ارمنستان تنها کشوری در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که تورم دو رقمی ندارد. جورج پاپویان


در دسامبر ۲۰۲۱، تورم ۷.۴ درصد و متوسط ​​تورم ۷.۲ درصد بود. پیش‌بینی‌های بانک مرکزی در سال ۲۰۲۱ چندین بار در طول سال تعدیل شده است. به منظور مهار ریسک‌های تورمی ناشی از محیط خارجی، نرخ ریفاینانس از ۴.۲۵ درصد به ۷.۷۵ درصد در طول سال افزایش یافت.

هوهانس خاچاتریان، نایب رئیس بانک مرکزی ارمنستان ضمن ارائه گزارش سالانه فعالیت های این ساختار در نشست ۲۶ اردیبهشت ماه کمیته دائمی امور مالی- اعتباری و بودجه ای، این موضوع را بیان کرد.

گزارش سالانه بانک مرکزی شامل گزارش تورم ۲۰۲۱ و پیش بینی سال ۲۰۲۲ است:

گئورگ پاپویان، رئیس این کمیسیون تاکید کرد که ارمنستان تنها کشوری است که در بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا تورم دو رقمی ندارد. معاون در این موضوع نقش بانک مرکزی، کار درست را برجسته کرد. به گفته گئورگ پاپویان، اما تورم بر سطح زندگی شهروندان تأثیر می گذارد و دولت، شورای ملی و بانک مرکزی باید برای افزایش درآمدهای عمومی گام بردارند.

هوهانس خاچاطریان تاکید کرد: بانک مرکزی در سال ۲۰۲۱ رشد اقتصادی ۱.۵ درصدی و تورم ۶.۲ درصدی را پیش بینی کرده است. با افزایش فشارهای تورمی از خارج، پیش‌بینی‌ها در طول سال به تدریج تغییر کرده است. در نتیجه رشد اقتصادی ۵.۷ درصد و تورم ۷.۴ درصد به ثبت رسید. عوامل اصلی تأثیرگذار، تغییرات در پویایی قیمت‌های بین‌المللی مواد غذایی و انرژی بود.

۲۰۲۱ نرخ ریفاینانس بانک مرکزی تقریباً همیشه زیر نرخ بهره خنثی بوده است.

نایب رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به سال ۲۰۲۲ در مورد پیش بینی تورم خاطرنشان کرد: بانک مرکزی در ابتدای سال تورم ۶.۵ درصدی و رشد اقتصادی را ۱.۵ درصد ناشی از محیط خارجی پیش بینی کرده بود. اشاره شد که در حال حاضر افزایش قابل توجهی در تقاضای خارجی وجود دارد.

هوهانس خاچاتریان در مورد تأثیر اقتصاد روسیه بر کشور ما خاطرنشان کرد. ۲.۵ میلیارد دلار تجارت بین المللی با روسیه داریم که ۸۰۰ میلیون دلار آن صادرات و ۱.۷ میلیارد دلار واردات است.

گزارشگر به سوالات نمایندگان پاسخ داد. اینها عمدتاً به حجم حواله ها، نوسانات نرخ ارز، دلایل افزایش شدید برخی محصولات و … اشاره داشت.

اگر متوجه خطایی در متن شدید، پیامی به ویرایشگر ارسال کنید که خطا را اعلام کرده و سپس Ctrl-Enter را فشار دهید.