آیا آموکسی سیلین آنتی بیوتیک است؟ – ما به داروخانه آموکسی سیلین، آنتی بیوتیک اهمیت می دهیم


آموکسی سیلین

برای درمان طیف گسترده ای از عفونت های باکتریایی استفاده می شود. این دارو یک آنتی بیوتیک از نوع پنی سیلین است. اون با توقف رشد باکتری ها کار می کند.

فقط عفونت های باکتریایی را درمان می کند. برای عفونت های ویروسی (مانند سرماخوردگی، آنفولانزا) کارایی ندارد. استفاده غیر ضروری یا استفاده نادرست از هر آنتی بیوتیک می تواند اثربخشی آن را کاهش دهد. آموکسی سیلین همچنین همراه با سایر داروها برای درمان زخم معده/روده ناشی از باکتری هلیکوباکتر پیلوری و جلوگیری از عود زخم ها استفاده می شود.

آموکسی سیلین ژنریک

نام ژنریک آموکسی سیلین آموکسیل

نام تجاری: آموکسی سیلین

نام تجاری نام ها: Amoxil، Trimox، Moxilin، Apo-Amoxi. کلاس های دارویی

نام تجاری آموکسی سیلین

نام های تجاری زیادی برای داروهایی که حاوی آموکسی سیلین هستند وجود دارد

آموکسی سیلین استفاده می کند

این دارو را به صورت خوراکی با یا بدون غذا طبق دستور پزشک مصرف کنید، معمولاً هر ۸ یا ۱۲ ساعت. دوز بر اساس وضعیت پزشکی و پاسخ شما به درمان است.

در حین استفاده از این دارو مایعات زیادی بنوشید مگر اینکه پزشک به شما دستور دیگری بدهد. برای بهترین نتیجه، این آنتی بیوتیک را در زمان های مساوی مصرف کنید. برای کمک به یادآوری، این دارو را هر روز در زمان(های) یکسانی مصرف کنید.

مصرف این دارو را تا پایان کامل مقدار تجویز شده ادامه دهید، حتی اگر علائم پس از چند روز ناپدید شوند. قطع زودهنگام دارو ممکن است به باکتری ها اجازه دهد به رشد خود ادامه دهند که می تواند منجر به بازگشت عفونت شود.

نام عمومی Augmentin

آموکسی سیلین/کلاوولانات پتاسیم نام عمومی Augmentin است.

سیگنال تقویت کننده

این قرص ها حاوی آموکسی سیلین کلاولانات هستند و مورد استفاده قرار می گیرند

 • عفونت های دستگاه ادراری
 • عفونت های ساختار پوست و پوست
 • سینوزیت
 • اوتیت حاد باکتریایی
 • عفونت های تنفسی تحتانی

عوارض جانبی Augmentin

برخی از عوارض جانبی اصلی Augmentin: واکنش آلرژیک پوستی، اسهال. تب، درد مفاصل، زرد شدن پوست، پارگی و خونریزی آسان، خونریزی شدید قاعدگی، تغییر رنگ دندان ها، حالت تهوع یا استفراغ، درد عضلات یا مفاصل، خواب آلودگی، ضربان قلب نامنظم

Augmentin برای عفونت دندان

آگمنتین یک آنتی بیوتیک بسیار موثر در برابر انواع خاصی از باکتری ها است که باعث عفونت دندان می شوند. فقط باید با توصیه دندانپزشک استفاده شود.

Augmentin استفاده می شود

می توانید Augmentin را با یا بدون غذا مصرف کنید. با این حال، برای جلوگیری از ناراحتی معده، بهتر است این دارو را در ابتدای وعده غذایی یا صبحانه خود مصرف کنید.

آگمنتین برای عفونت گوش

آگمنتین (آموکسی سیلین/کلاوولانات) یک آنتی بیوتیک ترکیبی است که برای درمان عفونت های باکتریایی از جمله عفونت گوش، عفونت مجاری ادراری، برونشیت، پنومونی، سینوزیت و عفونت های پوستی استفاده می شود.

آگمنتین برای عفونت ادراری

Augmentin برای درمان UTI تایید شده است. طبق گفته انجمن بیماری های عفونی آمریکا، Augmentin اولین انتخاب آنتی بیوتیک برای درمان عفونت ادراری نیست. زمانی که نمی توان از داروهای دیگری مانند تری متوپریم-سولفامتوکسازول استفاده کرد، باید استفاده شود

اثرات جانبی

 1. حالت تهوع، استفراغ و اسهال ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات باقی ماند یا بدتر شد، فورا به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
 2. به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را به این دلیل تجویز کرده است که او تشخیص داده است که فواید آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.
 3. استفاده از این دارو برای دوره های طولانی یا مکرر ممکن است منجر به برفک دهان یا عفونت قارچی جدید واژن (عفونت مخمری دهان یا واژن) شود. در صورت مشاهده لکه های سفید در دهان، تغییر در ترشحات واژن یا سایر علائم جدید با پزشک خود تماس بگیرید.
 4. اگر هر یک از این ادرار تیره نادر و خطرناک، حالت تهوع یا استفراغ مداوم، درد معده/شکم، زردی چشم یا پوست، کبودی یا خونریزی آسان، گلودرد یا تب مداوم را دارید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.
 5. این دارو به ندرت ممکن است به دلیل یک نوع باکتری مقاوم باعث بیماری شدید روده (اسهال سخت) شود. این وضعیت ممکن است در طول درمان یا هفته ها تا ماه ها پس از قطع درمان رخ دهد. اگر علائم زیر را دارید از داروهای ضد اسهال یا مسکن های مخدر استفاده نکنید زیرا این محصولات ممکن است آنها را بدتر کنند. در صورت بروز: اسهال مداوم، درد شکم یا معده، خون/مخاط در مدفوع فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.
 6. واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم یک واکنش آلرژیک جدی، از جمله بثورات پوستی، خارش/تورم (مخصوصاً در صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی، فوراً به پزشک مراجعه کنید.
 7. آموکسی سیلین معمولاً می تواند باعث ایجاد بثورات خفیفی شود که معمولاً جدی نیستند. با این حال، ممکن است نتوانید آن را از یک بثورات نادر که ممکن است نشانه یک واکنش آلرژیک شدید باشد، تشخیص دهید. بنابراین، در صورت بروز هر گونه راش، فوراً از پزشک کمک بگیرید.

موارد احتیاط

 1. قبل از مصرف آموکسی سیلین، اگر به آموکسی سیلین حساسیت دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. یا به آنتی بیوتیک های پنی سیلین یا سفالوسپورین. یا اگر آلرژی دیگری دارید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. برای اطلاعات بیشتر، با داروساز خود صحبت کنید.
 2. قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید، به خصوص در موارد زیر: بیماری کلیوی، نوع خاصی از عفونت ویروسی (مونونوکلئوز عفونی).
 3. آموکسی سیلین ممکن است باعث شود واکسن های باکتریایی زنده (مانند واکسن تیفوئید) عمل نکنند. در حین استفاده از این دارو هیچ گونه ایمن سازی/واکسیناسیون انجام ندهید، مگر اینکه پزشک به شما بگوید.
 4. قبل از انجام عمل جراحی، در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.
 5. در دوران بارداری، این دارو باید فقط در صورت نیاز مصرف شود. خطرات و فواید آن را با پزشک خود در میان بگذارید.
 6. آموکسی سیلین وارد شیر مادر می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

فعل و انفعالات

در صورت مصرف همزمان سایر داروها یا محصولات گیاهی، اثرات برخی داروها ممکن است تغییر کند. این می تواند خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد یا باعث شود داروهای شما به درستی عمل نکنند. این تداخلات دارویی ممکن است اما همیشه رخ نمی دهد. پزشک یا داروساز شما اغلب می تواند با تغییر نحوه استفاده از داروها یا با نظارت دقیق، از تداخلات پیشگیری یا مدیریت کند.

برای کمک به پزشک و داروساز خود در ارائه بهترین مراقبت از شما، حتماً قبل از شروع درمان با این محصول، همه محصولاتی را که استفاده می کنید (از جمله داروهای نسخه ای، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید. در حین استفاده از این محصول، داروهای دیگری را که استفاده می کنید بدون تأیید پزشک شروع، قطع یا تغییر ندهید.

محصولی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشد متوترکسات است.

اگرچه بیشتر آنتی بیوتیک ها احتمالاً بر داروهای ضد بارداری هورمونی مانند قرص، چسب یا حلقه تأثیر نمی گذارند، چند آنتی بیوتیک (مانند ریفامپین، ریفابوتین) می توانند اثربخشی آنها را کاهش دهند. این می تواند منجر به بارداری شود. اگر از کنترل بارداری هورمونی استفاده می کنید، از پزشک یا داروساز خود برای جزئیات بیشتر بپرسید.

آموکسی سیلین ممکن است با برخی از محصولات آزمایش ادرار دیابت (نوع سولفات مس) نتایج مثبت کاذب ایجاد کند. این دارو همچنین ممکن است بر نتایج برخی از آزمایشات آزمایشگاهی تأثیر بگذارد. مطمئن شوید که پرسنل آزمایشگاه و پزشکان شما از مصرف این دارو مطلع هستند.

مصرف بیش از حد

اگر فردی بیش از حد مصرف کرد و علائم جدی مانند غش یا مشکل تنفسی داشت، با پزشک تماس بگیرید یا به او مراجعه کنید. علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل استفراغ شدید، اسهال مداوم، کاهش شدید مقدار ادرار یا تشنج باشد.

یادداشت

این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید. این دارو فقط برای شرایط فعلی شما تجویز شده است. بعداً برای عفونت دیگری از آن استفاده نکنید، مگر اینکه پزشکتان به شما دستور دهد. ممکن است درمان متفاوتی در این مورد لازم باشد.

با درمان طولانی مدت، آزمایش‌های آزمایشگاهی و/یا پزشکی (مانند عملکرد کلیه و کبد، شمارش کامل خون) ممکن است به‌طور دوره‌ای برای نظارت بر پیشرفت شما یا بررسی عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک نوبت را فراموش کردید، به محض یادآوری از آن استفاده کنید. اگر به زمان مصرف نوبت بعدی نزدیک است، دوز فراموش شده را رها کنید و برنامه دوز معمولی خود را از سر بگیرید. برای جبران دوز مصرفی را دو برابر نکنید.

ذخیره سازی

طبق برچسب محصول در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. برندهای مختلف این دارو نیازهای نگهداری متفاوتی دارند. بسته محصول را برای دستورالعمل های نحوه نگهداری نام تجاری خود بررسی کنید یا از داروساز خود بپرسید. تمام داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/