به نظر می رسد شهاب های سبز براق در نیوزلند می بارد، اما چرا؟ – اخبار باب


به نظر می رسد نیوزلند در حال بمباران است. پس از منفجر شدن یک شهاب سنگ بزرگ بر فراز دریا در نزدیکی ولینگتون در ۷ ژوئیه و باعث ایجاد صدای انفجاری شد که در انتهای جزیره جنوبی شنیده می شد، دو هفته بعد یک گلوله آتشین کوچکتر بر فراز کانتربری کشف شد.

Fireballs Aotearoa، همکاری بین منجمان و دانشمندان شهروندی با هدف بازیابی شهاب‌سنگ‌های تازه سقوط کرده، سوالات زیادی در مورد این رویدادها دریافت کرده است. یکی از رایج ترین آنها سبز روشن است و اینکه آیا همان سبز شفق قطبی است.

شهاب‌سنگ‌های سبز روشن ۵شهاب سنگ سبز براق. (گرگ پرایس)

گلوله های آتشین سبز به طور مرتب در نیوزیلند گزارش و عکسبرداری شده است. شهاب‌های درخشان اغلب ورود بخشی از یک سیارک را نشان می‌دهند که قطر آن در هنگام برخورد با جو می‌تواند از چند سانتی‌متر تا یک متر باشد.

برخی از این سیارک ها حاوی نیکل و آهن هستند و با سرعت ۶۰ کیلومتر (۳۷ مایل) در ثانیه به جو برخورد می کنند. این مقدار بسیار زیاد گرما خیلی سریع آزاد می شود و آهن و نیکل تبخیر شده نور سبز از خود ساطع می کنند.

اما آیا این سبز روشن شفق قطبی است؟ برای آخرین Meteor، پاسخ اکثراً منفی است، اما در واقع به این سادگی نیست.

شهاب‌سنگ‌های سبز روشن ۵شفق قطبی استرالیا از ایستگاه فضایی بین المللی دیده می شود. (ویکی‌مدیا کامانز، CC BY-ND)

رنگ های دنباله شهاب سنگ

درخشش سبز شفق توسط یون‌های اکسیژن در اتمسفر فوقانی به دلیل برخورد بین مولکول‌های اکسیژن در جو و ذرات منتشر شده از خورشید ایجاد می‌شود.

این یون‌های اکسیژن با الکترون‌ها ترکیب می‌شوند تا اتم‌های اکسیژن تولید کنند، اما الکترون‌ها می‌توانند برای چند ثانیه در حالت برانگیخته باقی بمانند. در انتقال انرژی که به عنوان “ممنوع” شناخته می شود، زیرا از قوانین کوانتومی معمول پیروی نمی کند، یک نور شفق سبز رنگ با طول موج ۵۵۷ نانومتر ساطع می کند.

یک شهاب نیز می تواند در این مسیر بدرخشد، اما به شرطی که بسیار سریع باشد. شهاب های بسیار سریع در جو نازک بیش از ۱۰۰ کیلومتر در جایی که شفق قطبی تشکیل می شود گرم می شوند.

اگر می‌خواهید شفق‌های قطبی سبز را از یک شهاب‌سنگ ببینید، مراقب بارش شهابی Perseid باشید که هم‌اکنون آغاز می‌شود و در ۱۳ آگوست در نیمکره جنوبی به اوج خود می‌رسد.

همچنین با سرعت ۶۰ کیلومتر در ثانیه، Perseids قطعات بسیار سریع دنباله دار سوئیفت-تاتل هستند. برخی از Perseids یک پی زیبا، روشن و کاملا سبز را پشت سر می گذارند، به خصوص در اوایل مسیر.

هنگامی که شهاب کانتربری در ۲۲ ژوئیه برخورد کرد، بادهای نوسانی در بالای سر، مسیر نور ملایم را منحرف کردند و درخشش زرد ضعیفی را به سمت انتها ایجاد کردند (در GIF زیر نشان داده شده است، همچنین توسط گرگ پرایس برای یک شهاب سنگ قبلی که ثبت شده است نشان داده شده است).

این به دلیل تحریک مداوم اتم های سدیم در یک واکنش کاتالیزوری شامل ازن است.

شهاب‌سنگ‌های سبز روشن ۵(گرگ پرایس)

آیا شهاب ها ما را بمباران می کنند؟

بله و خیر ورود یک شهاب سنگ سبز بزرگ و پررونق و سقوط شهاب سنگ در نیوزیلند غیر معمول نیست، اما سنگ ها به ندرت قابل بازیابی هستند. گلوله های آتشین Aotearoa نرخ بهبودی را بهبود می بخشد.

به طور متوسط، نیوزلند توسط شاید چهار شهاب سنگ مورد اصابت قرار گرفت. ما شهروندان دانشمندان را تشویق می کنیم که سیستم های دوربین شهاب سنگی خود را برای نظارت بر این رویدادها بسازند.

با مقایسه شهاب با پس زمینه ستاره و تصاویر مثلثاتی که توسط چندین دوربین گرفته شده است، می توان محل قرارگیری شهاب را در جو در فاصله ده ها متری مشخص کرد.

شهاب‌سنگ‌های سبز روشن ۵شهاب سنگی در ۲۲ ژوئیه توسط دوربین شهاب‌سنگ خصوصی مشاهده شد. (کمپبل دانکن/NASA/CAMS NZ)

این نه تنها به ما کمک می کند سنگ را پیدا کنیم، بلکه در مورد مدار شهاب سنگ قبل از برخورد، که به نوبه خود جایگاه آن را در منظومه شمسی به ما می گوید. این یک روش نسبتا کارآمد برای نمونه برداری از منظومه شمسی بدون نیاز به پرتاب یک ماموریت فضایی است.

شهاب‌سنگ‌های سبز روشن ۵(Fireballs Aotearoa و انجمن بین المللی شهاب سنگ)

عکس بالا: گزارش های شاهدان عینی و دوربین های شهاب با وضوح بالا به محاسبه مسیر شهاب کمک می کنند. این نقشه مسیر تقریبی شهاب ۲۲ جولای را بر روی شکل قرمز در مرکز نشان می دهد.

گلوله های آتشین آئوتاروآ به سرعت اوتاگو را با دوربین های شهاب سنگ پر می کنند، و نیم دوجین دیگر در جای دیگر جزیره جنوبی وجود دارد. جزیره شمالی هنوز به خوبی پوشش داده نشده است، و ما مشتاق هستیم که افراد بیشتری (در هر دو جزیره) یک دوربین شهاب سنگ بسازند یا بخرند و آن را به سمت آسمان ببرند.

سپس دفعه بعد که یک شهاب سنگ درخشان با رونق بر فراز نیوزیلند منفجر می شود، ممکن است بتوانیم شهاب سنگ را بگیریم و علم خوبی با آن انجام دهیم.

با تشکر فراوان از جیم رو از انجمن فایربال بریتانیا، و گرگ پرایس که از شهاب سنگ و قطار ثابت ۲۲ جولای عکاسی کردند.گفتگو

جک باگلی، استاد بازنشسته فیزیک و نجوم، دانشگاه کانتربری.

این مقاله تحت مجوز Creative Commons از The Conversation بازنشر شده است. مقاله اصلی را بخوانید.