برای درک جدید ده فرمان را به ترتیب معکوس بخوانید – خبرگزاری ۲۰ برتر


در پست قبلی به این موضوع پرداختیم که تابوت عهد امروز در کجا قرار دارد. در این پست، “افکار یکشنبه: مهاجمان کشتی گمشده – گرفته شده توسط بیگانگان؟” چیزی که در این پست در مورد آن صحبت نکردیم این است که چرا این قوس بسیار ارزشمند است.

در این پست قبلی متوجه شدیم که کشتی با نگرانی بسیار توسط خداوند محافظت می شود. در داخل کشتی، اگر به خاطر داشته باشید، دو لوح سنگی وجود دارد که ده فرمان با دست خدا حکاکی شده است. علاوه بر این، این صندوق نشان دهنده بازگشت مسیح است. به عبارت دیگر چیزی که نباید فراموش شود یا از دست برود.

می توان فهمید که بسیاری ممکن است به متون دینی اعتقاد نداشته باشند. اما این می تواند یک کد اخلاقی باشد که می تواند همراه با کدی که دنبال می کنید خوانده شود. دانش بیشتر ممکن است به شکل دادن به باورهای شما کمک کند صرف نظر از اینکه به یک دین اعتقاد دارید یا نه.

آیا از مردم (به ویژه مسیحیان) پرسیده اید که آیا ده فرمان را باور دارند؟ تقریباً همه خواهند گفت: “البته.” بعد از آنها، او می پرسد که آیا می توانید آن را برای من بخوانید؟ تعداد کمی می توانند این کار را انجام دهند. چگونه ممکن است انسان به چیزی آنقدر برای اخلاقش مهم باشد که خدا نتواند آن را بخواند؟ هوم…

اگر فراموش کردید، ده فرمان در خروج ۲۰:۲-۱۷ یافت می شود. یکی از راه های نگاه کردن به ده فرمان این است که آنها را به دو قسمت تقسیم کنیم. احکام یک تا پنج به اقامه و حاکمیت اخلاق از سوی خداوند می پردازد. پنج مورد آخر به صورت بندی واقعی قانون اخلاقی در بین انسان ها می پردازد.

خداوند هنگام توصیف این قانون اخلاقی انسانی رویکرد جالبی در پیش گرفت. برخی ممکن است فکر کنند که این دستورات کاملاً خاص هستند و مبتنی بر اصول نیستند. با این حال، وقتی معنای آن را گسترش دهید، در واقع کاملاً اولیه است. شاید به همین دلیل است که خداوند فقط پنج فرمان را بیان کرده است.

این دستورات می توانند از بالا به پایین یا پایین به بالا نمایش داده شوند. آنچه ممکن است جالب باشد خواندن ده فرمان به ترتیب معکوس است – به خصوص پنج فرمان آخر. این ده فرمان را تغییر نمی دهد، اما ممکن است معنای جدیدی به شما بدهد که ممکن است قبلاً متوجه آن شده باشید. خواندن این دستورات به ترتیب طبیعی ممکن است برای برخی ترکیبی از بایدها و نبایدها به نظر برسد.

هنگام خواندن پنج دستور آخر به ترتیب معکوس، پیشرفت آنها را توصیف می کند شر (یا گناه) چگونه پدید می آید؟ گناه از سرچشمه یعنی قلب (ذهن شما) شروع می شود و به پایان نهایی آن (مرگ) منتهی می شود. داستان ده فرمان را به ترتیب معکوس در نظر بگیرید.

۱۰. به خانه همسایه خود طمع مکن و به زن همسایه یا خدمتکار او یا کنیز او یا گاو او یا الاغ او و یا به هر چیزی که متعلق به همسایه است طمع مکن. گناه چگونه آغاز می شود؟ با یک ایده در دل شروع می شود. غرور، حسادت، شهوت، خشم، تنبلی، پرخوری و حرص که اغلب هفت گناه کبیره نامیده می شوند، همگی افکاری هستند که از قلب (ذهن شما) گرفته شده است. از این افکار، ما شروع به آرزو (طمع) می کنیم که دیگران برای رسیدن به غرور ما چه دارند.

۹. علیه همسایه خود شهادت دروغ نده. اولین کاری که یک فرد ممکن است انجام دهد وقتی میل نامشروع به حسادت به منابع دیگران دارد چیست؟ دروغ گفتن و جمع بندی داستان برای توجیه حقانیت حسادتشان. این اولین قدم به سوی نتیجه نهایی است.

۸. نباید دزدی کنی اگر کسی نمی تواند برای به دست آوردن آنچه می خواهد دروغ بگوید، پس چه؟ فقط نگهش دار! بهتر است دزدی کنید تا همسایه تان متوجه دزدی آن نشود. دروغ می تواند دزدی را توجیه کند. نکته اصلی این است که گرفتن منابع همسایه به هر دلیلی دزدی است.

۷. وزن نکن اکثر آنها معتقدند که این فرمان به گناهان جنسی اشاره دارد. اگرچه درست است، اما ممکن است به زناکاری دولت-ملت ها یا حتی افرادی اشاره داشته باشد که در نهایت اخلاق را رد می کنند. سه فرمان قبلی، اگر شکسته شود، نیازی به خشونت فیزیکی مستقیم ندارد. قبل از این که انسان بتواند این کار را انجام دهد، باید خود را از اخلاق خود جدا کند و با اخلاقی که قبلاً گفته بود، زنا کند.

۶. نکش اکنون که از (زنا با قوانین اخلاقی) منصرف شده اید، می توانید به خشونت متوسل شوید و بزرگترین گناه قتل را انجام دهید. از این رو پایان گناه مرگ است.

از این رو، پنج قسمت پایانی دکالوگ که به ترتیب معکوس و بر اساس اصول خوانده می شود، از ابتدا تا انتها مسیری را که شیطان تا پایان خود طی می کند، بیان می کند.

پس از خواندن ده فرمان به ترتیب معکوس، فرمان بعدی به ساختار اجتماعی انسان ها می پردازد. برای سازمان بسیار مهم است که بتواند اجرای انسانی اخلاق را مدیریت کند.

۵. به پدر و مادرت احترام بگذار مؤلفه اساسی جامعه خدا، خانواده سنتی است. این ساختار سلسله مراتبی خانواده سنتی – پدر، مادر، و سپس پسران را اعلام می کند. خانواده سنتی آنقدر نزد خدا مهم بود که او یک وصیت نامه کامل را به آن اختصاص داد. این ساختار حکومتی سلسله مراتبی اولیه است که اخلاق خدا را برای مردان به ارمغان می آورد، صرف نظر از اینکه مردان چه خوابی می بینند. بدیهی است که خداوند به هیچ شکلی از حکومت انسانی علاقه مند نبود. بلکه نشان دهنده علاقه او به اخلاق مردم است.

بقیه احکام یعنی چهار اولی را به ترتیب طبیعی از بالا به پایین می توان خواند و همانطور که قبلاً گفته شد به اقامه و حکومت اخلاق از سوی خداوند می پردازد.

۱. تو جز من خدای دیگری نخواهی داشت. این فرمان اول خدا را به عنوان مرجع اخلاقی معرفی می کند. این فقط یک نگاه خودشیفته به خودش نیست، بلکه او می گوید که خدا هم خوب و هم بد را بهتر می داند. اگر کسی به خدای کتاب مقدس اعتقاد داشته باشد، این ادعاهای تجربی در مورد خدا و معرفت او را می پذیرد. این چیزی است که آدم در باغ عدن نپذیرفت. در عوض، آدم استدلال انسانی خود را به عنوان منبع اخلاق انتخاب کرد.

۲. برای خودتصویر حکاکی شده، یا آنچه در آسمان بالاست، یا آنچه در زمین پایین است، یا آنچه در آب زیر زمین است، نساز. برای آنها سجده نکنید و به آنها خدمت نکنید. او به ما می گوید به بیرون نگاه نکنیم و مقام اخلاقی خدا را با شخص دیگری جایگزین کنیم.

۳. نام یهوه خدای خود را بیهوده نخوانید. زیرا خداوند او را بی گناه نمی داند که نامش را بیهوده برده است. او به ما می گوید که به باطن نگاه نکنیم و حجیت اخلاقی خدا را با تحریفات خود جایگزین کنیم. بیهوده بردن نام به معنای این است که به خدا ایمان دارید و عملاً حجت او را انکار می کنید.

۴. روز سبت را به خاطر داشته باشید تا آن را مقدس نگه دارید. وصیت نامه اغلب نشانه ای بین خدا و پیروانش در نظر گرفته می شود. “به خاطر بسپار” که کلمه ای تکان دهنده است، زیرا خدا می دانست که مردم فراموش خواهند کرد.

در این شیوه خوانش، می توان شروع به درک ارزشی کرد که سنگ های تابوت عهد نه تنها برای خدا، بلکه برای جامعه بشری به ارمغان می آورد.

حتی اگر کسی به هیچ متن کتاب مقدس یا خدایی اعتقاد نداشته باشد، پویایی نزول تدریجی انسان به رفتار شیطانی همچنان می تواند معتبر باشد. این تفسیری است از تفسیر یک قانون اخلاقی – به ویژه ده فرمان. شاید یکی دیگه رو داشته باشی و بتونی بهتر از خدا… 😉

لطفا در زیر نظر دهید و نظر خود را به ما بگویید.

پست های یکشنبه بیشتر را ببینید.

اگر این مقاله برای شما مفید بود، لطفاً کمک مالی کوچکی به ما بدهید یک فنجان قهوه برای کمک به حمایت از روزنامه‌نگاری محافظه‌کار – یا اطلاع رسانی. متشکرم.

منبع سندیکایی برای مقاله اصلی RWR.