراز یکی از جزایر دورافتاده این کشور پرواز می کرد، سرنگون کرد. این اقدام دو روز پس از آن انجام شد که تایوان یک پهپاد چینی دیگر را که به سمت شیامن، شهری در چین بسیار نزدیک به جزیره کینمن تحت کنترل تایوان در حرکت بود، سرنگون کرد.

سفر پلوسی در زمان حساسی برای رئیس‌جمهور شی جین پینگ انجام می‌شود که انتظار می‌رود با برگزاری بیستمین کنگره حزب کمونیست چین در ماه آینده، سومین دوره رهبری بی‌سابقه‌ای را به دست آورد.

ایالات متحده و چین در حال مذاکره برای تلاش برای ترتیب دادن اولین دیدار رو در رو بین شی و بایدن در زمان شرکت رهبران دو کشور در نشست گروه ۲۰ در اندونزی در ماه نوامبر هستند.

بعد دیمیتری سواستوپل در توییتر