افسردگی یا عدم تعادل هورمونی؟


سیستم هیپوفیز شما از هموستاز پشتیبانی می کند یا تعادل فیزیولوژیکی نسبی بدن شما را حفظ می کند. هورمون ها حامل های شیمیایی هستند که از ارتباط با کل بدن برای تحت کنترل نگه داشتن این سیستم پشتیبانی می کنند. هنگامی که چیزی اشتباه می شود، مانند سطوح پایین تستوسترون (T پایین) به دلیل افزایش سن یا استروژن پایین در زنانی که در دوران یائسگی قرار دارند، علائم می تواند هم در بدن و هم در ذهن ظاهر شود. در واقع، شایع ترین علائم عدم تعادل هورمونی افسردگی، اضطراب و نوسانات خلقی است.

تستوسترون پایین و یائسگی تنها عدم تعادل هورمونی نیستند که باعث ناراحتی روانی می شوند. اختلالات تیروئید و سندرم خستگی مزمن نیز شایع هستند. غده تیروئید به عنوان “غده اصلی” سیستم غدد درون ریز نیز شناخته می شود. هنگامی که مشکلی با هورمون های تیروئید – T3، T4، یا TSH – پیش می آید، نوسانات خلقی، انرژی کم، مه مغزی و سردرگمی ممکن است رخ دهد. سندرم خستگی مزمن نارسایی سیستم آدرنال و تنظیم پاسخ استرس است. شایع ترین علائم آن بی حالی، افزایش وزن، خستگی و اضطراب است.

کورتیزول، هورمونی که نقش مهمی در مدیریت استرس، چرخه خواب و بیداری ایفا می کند و به حمایت از انرژی در طول روز کمک می کند، می تواند تحت تاثیر اختلالات تیروئید، سندرم خستگی مزمن یا استرس قرار گیرد. اغلب اوقات، کورتیزول در پانل های آزمایشگاهی نادیده گرفته می شود. زمانی که کورتیزول افزایش یابد یا تولید ناکافی شود، می تواند اثرات مضری بر ذهن و بدن داشته باشد.

اگر افسردگی یا اضطراب شما با علائم دیگری مانند انرژی کم، میل جنسی یا عملکرد ضعیف، خستگی یا افزایش وزن همراه است، بهتر است به پزشک متخصص در سلامت هورمون مراجعه کنید. پزشکان سلامت هورمونی آموزش دیده اند تا به تصویر بزرگ نگاه کنند و تلاش کنند تا علت اصلی علائم شما را شناسایی کنند، به طوری که شما راه حل هایی دریافت کنید، نه فقط درمان کوتاه مدت.

در مراکز پزشکی EVEXIAS، تیم متخصص از پزشکان در زمینه سلامت هورمونی بسیار آموزش دیده و دارای گواهینامه هستند. هر بیمار با یک پانل کامل آزمایشگاهی و مشاوره برای بحث در مورد علائم، سبک زندگی و سابقه پزشکی به دقت ارزیابی می شود. با این اطلاعات، پزشک شما می‌تواند تشخیص دهد که چه چیزی ممکن است باعث علائم شما شود و درمان‌هایی مانند درمان جایگزینی هورمونی را ارائه دهد که ضمن حمایت از سلامت طولانی‌مدت و پیشگیری از بیماری‌های مزمن مرتبط با افزایش سن، علائم را تسکین می‌دهد.

امروز یک قرار ملاقات بگذارید تا ببینید آیا افسردگی شما به عدم تعادل هورمونی مرتبط است یا خیر.

برای رزرو نوبت روی زیر کلیک کنید.رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/