آیا دندانپزشک شما می تواند خطر ابتلا به دیابت را تعیین کند؟

تمیز کردن منظم دندان به بیشتر افراد کمک می کند تا از پوسیدگی دندان و پر کردن پرهزینه جلوگیری کنند. با این حال، تحقیقات جدید نشان می دهد که مراجعه به دندانپزشک در واقع می تواند اولین گام در تعیین خطر ابتلا به دیابت شما باشد.

دانشمندان دانشگاه نیویورک این رابطه را در حین بررسی یک مطالعه قبلی روی نزدیک به ۳۰۰۰ نفر که در نظرسنجی ملی سلامت و تغذیه در سال ۲۰۰۳ شرکت کرده بودند، کشف کردند. داده های جمع آوری شده در طول این نظرسنجی طیف وسیعی از اطلاعات مانند وزن، قد، سن، خون را پوشش می دهد. فشار و سابقه پزشکی، اما تیم دانشگاه نیویورک ارتباطی را بین موارد بیماری لثه و خطر دیابت نوع ۲ نشان داد. در مواردی که افراد مبتلا به بیماری پریودنتال بودند، ۹۳ درصد نگران کننده نیز در معرض خطر بالای ابتلا به دیابت شناسایی شدند. عوامل خطر رایج عبارتند از فشار خون بالا، شاخص توده بدنی بالا و سابقه خانوادگی دیابت.

بیماری پریودنتال وضعیتی است که با تشکیل پلاک در اطراف دندان ها و لثه ها ایجاد می شود. شایع ترین علت ایجاد پلاک، مسواک زدن ناکافی است، زمانی که ذرات غذا به اندازه کافی پاک نمی شوند. ذرات روی دندان ها و بین آن ها باقی می مانند، شروع به پوسیدگی می کنند و باکتری ها را جذب می کنند و در نهایت این پوسیدگی شروع به تأثیر بر ساختار دندان ها و لثه ها می کند. علائم بیماری لثه شامل تورم یا خونریزی لثه، قرمزی، افتادگی دندان و تغییر رنگ دندان است. در صورت عدم درمان، بیماری لثه منجر به پوسیدگی شدید دندان و از دست دادن دندان می شود.

اعتقاد بر این است که تا ۷۵ درصد از آمریکایی های بالای ۳۵ سال از نوعی بیماری لثه رنج می برند.

برای جلوگیری از بیماری لثه، حداقل دو بار در سال برای تمیز کردن کامل به دندانپزشک مراجعه کنید. مصرف روزانه ویتامین C خود را افزایش دهید، که به کند کردن پیشرفت التهاب لثه، شکل اولیه بیماری لثه کمک می کند. از خوردن مقادیر زیاد شکر تصفیه شده و کربوهیدرات های فرآوری شده خودداری کنید. بیشتر غذاها و نوشیدنی هایی بخورید که باعث سلامت دندان ها و لثه ها می شوند. سیب، آب تصفیه شده و چای بابونه همگی گزینه های خوبی هستند.

دکتر شیلا اشتراوس، نویسنده اصلی این گزارش، اشاره می کند که دندانپزشکان می توانند نقش مهمی در غربالگری زودهنگام دیابت داشته باشند. ارزیابی‌ها را می‌توان مستقیماً در مطب، با روش‌های غیرتهاجمی مانند نوک انگشت ساده و اندازه‌گیری قند خون با دستگاه گلوکومتر انجام داد.

حدود ۲۴ میلیون آمریکایی دیابت نوع ۲ دارند و برآوردهای محافظه کارانه نشان می دهد که تقریباً ۲۵ درصد از آنها از ابتلا به این بیماری بی اطلاع هستند. تا سال ۲۰۲۵، اغلب بر بخش مسن‌تر جمعیت تأثیر می‌گذارد و بیش از ۱۲ درصد از سیاه‌پوستان و اسپانیایی‌ها در مقایسه با تنها شش درصد از قفقازی‌ها به دیابت مبتلا خواهند شد.

در حالی که غربالگری بیماران در معرض خطر دیابت برای دندانپزشکان نسبتاً آسان است، این مطالعه یافته‌های نگران‌کننده‌ای را نشان داد. تقریباً ۶۰ درصد از شرکت کنندگان در مطالعه مبتلا به بیماری پریودنتال یک بار مراجعه به دندانپزشک را در یک دوره دو ساله گزارش کردند. در واقع، این گزارش نشان داد که افراد مبتلا به بیماری پریودنتال پیشرفته کمتر در دو سال گذشته به دندانپزشک مراجعه می‌کردند. این نشان می دهد که اکثر بیماران در معرض خطر به سادگی مراقبت های دندانپزشکی منظمی دریافت نمی کنند یا نمی توانند – اگر به دنبال درمان نباشند، نمی توانند از نظر دیابت غربالگری شوند.

با این حال، برای کسانی که به طور منظم مراقبت های دندانی دریافت می کنند، ممکن است امید به شناسایی خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ قبل از غیرقابل کنترل شدن وضعیت یا تهدید کننده زندگی وجود داشته باشد.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر