آهنگ نتفلیکس “RRR” یک فیلم سیاسی، یک اکشن با ارزش و یک موزیکال مهیج است – باب خبر


وقتی صحبت از تبلیغات سینمایی می شود، آشکار بهتر از موذیانه است. حمایت آشکار دارای فضیلت صراحت و قدرت احساسات پرشور است. فیلمی مانند «تاپ گان: ماوریک» پیام‌های خود را تحت پوشش واقعیت‌های غیرقابل قبول پنهان می‌کند، در حالی که یکی دیگر از نمایش‌های اکشن سیاسی جدید و پرانرژی، فیلم هندی «RRR» (که در ماه مارس در سینما اکران شد و اکنون در حال پخش است. نتفلیکس، جایی که در پنج رتبه برتر قرار دارد، اظهارات خود را به صراحت بیان می کند. این هنر تخیلی خود را با هیجان و شادی به منصه ظهور می رساند.

“RRR” – عنوان مخفف “Rise Roar Revolt” است – با استفاده از لفاظی بصری قوی، تاریخ را به افسانه تبدیل می کند. این فیلم بر اساس داستان‌های واقعی زندگی دو انقلابی هندی در اوایل قرن بیستم، آلوری سیتاراما راجو و جمهوریم بهیم، که با ظلم‌های قدرت استعماری بریتانیا به رقابت پرداختند، ساخته شده است. هیچ سابقه ای از ملاقات آنها وجود ندارد، چه رسد به پیوستن به نیروها. کارگردان، SS Rajamouli – که فیلمنامه را نیز بر اساس داستانی از V. Vijayendra Prasad (پدرش) نوشته است – از فانتزی الهام‌بخش ارتباط بی‌ثبات آن‌ها، هجوم شگفت‌انگیزی از انرژی خلاقانه را می‌گیرد. (زبان اصلی فیلم تلوگو است؛ نسخه نمایش داده شده در نتفلیکس به هندی دوبله شده است.)

در یک سفر موتوری در حومه هند، کاترین باکستون (آلیسون دودی)، همسر بلندپایه فرماندار مستعمره بریتانیا، دختری هندی به نام مالی (توینکل شارما) را به عنوان خرید یک حیوان خانگی خریداری می کند. حزب فرماندار کودک را به خاطر اعتراضات مادرش لوکی (احمرین انجم) که توسط نگهبانان انگلیسی مورد خشونت قرار می گیرد، دور می کند. مالی از قبیله گوند است که گفته می شود محکم به هم چسبیده اند و به اصطلاح چوپان آن، بهیم (NT Rama Rao، جونیور)، یک جنگجوی سرسخت، برای یافتن او به دهلی می رود و خود را به عنوان مکانیک مسلمانی به نام خود در می آورد. اختر. فرماندار بریتانیا، اسکات باکستون (ری استیونسون)، توسط یک افسر پلیس هندی در مورد چوپان و خشونت او هشدار می دهد. باکستون به افسرانش دستور می دهد که چوپان را پیدا کرده و دستگیر کنند. یکی از افسران پلیس هندی او به نام راجو (رام چاران) برای این ماموریت داوطلب می شود و قصد دارد در محافل سرخپوستان انقلابی شهر نفوذ کند. در دهلی، دو غریبه هندی پسری را در حال غرق شدن در رودخانه می بینند و برای نجات او متحد می شوند. دو مرد، راجو و اختر، با هم دوست می شوند. راجو غافل از اینکه اختر جنگجویی است که به دنبالش است، و اختر غافل است که راجو برای مردی کار می کند که قصد دارد به خانواده اش حمله کند. درام اسرار آنها، و مسیر پر پیچ و خم همکاری نهایی آنها (این هیچ خرابکار نیست)، شامل صحنه هایی از وحشت اخلاقی و احساسی است که در هدف والای ماموریت تاریخی آنها رستگار شده است.

شباهت لحن با دیگر فیلم‌های اکشن هندی با آنچه که با فیلم‌های پرفروش هالیوود به اشتراک می‌گذارد مطابقت دارد. درام حول محور اکشن ساخته شده است، به شخصیت‌ها اشاره می‌کند، دیالوگ‌های بسیار کمی دارد که طرح را پیش نمی‌برد، و نه روان‌شناسی، نه تاریخ و نه زمینه اجتماعی برای غنی‌سازی چارچوب تاریخی ارائه می‌کند. این فیلمی از میانبرها و انحرافات است که کمتر از وسایل نقلیه ابرقهرمانی یا سوپراستار آمریکایی بی امان نیست، اما راجامولی هنرمندی با خلق و خوی و استعداد متمایز است. او هاله افسانه را در یک صحنه گسترده که راجو را در زندانی که در آن مردم هند برای آزادی یک زندانی به دروازه‌ها هجوم می‌آورند، معرفی می‌کند. در آنجا، راجو از طریق حرکات آکروباتیک غیرممکن و هنر رزمی فوران‌کننده (که توسط یک دوربین دیوانه‌وار در حال چرخش برجسته شده است) که مانند یک کارتون لایو اکشن بازی می‌کند، با کل جمعیت فزاینده روبرو می‌شود. عنصر فانتزی با دنباله ای از تمرینات سختگیرانه بهیم که شامل نبرد یک دست با گرگ و ببر است، تشدید می شود.

یک عنصر آشکار اغراق وجود دارد که داستان را در اصل و لحن افسانه خم می کند – اثر یک داستان بلند روی صفحه است. این فیلمی از هذیان گیج‌کننده و هیجان‌انگیز است که در آن کنش فیزیکی سد غیرممکن‌ها را می‌شکافد، اما از فراطبیعی یا ابرقهرمانی کوتاه می‌آید. و یک حس گرافیکی بی‌نقص از ترکیب‌بندی و یک حس قاطعانه دقیق از اکشن سریع وجود دارد که هیچ مدیون درهم‌آمیزی عمومی است که اکثر صحنه‌های اکشن هالیوود با آن فیلم‌برداری و ویرایش می‌شوند. “RRR” نیز پر از گور است: جریان خون، جهش خون، کتک خورده و سوراخ شده و بدن های پاره شده. با این حال، ترکیب هدف سیاسی به شدت تعیین‌شده و هنر آهنگسازی، وحشتی از هوای انتزاعی را می‌افزاید که حس خشم یا عدالت را بدون انزجار فیزیکی یا تیتراژ ایجاد می‌کند.

طرح دارای پیچ و خم ها، راه های کناری پنهان و ارتباطات شگفت انگیز است که خیره کننده ترفندهای جادویی است. حذفیات و کوتاهی های داستان – موضوعی عجیب و غریب برای اشاره در فیلمی که تقریباً سه ساعت طول می کشد – به هوای شگفت انگیز کمک می کند و لرزه ای از شگفتی را به یک فلاش بک گسترده که در میانه راه رها شده است، می بخشد. این درام ریشه در سادیسم مطلق، نژادپرستی جنایت‌بار و در واقع نسل‌کشی بریتانیایی‌ها، تروریسم دولتی که باکستون بر آن حکمرانی می‌کند، خونخواهی بیمارگونه قدرتی که کاترین به رخ می‌کشد، تعصبات غیرانسانی افسران زیردست، و سیاست شرورانه استخدام افراد بومی است. مردم کارهای کثیف خود را انجام دهند دیدگاه داستان از استبداد استعماری نه تنها شامل نابرابری شدید اقتصادی، بلکه سرکوب سیاسی بی‌امان نیز می‌شود – و احساس ترسی که تقریباً یک حس عذاب است، که نشان‌دهنده ممنوعیت مطلق مردم هند برای داشتن سلاح گرم و غوغایی است که حتی با یک تفنگ به وجود می‌آید. به دست یکی از آنها می افتد.

“RRR” با تمام عزم سیاسی اش، یک موزیکال و یک موسیقی برقی است. فیلم مملو از موسیقی و شخصیت هایی است که در لحظات مهم سیاسی می خوانند. وقتی راجو و بیم موفق می‌شوند در یک گردهمایی اجتماعی عالی بریتانیایی شرکت کنند، لحظه‌ای از شوونیسم فرهنگی را به یک رقص تماشایی تبدیل می‌کنند. رقص دیوانه‌وار ورزشی شامل ژست‌هایی از شکوه مجسمه‌سازی با آتش سریع است تا با استعداد هندسی تصاویری که آن را ثبت می‌کنند مطابقت داشته باشد. در جایی که رقص مرکزی فیلم به شدت رقابتی است، صحنه‌های مبارزه شبیه به رقص هستند و لحظاتی از شکوه و ابهت خیالی را به نمایش می‌گذارند. به زودی نمی توان دید یک جنگجو را که جنگجوی دیگری را بر پشت خود حمل می کند، با یکی از بالا که دو تفنگ حمل می کند و آنها را با دقت مرگباری در جهت مخالف شلیک می کند، در حالی که حامل در حال فرار از یک دیوار آجری می شکند. یا موتورسیکلت فراری را با یک پا متوقف می کنند، انگار که توپ فوتبال است، در هوا گیر می افتند و با نیروی ویرانگر گلوله توپ پرتاب می شوند. یا یک تیر شعله ور که تمام حومه شهر را شعله ور می کند و تصاویر واگنری از ویرانی عالی را به نمایش می گذارد.

درام وحدت سیاسی که اشعار آهنگ آن را به عنوان “دوستی بین یک آتشفشان در حال فوران و یک طوفان وحشی” توصیف می کند، همچنین منظره ای پرفروغ از شکوه میهن پرستانه است. حس قدرتمند فضیلت انقلابی و هدف جمعی فیلم به غرور ملی تسلیم می شود که با شادی بی وقفه رقصیده و خوانده می شود. شماره نهایی تولید، با شجاعت نظامی، اهداف امروزی این داستان شبه تاریخی را برجسته می کند.