افزایش قیمت جهانی مواد غذایی به بالاترین حد در ۶۲ سال گذشته – شورش های غذایی در راه است؟ – بهترین بهترین خبرگزاری


همه ما از افزایش شدید اخیر قیمت مواد غذایی شوکه شده ایم. به نظر می رسد هر بار که به سوپرمارکت می رویم قیمت ها بالا و پایین می شود.

به طور کلی، تعجب آور است که چقدر قیمت مواد غذایی در مقایسه با استانداردهای تاریخی افزایش یافته است. علاوه بر این، چگونه افزایش قیمت مواد غذایی بر فرهنگ نه تنها در ایالات متحده بلکه در سراسر جهان تأثیر می گذارد؟ آیا یک بحران جهانی غذایی در راه است که می تواند منجر به درگیری اجتماعی شود؟ حتی شورش بر سر غذا؟

شاخص قیمت مواد غذایی فائو (FFPI) اندازه‌گیری تغییر ماهانه قیمت‌های بین‌المللی یک سبد مواد غذایی است. این شاخص شامل میانگین پنج شاخص قیمت برای گروهی از کالاها است که بر اساس میانگین سهم صادرات هر گروه طی سال‌های ۹۵-۹۳ وزن‌دهی می‌شود.

مقاله ویژه Food Outlook که در شماره ژوئن ۲۰۲۰ منتشر شده است، مروری بر دوره پایه برای محاسبه FFPI و پوشش قیمت گذاری گسترده ارائه می دهد که از ژوئیه ۲۰۲۰ معرفی می شود. مقاله نوامبر ۲۰۱۳ حاوی پیشینه فنی ساخت قبلی FFPI است. تاریخ انتشار ماهانه برای سال ۲۰۲۲: ۶ ژانویه، ۳ فوریه، ۴ مارس، ۸ آوریل، ۶ می، ۳ ژوئن، ۸ جولای، ۵ آگوست، ۲ سپتامبر، ۷ اکتبر، ۴ نوامبر و ۲ دسامبر.

آخرین شماره ژوئن ۲۰۲۲ را در نمودار زیر بررسی کنید و در اینجا بیشتر بیاموزید.

شاخص قیمت مواد غذایی 06-2022

خط نارنجی بالای نرخ تورم تنظیم نشده است و رنگ زرد نشان دهنده نرخ تنظیم شده با تورم برای این شاخص است. نکته ای که در اینجا باید به آن اشاره کرد این است که شاخص تورم تعدیل شده آن را در یک نشان می دهد بالاترین سطح ۶۲ ساله است که حدود ۵۰ درصد بالاتر از میانگین تاریخی است از ۱۰۰

Statista به ارتباط این افزایش قیمت مواد غذایی و ناآرامی های سیاسی احتمالی اشاره می کند. جنگ روسیه در اوکراین، با نقش آن به عنوان صادرکننده عمده محصولات کشاورزی اساسی مانند گندم، روغن آفتابگردان، جو و ذرت، عواقب فوری برای بازارهای جهانی مواد غذایی و همچنین برای غذاهای فاسد شدنی مانند میوه ها و سبزیجات داشت. من را لمس کرد.

در گذشته، افزایش‌های مشابه در قیمت مواد غذایی به ناآرامی‌ها به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه منجر شد و حتی با بهار عربی سال ۲۰۱۱ مصادف شد، زمانی که جمعیت‌های شمال آفریقا و خاورمیانه توسط رژیم‌های سرکوبگر محاصره شدند و فشارهای مضاعف افزایش یافت. معیشت آنها به دلیل افزایش قیمت ها و سرنگونی بسیاری از رژیم های منطقه ای افزایش یافت. سطح فعلی قیمت مواد غذایی حتی از اوج های مشاهده شده در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۰۸ نیز فراتر رفته است، زمانی که قیمت مواد غذایی و سایر موارد به شدت افزایش یافت و باعث ناآرامی در بسیاری از کشورهای آفریقایی و همچنین در بنگلادش، هائیتی، اندونزی و یمن شد. شروع بحران مالی جهانی به افزایش قیمت ها در آن سال پایان داد.

در شرایط کنونی، دیده بان حقوق بشر هشدار می دهد که بحران غذایی می تواند بار دیگر شمال آفریقا و خاورمیانه را تحت تاثیر قرار دهد، زیرا بسیاری از کشورهای منطقه واردکنندگان عمده محصولات غذایی روسیه یا اوکراین هستند. به گفته کریس بارت، استاد اقتصاد در دانشگاه کرنل، احتمال اختلالات بیشتر افزایش یافته است. از اوایل ژوئن، قیمت مواد غذایی باعث اعتراضات در سراسر جهان، از جمله در آسیا، آفریقا، خاورمیانه، آمریکای لاتین و اروپا شده است. این لینک را در نمودار زیر ببینید.

رابطه بین قیمت مواد غذایی و ناآرامی

آیا بحران غذایی در راه است؟ خب، به نظر می رسد که اساتید نخبه ما اینطور فکر می کنند. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که جنگ در اوکراین اختلالات تغییرات آب و هوایی، همه‌گیری کووید-۱۹ و نابرابری را تشدید کرده و یک “بحران جهانی گرسنگی بی‌سابقه” ایجاد کرده است که صدها میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داده است. کی‌تی مک‌فارلند، معاون سابق مشاور امنیت ملی ترامپ، می‌گوید کمبود مواد غذایی در چند ماه آینده رو به افزایش است – ویدیوی زیر را تماشا کنید.

اما ممکن است فکر کنید که این فقط در دورافتاده ترین کشورهای جهان سوم اتفاق می افتد. بدون شک، افزایش ۵۰ درصدی بودجه غذایی شما در غرب نسبت به جهان سوم تندتر است، اما چه اتفاقی می‌افتد زمانی که نتوانید از غذا سیر شوید – مانند آنچه اخیراً با تامپون و شیرخشک دیدیم؟ به یاد داشته باشید (ویدئوی زیر را ببینید) وقتی آمریکایی ها نتوانستند دست خود را به دستمال توالت ببرند، چه کردند؟

آیا فقط قیمت های بالای مواد غذایی و/یا کمبود مواد غذایی نمی تواند باعث شورش مواد غذایی در ایالات متحده شود؟ آمریکایی ها اگر واقعا گرسنه باشند چه می کنند؟

آیا ما مطمئن هستیم که رهبران دولت فعلی ما می توانند چنین وضعیت بالقوه ای را مدیریت کنند؟

پست های برنامه ریزی شده امروز را بیشتر ببینید.

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفاً کمک مالی کوچکی به ما کنید یک فنجان قهوه برای کمک به حمایت از روزنامه‌نگاری محافظه‌کار – یا اطلاع رسانی. متشکرم.

منبع اصلی RWR Guild.