اوکراین روابط خود با تهران را به دلیل ارسال هواپیماهای بدون سرنشین به روسیه کاهش داد


اوکراین روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد و استوارنامه سفیر خود را به دلیل آنچه که تصمیم «غیر دوستانه» تهران برای عرضه هواپیماهای بدون سرنشین به نیروهای روسیه خواند، لغو کرد.

این اطلاعیه اواخر روز جمعه پس از آن اعلام شد که اوکراین اعلام کرد چهار پهپاد کامیکازه ساخت ایران را سرنگون کرده است و ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور آمریکا از اینکه تهران به حاکمیت اوکراین و شهروندانش آسیب می‌زند، شکایت کرد.

اوکراین و ایالات متحده ایران را به ارائه پهپاد به روسیه متهم کرده اند که تهران آن را رد کرده است.

در بیانیه‌ای که در وب‌سایت وزارت امور خارجه منتشر شده، آمده است: «تامین تسلیحات روسیه برای جنگ با اوکراین اقدامی غیردوستانه است که به روابط بین اوکراین و ایران آسیب جدی وارد می‌کند».

در واکنش به چنین اقدام غیردوستانه ای، طرف اوکراینی تصمیم گرفت استوارنامه سفیر ایران را سلب کند و همچنین تعداد کارکنان دیپلماتیک سفارت ایران در کیف را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

از آنجایی که منوچهر مرادی سفیر دائم ایران در حال حاضر در اوکراین نیست، این پیام به کاردار سفیر ایران ابلاغ شده است.

مقامات نظامی در جنوب اوکراین در بیانیه ای اعلام کردند که پهپاد شهید-۱۳۶ را بر فراز دریا در نزدیکی بندر اودسا سرنگون کرده اند.

Uperche در اوکراین Senitnikami Pavrovnogo Comnaduesnya “Piveny” Povitryanich Sil ZS
🔥 تلگرام – https://t.co/GLExONwd4u pic.twitter.com/iruEiqOtcr

– آناتولی استفان (@Stirlitz) (@Shtirlitz53) ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۲

n “,” url “,” https://twitter.com/Shtirlitz53/status/1573363143878795264 “,” id”: “1573363143878795264 “,” hasMedia “,” role “,” inline “,” tyracking “false,” “source ”: “Twitter”, “elementId”: “۴bcd34cf-72bd-40fd-ac14-efcce9f2ea4a”}} ”>

Uperche در Ukraїni Senitnikamy Pavrovnogo Comnaduesnya “Piveny” Povitryanh Sil ZS
🔥 تلگرام – https://t.co/GLExONwd4u pic.twitter.com/iruEiqOtcr

– آناتولی استفان (@Stirlitz) (@Shtirlitz53) ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۲

کارشناسان نظامی می گویند این پهپادها برای روسیه به عنوان هواپیماهای شناسایی و مهمات سرگردان که می توانند وقت خود را صرف یافتن و درگیری با اهداف مناسب کنند، مفید خواهند بود.