بحران افزایش جمعیت؟ داده ها چه می گویند؟ – ۲۰ خبرگزاری برتر


همه ما داستان هایی در مورد افزایش جمعیت و بحرانی که می تواند ایجاد کند شنیده ایم. بسیاری از داستان ها می گویند که افراد شروری وجود دارند که آنقدر به آنها اعتقاد دارند که فعالانه در تلاش برای کاهش جمعیت از طریق اشکال مختلف سیاست ها و شاید حتی از راه های شرور هستند.

ممکن است دستورالعمل‌های اخیراً خراب‌شده جورجیا را به خاطر بیاورید، جایی که مردم محلی تئوری‌های توطئه را مقصر می‌دانند و ایده کاهش جمعیت را ترویج می‌کنند. یکی از نکات اصلی دستورالعمل جورجیا این بود: “انسان را کمتر از ۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰ در تعادل دائمی با طبیعت نگه دارید.”

بسیاری از رسانه های “چپ” به این ایده پرداخته اند. اجازه ندهید هیچ بحران خوبی برای کنترل بیشتر دولت از بین برود. درست؟ واعظ چپگرای بیل ماهر در «قاعده جدید» – «اجازه دهید جمعیت را پایین بیاورید» را در ویدیوی زیر در حالی که سعی می کند شما را از سیاست های ایدئولوژیک کاهش جمعیت بترساند، ببینید.

برخی دیگر می گویند “بحران جمعیتی” یک فریب است. رئیس سابق صلح سبز دکتر. پاتریک مور می گوید نخبگان برای کاهش جمعیت جهان «پیمان خودکشی» دارند. وی ادامه می دهد: ما اکنون با شرایطی مواجه هستیم که تعداد زیادی از سازمان ها و نخبگان بسیار قدرتمند در سطح بین المللی و ملی خواستار سیاست هایی هستند که اساساً یک پیمان خودکشی است و اساساً نوعی آرزوی مرگ است.

ویدیوی زیر را ببینید که در آن دکتر. پاتریک مور این طرح‌ها را به تفصیل توصیف می‌کند که اگرچه اهداف ایدئولوژیک ممکن است کاهش جمعیت باشد، اما برنامه‌ای برای کسب درآمد نیز هستند.

اما داده ها از نظر جمعیت جهان چه می گویند؟

از اواسط قرن بیستم، جمعیت جهان سیر صعودی شدیدی را دنبال کرده است. در حالی که بیشتر این رشد در چین و هند متمرکز است، محققان انتظار دارند موج بعدی رشد در آفریقا رخ دهد. به عنوان مثال، تا سال ۲۰۱۹، میانگین یک زن در نیجر در طول زندگی خود بیش از شش فرزند داشته است.

در نقطه مقابل این طیف، تعدادی از کشورها قرار دارند که به نظر می رسد در حال کاهش جمعیت هستند. برای برجسته کردن این روند تا حدودی شگفت‌انگیز، ما ۲۰ کشور برتر را از نظر کاهش جمعیت متصور شدیم. آن را در نمودار زیر بررسی کنید و با جدولی که همه کشورها را به صورت جدولی در اینجا فهرست می کند، بیشتر بیاموزید.

20 کاهش جمعیت - 07-2022

تفکر فعلی کارشناسان “نخبگان” ما به ما می گوید که تا سال ۲۱۰۰، جمعیت جهان به حدود ۱۰ میلیارد نفر در این سیاره خواهد رسید. این را در نمودار زیر ببینید و در اینجا بیشتر بدانید.

رشد جمعیت جهان تاریخی است

نمودار زیر نشان می دهد که رشد جمعیت از کجا حاصل می شود. اگر روند فعلی ادامه یابد، برنده (یا بازنده، بر حسب مورد) آفریقا خواهد بود. تمام مناطق دیگر نیمه راکد یا در حالت تخریب خواهند بود.

رشد تاریخی جمعیت منطقه ای جهانی

برخی معتقدند که رشد جمعیت ما با عناوین گمراه کننده رسانه ها در مورد کاهش نرخ زاد و ولد متوقف شده است. ذره برای بدن مستقیم اصلاح شده رشد جمعیت و میانگین تعداد خانواده در حال کاهش است، اما تعداد کل افرادی که هر سال به کره زمین اضافه می‌شوند تا همین اواخر افزایش یافته است.

به عنوان مثال، در سال ۱۹۵۰، جمعیت جهان ۲.۵ میلیارد نفر بود که نرخ رشد آن ۱.۹٪ در سال بود که نتیجه آن افزایش مطلق حدود ۴۷ میلیون نفر بود. امروزه نرخ رشد کمتر از ۱% در سال است، اما از آنجایی که کل جمعیت ما سه برابر بیشتر است، افزایش مطلق سالانه بیش از ۶۰ میلیون نفر در سال است.

شاید مدل های نرخ باروری این کارشناسان اشتباه باشد. این امکان وجود دارد که ما رشد جمعیت را بیش از حد برآورد کرده باشیم. تحت مدل نرخ باروری پایین، تا سال ۲۱۰۰ شاهد کاهش یک میلیاردی جمعیت جهان خواهیم بود.

چشم انداز جمعیت جهان 2022 سازمان ملل متحد

اما حتی مدل باروری بالا و پایین فرض می کند که همه چیز در سیاره زمین خوب خواهد بود. این ممکن است یک فرض اشتباه باشد. برخی از سناریوهای زیر را در نظر بگیرید که می توانند پویایی جمعیت جهان را تغییر دهند.

  • اگر یک بیماری همه گیر جدی تری به جهان وارد شود و رشد جمعیت را به شدت کاهش دهد، چه؟ آیا این حتی نمی تواند به سایر بلایای طبیعی نیز تعمیم یابد؟
  • از زمان جنگ جهانی دوم، جهان صلح نسبی را می شناسد. اگر نگرانی های ژئوپلیتیکی مانند گذشته منجر به درگیری (جنگ) شود و باعث کاهش جمعیت شود، چه؟
  • اگر اقتصاد جهانی به دلیل سوءمدیریت (یا ابزارهای شرورانه) دچار یک فروپاشی بزرگ شود، آیا شرایط سخت اقتصادی نرخ باروری را کاهش خواهد داد؟ همانطور که خانواده ها تصمیم می گیرند فرزندان کمتری داشته باشند.
  • همانطور که فناوری پویایی خانواده را در قرن بیستم تغییر داد، پیشرفت های تکنولوژیکی در روبات های جنسی ممکن است منجر به تعامل انسان با شرکای جنسی مجازی به جای شریک جنسی واقعی شود. آیا این می تواند منجر به کاهش نرخ باروری حتی از پایین ترین سناریوهای باروری شود؟

شاید بتوانید به سناریوهای دیگری فکر کنید که می تواند پویایی جمعیت جهانی را تغییر دهد. ایلان ماسک، که اغلب مخالف بسیاری از ایده های رایج است، پیشنهاد می کند که بزرگترین تهدید برای بشریت کاهش جمعیت است، نه افزایش جمعیت. نظرات او را در ویدیوی زیر ببینید.

آیا باید به نخبگان و رهبران سیاسی ما اجازه دهیم که خدا را بازی کنند و به ما بگویند و از آن بدتر، جمعیت جهان را مدیریت کنند – با توجه به اینکه آنها چقدر مسائل دیگر را در سراسر جهان مدیریت می کنند؟ نظر خود را در بخش نظرات زیر در مورد اینکه آیا امروز مشکل ازدیاد جمعیت در سیاره زمین داریم یا خیر، با ما در میان بگذارید.

نمودار بیشتر برای پست های امروز را ببینید.

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفاً کمک مالی کوچکی به ما کنید یک فنجان قهوه برای کمک به حمایت از روزنامه‌نگاری محافظه‌کار – یا اطلاع رسانی. متشکرم.

منبع سندیکایی برای مقاله اصلی RWR.