آیا RISC در مقابل CISC هنوز در عصر اپل M1 اولترا اهمیت دارد؟ – باب خبر


امتیازات بنچمارک برای Apple M1 Ultra مطابقت دارد – و در برخی موارد از CPUهای x86 با مشخصات بالای اینتل و AMD همخوانی دارد، اما تفاوت بین RISC و CISC پردازنده ها هنوز وجود دارند؟ اپل M1 Ultra را در ۸ مارس به عنوان برترین SoC دسکتاپ جدید خود معرفی کرد. این تراشه قدرت مک استودیو کاملاً جدید این شرکت را تامین می کند که با فرم فاکتور مک مینی اما قدرت و تطبیق پذیری مک پرو ارائه می شود.

با عرضه Apple M1 Ultra، بسیاری می گویند که تفاوت بین RISC و CISC بی ربط شده است. با این حال، ممکن است این نمایش دقیقی از صحنه ریزپردازنده امروزی نباشد. بنابراین دقیقاً تفاوت بین CPUهای مدرن RISC و CISC در دورانی که شکاف عملکرد بین پردازنده‌های ARM و ارائه‌های x86-64 اینتل و AMD به طور فزاینده‌ای محو می‌شود چیست؟

فیلم سینمایی روز

موارد مرتبط: M1 Ultra Vs. M1 Max: چگونه دو تراشه اپل با هم مقایسه می شوند

تراشه های سری M1 اپل بر اساس معماری ARM که یک پردازنده RISC (رایانه با مجموعه دستورالعمل کاهش یافته) است، ساخته شده است. در طول دهه‌های گذشته، پردازنده‌های CISC (کامپیوتر مجموعه دستورالعمل‌های پیچیده) که از مجموعه بزرگ‌تری از دستورالعمل‌های پیچیده زبان ماشین استفاده می‌کنند، با تراشه‌های RISC که از مجموعه‌ای کاهش‌یافته از دستورالعمل‌های ساده‌تر استفاده می‌کنند، ضربه‌هایی را مبادله کرده‌اند. در حالی که CISC اخیراً تسلط داشته است، M1 Ultra نشان داد که در چند وقت اخیر چقدر فاصله بین این دو استاندارد کاهش یافته است. با این حال، با وجود سیلیکون سریع و کارآمد اپل و دستاوردهای مداوم برای ARM در بازار مرکز داده، x86 به دور از فنا است و در آینده قابل پیش‌بینی همچنان مرتبط باقی خواهد ماند.

ARM vs x86 لزوماً به معنای RISC در مقابل نیست. CISC دیگر


مهم است که توجه داشته باشید که ‘x86 در مقابل. ARM لزوماً به CISC در مقابل ترجمه نمی شود. RISC حدود سال ۲۰۲۲ است. در حالی که ممکن است چند دهه پیش درست باشد، این شرایط در طول سال ها مبهم تر شده اند و هر دو ISA فناوری هایی را از یکدیگر قرض می گیرند. بسیاری از مفسران بر این باورند که علیرغم نامشان، RISC و CISC بسیار بیشتر از سادگی یا پیچیدگی یک مجموعه دستورالعمل هستند و این اصطلاحات به بهترین وجه در تاریخچه تاریخ قرار می گیرند. با این حال دیگران معتقدند که RISC و CISC اساساً متفاوت هستند و این دو هرگز به هم نخواهند رسید.

با این حال، دیدگاه قبلی هر روز به طور فزاینده ای پذیرفته می شود. بر اساس این مکتب فکری، ریزپردازنده‌ها در دهه‌های گذشته چنان تکامل یافته‌اند که اصطلاحاتی مانند RISC و CISC به یادگاری از گذشته تبدیل شده‌اند. این دو مجموعه دستورالعمل، در عین حال، همچنان تفاوت های خاصی دارند. به عنوان مثال، برخی از ویژگی‌های مجموعه‌های دستورالعمل RISC آنها را از x86 کارآمدتر می‌کند، از جمله استفاده از دستورالعمل‌های با طول ثابت و طراحی بار/فروشگاه. پس جای تعجب نیست که RISC در مقابل CISC بحث بر سر زبان هاست و پاسخ به این که آیا تفاوتی بین آنها هنوز در دوران مدرن وجود دارد یا خیر بستگی به این دارد که از چه کسی بپرسید.

بعدی: Apple M1 Ultra vs. Intel 12900K: کدام تراشه بهترین است؟

منبع: ARM، گیگابایت

Ncuti Gatwa Doctor Who Vortex

بازیگر جدید Doctor Who در BBC Surprise فاش شد