آیلین گو، المپیکی چینی که در بازی های دریاچه نمک کار می کند – POP NEWS


گو در سن ۱۸ سالگی در ایالات متحده به دنیا آمد، اما او برای چین مسابقه داد و در المپیک زمستانی پکن سه مدال کسب کرد.

سالت لیک سیتی – ایلین گو، ورزشکار متولد کالیفرنیا که در آخرین بازی های المپیک پکن دو مدال طلا را برای چین در اسکیت آزاد کسب کرد، قراردادی را امضا کرد تا برای بازی های المپیک زمستانی ۲۰۳۰ یا ۲۰۳۴ برای سالت لیک سیتی شرکت کند.

تام کلی، سخنگوی کمیته مناقصه روز سه شنبه گوا را به عنوان “نماینده ورزشی” به آسوشیتدپرس تایید کرد. گو قبلاً خود را در اجلاس تایم ۱۰۰ اعلام کرده بود و خود را “سفیر” توصیف کرده بود.

کلی گفت: او با ما کار می کند، اما ما دقیقاً نام مستعار او را انتخاب نکردیم.

این انتخاب می تواند بحث برانگیز – یا الهام بخش باشد.

این دختر ۱۸ ساله از مادری چینی در آمریکا به دنیا آمد اما حدود ۴ ماه پیش با چین به رقابت پرداخته و در پکن دو مدال طلا و یک مدال نقره کسب کرده است. او در توضیح انتخاب خود، اغلب می‌گفت که می‌خواهد الهام بخش زنان جوان چینی باشد.

او با اعلام نقش خود در رویداد The Time’s Salt Lake، گفت که اسکئی و موقعیت او در کمیته مناقصه “نمونه ای زیبا از جهانی شدن” است.

گو قرار است پاییز امسال به دانشگاه استنفورد برود.

وضعیت پاسپورت او بررسی شده است. چین به طور رسمی تابعیت دوگانه اعطا نمی کند و گو هرگز نشان نداده است که آیا هنوز تابعیت ایالات متحده را دارد یا رد می کند یا پاسپورت چینی دارد.

رسانه های تحت کنترل دولت چین هرگز این موضوع را مطرح نکردند و در ابتدا از مدال هایی که او برای سرزمین مادری خود کسب کرد استقبال کردند.

او اغلب به رسانه های غیر چینی پاسخ های مبهم می داد. برخی از بررسی‌ها ناعادلانه تلقی می‌شدند، اگرچه به دلیل معاملات تجاری سودآور ارائه شده توسط چین برجسته شد.

تابلوی اعلانات یکی از موضوعات محبوب در شبکه های اجتماعی چین بوده است که نظرات متفاوت اما عمدتاً مثبتی دارد. بسیاری به این نکته اشاره کردند که مجله تایم از او با عنوان “آیلین گو چین” یاد کرده و گفته است که این نشان دهنده نفوذ جهانی یک ورزشکار عالی رتبه چینی است.

با این حال، دیگران آنچه را که آنها به عنوان وفاداری های تقسیم شده توصیف کردند، زیر سوال بردند.

حرکت او برای نامزدی برای ریاست جمهوری ایالات متحده ممکن است در نهایت به محبوبیت او در چین لطمه بزند، زیرا خاطرات پکن کم رنگ می شود، به ویژه با افزایش تنش های ژئوپلیتیکی بین دو کشور.

گو در اوایل آوریل در بازی‌های المپیک چین در سالن بزرگ پکن شرکت کرد و در آنجا توسط شی جین پینگ، دبیر کل حزب کمونیست چین انتخاب شد.

شی با استفاده از نام چینی خود، گفت: “گو یینگ دوست دارد پای چینی بخورد.” این بدان معنی بود که گو چندین بار در طول بازی های المپیک در حال لذت بردن از یک دونات چینی دیده شد.

دریاچه نمک به همراه ساپورو، ژاپن و ونکوور، بریتیش کلمبیا، نامزد بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۳۰ شده‌اند. اسپانیا نیز ابراز علاقه کرده است.

انتظار می‌رود کمیته بین‌المللی المپیک مکانی را برای نشست ماه مه ۲۰۲۳ خود در بمبئی هند انتخاب کند. او همچنین می تواند مکان را برای سال ۲۰۳۴ انتخاب کند.

IOC بازی های المپیک تابستانی را برای پاریس در ۲۴، لس آنجلس در ۲۸ و بریزبن در ۳۲ آماده کرد. محل برگزاری بازی های المپیک زمستانی ۲۰۳۰، مکان باز بعدی در تقویم است.

کلی، سخنگوی دریاچه نمک، گفت که او هفته آینده به همراه هیئتی از دریاچه نمک برای دیدار با مقامات IOC به لوزان، سوئیس سفر نخواهد کرد. کلی گفت که فریزر بولاک، مدیر مناقصه، و لیندسی فن، یک اسکیت باز آمریکایی، در حال رفتن هستند.