باکتری معده یا هلیکوباکتر پیلوری و درمان تغذیه ای


برخی از مواد مغذی که به درمان عفونت H.pylori کمک می کند:
تحقیقات زیادی برای درمان طبیعی هلیکوباکتر پیلوری انجام شده است. اکثر داروها تعداد باکتری های معده را کاهش می دهند اما نمی توانند آنها را از بین ببرند. حتماً قبل از شروع رژیم دارویی طبیعی با پزشک خود مشورت کنید زیرا نباید درمان توصیه شده برای هلیکوباکتر پیلوری را با دارویی بسیار طبیعی جایگزین کنید. با تأیید پزشک ، می توانید از داروهای طبیعی به عنوان درمان کمکی استفاده کنید که می تواند اثرات داروهای رایج را افزایش دهد.

پروبیوتیک ها
پروبیوتیک ها به حفظ تعادل بین باکتری های خوب و بد روده کمک می کنند. طبق مطالعه ای در سال 2012 ، مصرف پروبیوتیک ها قبل یا بعد از درمان استاندارد هلیکوباکتر پیلوری می تواند ریشه کنی را بهبود بخشد. آنتی بیوتیک ها باکتری های خوب و بد معده را از بین می برند. پروبیوتیک ها به پر کردن باکتری های خوب کمک می کنند. آنها همچنین می توانند خطر عفونت های قارچی را کاهش دهند. محققان شواهدی پیدا کردند که نشان می دهد لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس بهترین نتایج را دارد.

سبز است
چای سبز می تواند به از بین بردن و کاهش رشد هلیکوباکتر پیلوری کمک کند. مصرف سبز قبل از عفونت از گاستریت جلوگیری می کند و مصرف در حین عفونت شدت گاستریت را کاهش می دهد.

عزیز
هیچ مطالعه ای وجود ندارد که نشان دهد عسل می تواند باکتری ها را به تنهایی از بین ببرد. محققان پیشنهاد می کنند که استفاده از عسل با درمان های استاندارد می تواند زمان درمان را کوتاه کند.

روغن زیتون
روغن زیتون همچنین می تواند باکتری های H.pylori را درمان کند. مطالعه ای در سال 2007 نشان داد که روغن زیتون دارای خواص ضد باکتریایی قوی در برابر هشت سویه H.pylori است.

ریشه شیرین بیان
ریشه شیرین بیان یک درمان طبیعی رایج برای زخم معده است. آنها همچنین می توانند با H. pylori مبارزه کنند. بر اساس یک مطالعه در سال 2009 ، ریشه شیرین بیان مستقیماً باکتری ها را از بین نمی برد ، اگرچه می تواند از اتصال آن به دیواره سلولی معده جلوگیری کند.

کلم بروکلی
ترکیب موجود در جوانه های کلم بروکلی به نام سولفورافان می تواند در برابر H. pylori موثر باشد. این مکمل های غذایی می توانند ورم معده را کاهش دهند. آنها همچنین می توانند چسبندگی باکتری ها و اثرات آن را کاهش دهند.

فتوتراپی
هلیکوباکتر پیلوری حساس به نور است. در فتوتراپی ، از اشعه ماوراء بنفش برای از بین بردن هلیکوباکتر پیلوری در معده استفاده می شود. محققان معتقدند که فتوتراپی با خیال راحت روی معده کار می کند. این روش معمولاً زمانی جواب می دهد که آنتی بیوتیک ها پاسخگو نباشند.

بررسی اجمالی
بسیاری از مردم این باکتری را برای یک عمر دریافت می کنند و هیچ علامتی را تجربه نمی کنند. این باکتری ها در صورت ایجاد گاستریت مزمن و در صورت عدم درمان می توانند عوارض جدی ایجاد کنند که می تواند شامل زخم های خونریزی کننده و سرطان معده باشد. هلیکوباکتر پیلوری یک عامل خطر اصلی برای برخی از انواع سرطان معده است. بر اساس داده های CDC 1998 ، میزان ریشه کنی هلیکوباکتر پیلوری با آنتی بیوتیک ها 61 تا 94 درصد است. وقتی آنتی بیوتیک ها با کاهنده های اسید ترکیب شوند ، اثر بخشی افزایش می یابد. تصور می شود که افزودن داروهای طبیعی به دارو در تسریع روند بهبود موثر باشد.
پزشکان به ندرت آزمایش هلیکوباکتر پیلوری را توصیه می کنند مگر اینکه بلافاصله آشکار شود. اگر آزمایش H. pylori شما مثبت بود ، درمان را در اسرع وقت شروع کنید. درمان های طبیعی نرم نمی شوند ، اما ثابت نشده است که می توانند عفونت ها را درمان کنند. از آنها به جای داروهای معمولی بدون نظارت پزشک استفاده نکنید.

چگونه می توان از عفونت های آینده جلوگیری کرد

علت دقیق عفونت H.pylori هنوز مشخص نیست و هیچ توصیه رسمی برای جلوگیری از آن وجود ندارد. به طور کلی ، شما باید با شستن مرتب دستها و تهیه و پخت دقیق غذا ، بهداشتی داشته باشید. اگر مبتلا به هلیکوباکتر پیلوری هستید ، داروهای خود را تکمیل کنید تا خطر عود بیماری کاهش یابد.

مژده رحمانیان ، عضو انجمن تغذیه ایران

کلینیک زیبایی و لاغری آرمونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *