ایران به خود می بالد که می تواند «به راحتی» سلاح هسته ای تولید کند – پاپ نیوز


کمال خرازی، مشاور ارشد علی خامنه‌ای رهبر ایران، دیروز این شعار تهدید آمیز را سر داد. آقای خرازی در گفت و گو با الجزیره عربی توضیح داد: ظرف چند روز توانستیم اورانیوم را تا ۶۰ درصد غنی سازی کنیم و به راحتی می توانیم ۹۰ درصد تولید کنیم. درصد اورانیوم غنی شده …

ایران دارای امکانات فنی برای تولید بمب هسته ای است، اما هیچ تصمیمی از سوی ایران برای ساخت بمب هسته ای وجود ندارد.

این کشور خاورمیانه از مدت ها پیش گفته است که به دنبال ساخت سلاح هسته ای نیست. اظهارات آقای خرازی پس از سفر هفته گذشته جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به خاورمیانه بیان شد.

بایدن در اولین سفر خود به منطقه به عنوان رئیس جمهور، از اسرائیل و عربستان سعودی بازدید کرد که بنا بر گزارش ها بر تشویق تلاش های جمعی برای خنثی کردن تهدیدات ایران متمرکز بود. یک روز پس از پایان سفر بایدن، ایران آمریکا را به تلاش برای ایجاد تنش در سراسر خاورمیانه از طریق «ایران هراسی» متهم کرد.

ناصر کنانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز یکشنبه در بیانیه ای گفت: آمریکا بار دیگر بر سیاست شکست خورده ایران هراسی تکیه کرده و در تلاش است تا در سراسر منطقه تنش و بحران ایجاد کند.

در این بیانیه آمده است که ایالات متحده اولین کشوری بود که بمب هسته‌ای خود را مستقر کرد که دائماً در امور سایر کشورها دخالت می‌کند، درگیری‌های مسلحانه به راه انداخته و مقادیر زیادی سلاح در سراسر منطقه فروخته است.

الکنانی با اشاره به حمایت مستمر واشنگتن از اسرائیل، دشمن اصلی ایران، گفت: آمریکا ضامن اصلی تداوم اشغال سرزمین های فلسطین، جنایات روزانه این رژیم علیه فلسطینی ها و آپارتاید است.

در حالی که آقای بایدن تصریح کرد که به تلاش‌های دیپلماتیک در اولویت خواهد بود، رئیس‌جمهور در این سفر هشدار داد که از نیروی نظامی علیه رژیم به عنوان “آخرین راه حل” برای جلوگیری از دستیابی رژیم به سلاح‌های هسته‌ای استفاده خواهد شد. در نشستی در جده که شامل شش عضو شورای همکاری خلیج فارس، مصر، اردن و عراق بود، آقای بایدن به رهبران عرب قول داد که واشنگتن از منطقه خارج نخواهد شد.

وی گفت: ما از اینجا دور نمی شویم و نمی گذاریم خلاء را چین، روسیه یا ایران پر کنند.

هفته گذشته، ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران وعده داد که اگر ایالات متحده و متحدانش در مورد ایران «اشتباه» کنند، پاسخی «تند و تأسف‌آور» خواهد داد.

بیشتر بخوانید: اگر رای دهندگان دموکرات رد کنند، جو بایدن امسال شکست خواهد خورد [REVEAL]

این بحران ها تا حدودی نتیجه تحریم های این کشور بود، به طوری که ایران قبل از حمله روسیه به اوکراین و واکنش شدید غرب، مجازات شده ترین کشور جهان بود. بر اساس گزارش‌ها، چند تن از سیاستمداران، هنرمندان و فعالان حقوق مدنی توسط سپاه پاسداران بازداشت شده‌اند.

مصطفی تاج زاده، معاون سابق وزیر کشور و از منتقدان سرسخت آیت الله خامنه ای، در میان دستگیر شدگان است. شش تن از اعضای «مادران عدالت»، زنانی که پسران خود را در اعتراضات سال ۲۰۱۹ در کشور از دست دادند، جعفر پناهی و محمد رسول اف کارگردانان مشهور سینما و مصطفی آل احمد کارگردان مستند.

بر اساس گزارش مرکز حقوق بشر در ایران مستقر در آمریکا، در دو هفته اول ماه جولای حداقل ۱۵ نفر دستگیر شده اند.

لینک منبع