با فروپاشی دولت، بوریس جانسون از نخست وزیری استعفا داد – اخبار


بوریس جانسون پس از دو روز غم انگیز که طی آن بیش از ۵۰ نفر از اعضای کابینه وی استعفا دادند و قدرت سیاسی وی را از بین برد، قرار است روز پنجشنبه از سمت نخست وزیری بریتانیا استعفا دهد.

دو مقام ارشد دولتی به فایننشال تایمز گفتند که انتظار می‌رود جانسون در زمان ناهار بیانیه‌ای ارائه کند و برنامه‌های خود را برای ماندن به عنوان نخست‌وزیر موقت تا کنفرانس حزب محافظه‌کار در اکتبر بیان کند.

سخنگوی شماره ۱۰ گفت: «نخست وزیر امروز بیانیه ای به کشور خواهد داد.

در ساعت ۸:۳۰ صبح، جانسون با سر گراهام بردی، رئیس کمیته نمایندگان مجلس نمایندگان در سال ۱۹۲۲ صحبت کرد، جلسه ای که در آن نخست وزیر گفت که تصمیم گرفته است به خاطر منافع حزب و کشور استعفا دهد.

با توجه به واکنش مثبت سرمایه گذاران به استعفای مورد انتظار جانسون، پوند ۰.۵ درصد در برابر دلار جهش کرد و از ۱۱۹۳ دلار به بالاترین رقم ۱۱۹۹ دلار رسید.

تصمیم جانسون برای کناره‌گیری نشان‌دهنده پایان کار سیاسی او است که در آن به رهبری کمپین موفقیت‌آمیز رای‌گیری برای خروج از اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ کمک کرد، اما همچنین منجر به پیروزی حزب محافظه‌کار در انتخابات عمومی ۲۰۱۹ شد.

به نظر می رسد کاهی که کمر شتر را شکست، صبح روز پنج شنبه زمانی بود که مشاور تازه منصوب شده او، ندیم زهاوی، از او خواست استعفا دهد.

الزهوی نوشت: نخست وزیر، شما در دل خود می دانید که چه چیزی درست است و حالا بروید. کشور سزاوار دولتی است که نه تنها باثبات باشد، بلکه با صداقت عمل کند.»

زهاوی تنها سه شنبه شب صدراعظم شد – تنها چند ساعت پس از استعفای سلف او ریشی سوناک.

اظهارات او او را به دومین وزیری تبدیل کرد که علناً از جانسون خواست تا زمانی که او هنوز در سمت خود است، ترک کند. دادستان سویلا براورمن نیز از نخست وزیر خواست تا با ادامه استعفا از دولت استعفا دهد. بیش از ۵۰ نفر از اعضای کابینه این هفته استعفا دادند.

براندون لوئیس، وزیر ایرلند شمالی که زمانی از طرفداران سرسخت جانسون بود، صبح پنجشنبه گفت که استعفا می دهد و دولت دیگر بر اساس “صداقت، صداقت و احترام متقابل” عمل نمی کند.

میشل دونلان که سه شنبه شب جانشین زهوی وزیر آموزش و پرورش شد نیز استعفا داد. وی نوشت: من هیچ راهی نمی بینم که بتوانید در سمت خود ادامه دهید، اما بدون یک مکانیسم رسمی برای برکناری شما، به نظر می رسد تنها راه ممکن این است که ما که در کابینه باقی مانده ایم، دست شما را وادار کنیم.

لوئیس در میان گروهی از وزرای وفادار بود که از جانسون خواستند با عزت استعفا دهد، زیرا حمایت پارلمان از بین رفت و دولت وی فروپاشید.

جانسون پاسخ داد که مردم بریتانیا به او دستور داده بودند و از استعفا خودداری کردند. او مایکل گوو، یکی از وزرای ارشد را که به او توصیه کرد از سمت خود کناره گیری کند، برکنار کرد. دستیار شماره ۱۰ گوو را یک “مار” توصیف کرد.

لوئیس چهارمین وزیر کابینه بود که از دولت جانسون استعفا داد. جی اوپرمن وزیر بازنشستگی و هلن واتلی وزیر خزانه داری نیز روز پنجشنبه استعفا دادند. او گفت: «فقط چند بار وجود دارد که می‌توانید عذرخواهی کنید و ادامه دهید.

دیمین هیندز، وزیر امنیت اندکی پس از ساعت ۷ صبح استعفا داد، در حالی که جورج فریمن، وزیر علوم اندکی پس از آن، با اشاره به “آنارشی در شماره ۱۰، شکست مسئولیت جمعی کابینه، کنار گذاشتن قانون بخش، و دفاع از تخلفات” استعفا داد.

خودی های وایت هال می گویند که جانسون در تلاش بوده تا جای خالی را پر کند.

برنارد جنکین، رهبر برگزیت روز پنجشنبه گفت که جانسون نباید مانند دونالد ترامپ در آخرین روزهای نخست وزیری خود عمل کند.

جانسون روز چهارشنبه به وزیران کابینه گفت که نزدیک به ۱۴ میلیون رای دهنده در انتخابات ۲۰۱۹ کنترل مستقیم دارند و خاطرنشان کرد که او قدرت خود را از اکثریت خود در مجلس عوام به دست نیاورده است.

سر کیر استارمر، رهبر حزب کارگر، در واکنش به اخبار استعفای این کشور گفت که جانسون “همیشه برای سمت خود مناسب نیست” اما افزود: “نیازی نداریم محافظه کاران را بر سر آنها تغییر دهیم – ما باید دولت را تغییر دهیم.”

گزارش تکمیلی توسط نیکو عسگری