بیوتکنولوژی و رنگ

بیوتکنولوژی و دنیای رنگ ها همیشه در هم تنیده بوده اند. رنگ ها و سایه های طبیعت در حالت طبیعی یا مصنوعی خود در انواع محصولات بازار به تصویر کشیده می شوند. بازارهای گل رزهای قرمز طبیعی و رزهای آبی دستکاری شده ژنتیکی که اخیراً در ژاپن عرضه شده اند، نمونه های مناسبی هستند.

با وجود تکنیک‌های شگفت‌انگیز تک تیراندازی و خمشی مهندسی ژنتیک، «لاله سیاه» افسانه‌ای اثر الکساندر دوما، نویسنده فرانسوی، همچنان «جام مقدس جهان لاله‌ها» باقی مانده است. چندین ژانر از “ملکه لاله شب” (۱۹۴۴) تا تی.

ثروت رنگی طبیعت الهام بخش نقاشان و شاعران مشهور بوده است – هیلاری بلوک متولد فرانسوی در موهای خود مورفولوژی میکروب را به عنوان “هفت دم با لکه های صورتی و بنفش زیادی” توصیف می کند. و دانش آموزان مدرسه برای کشف دنیای میکروبی از طریق “شیشه ظاهر” ستون Vinogradsky با نوارهای بنفش و سبز – اتحادیه های باکتری های فتوسنتزی سبز و بنفش. سیانوباکتری ها و باکتری های سبز به اقتصاد یک چرخه مهم بیوژئوشیمیایی در طبیعت کمک می کنند – چرخه نیتروژن.

دریای سرخ ممکن است رنگ و نام خود را از سیانوباکتریوم قرمز – Trichodesmium erythraeum گرفته باشد، اما نابودی بسیاری از ماهی ها به دلیل جزر و مد قرمز ناشی از داینوفلاژلات های قرمز قهوه ای و گیاه مانند است. رنگدانه ها به دسته بندی جلبک های قهوه ای، زرد، قرمز و سبز کمک می کنند. و تک یاخته ها و مخمرهایی مانند آلندیرا و آلپچیا. هنر رنگ‌آمیزی طبیعت در سراسر طیف زیستی رخ می‌دهد که شامل باکتری‌های سبز و بنفش، گونه‌های تولیدکننده آنتی‌بیوتیک از استرپتومایسس و نوکاردیا، قارچ‌های رنگ‌آمیز پنیر، آنول‌های آبی و سبز، پاپایای رنگین‌کمان و قزل‌آلا، و پروتئین‌های فلورسنت سبز رنگ‌آمیزی مرجان‌های مختلف است. شقایق ها پروتئین های رنگدانه سبز، زرد، نارنجی، قرمز، بنفش و آبی دلیل رنگ های متفاوت مرجان افسانه ای در طیف نور روز هستند.

در واقع، پالت رنگدانه‌ها و رنگ‌های طبیعت بر نیاز به مراکز منابع زیستی برای جذب، طبقه‌بندی و حفاظت از مخزن حیاتی سیاره تأکید می‌کند تا مبادا انقراض ناشی از بی‌توجهی و بهره‌برداری تجاری باشد.

“بیومیمیکری …… علم جدیدی است که بهترین ایده های طبیعت را مطالعه می کند و سپس این طرح ها و فرآیندها را برای حل مشکلات انسان تقلید می کند… ارگانیسم ها از دو روش برای ایجاد رنگ بدون پوشش استفاده می کنند: رنگدانه های ذاتی و رنگ ساختاری که پروانه های استوایی را می سازد. طاووس و پرندگان زنبور عسل کاملاً زرق و برق دار است. طاووس پرنده ای کاملاً قهوه ای است. “رنگ” آن ناشی از پراکندگی نور از میله های ملانین با فاصله منظم و اثرات تداخل از طریق لایه های نازک کراتین (همان ماده ای است که در آن وجود دارد). ناخن های شما).

لباس‌های نظامی جدید از رنگ‌های فلورسنت، حسگرهای زیستی و بیوانفورماتیک در مقیاس نانو برای تقلید از پدیده‌های طبیعی برای تقلید از طبیعت و رنگ‌های آفتاب‌پرست استفاده می‌کنند. ژئوتکستایل های رنگارنگ برای استفاده مناسب به مدیریت مناظر و شهرها کمک می کند – حفظ زمین های گلف و باغ های سبز و محافظت از غریزه خلاقانه و زیبایی شناختی بشر بخشی جدایی ناپذیر از سدهای خاکی و باغ های گل است.

فناوری های پاک و سبز اولین کارت اعتباری سبز زیست تخریب پذیر در سال ۱۹۹۷ صادر شد. “قرار دادن پروتئین های مرجانی در نور قرمز” در آب های دریایی، ماهی های درخشان رنگارنگ به عنوان شاخص های آلودگی در مخازن آبزی عمل می کنند. رنگ های مورد استفاده در پیوند بافت زیستی، استفاده جذاب و قابل قبولی از مواد بیوسرامیک در دندانپزشکی، ارتوپدی، مهندسی بافت و علوم دامپزشکی می کند.

تحقیقات ژنتیکی به درک رنگ چشم و چشم انسان کمک کرده است. منشا رنگ کت گربه ها، سگ ها، خرگوش ها، پونی ها و غیره کشف شده است. رنگ سر پرنده هم آلل‌های رنگ پوشش برای تولید خطوط فرعی موش برای مطالعات پیری، سرطان، قلب و عروق، زیست‌شناسی عصبی و زیست‌شناسی تولید مثل استفاده می‌شوند. موش آبی بزرگ برای تحقیقات سرطان و بیماری های عصبی استفاده می شود. موش‌های زرد به تعیین جهش‌های ژنتیکی در کروموزوم‌های خاص کمک می‌کنند و موش‌های مهندسی شده سفارشی – مدل‌های آلبینو، کرم، قهوه‌ای و سیاه، کلیدهای تحقیقاتی برای مطالعه بیولوژی تومور هستند. در واقع، “توانایی پیروی از رنگ های پوشش” به “ابزارهای پیچیده ای مانند ژنوتیپ مولکولی” در “تکثیر و نگهداری سویه های جهش یافته” نیاز ندارد.

رنگ ها الهام بخش، انگیزه و پیشرفت بشریت هستند. کلینیک ها و مراکز روانپزشکی از رنگ های آرامش بخش برای کمک به بهبودی استفاده می کنند. رنگ ها در ورزش هم هستند. برندگان با پیچیدن خود در پرچم ملی خود احساس موفقیت و غرور ملی خود را ابراز می کنند. در یورو ۲۰۰۴ – فوتبال و روانشناسی زیستی با هم ملاقات کردند. برای افزایش مزیت روانی و میهن پرستانه محلی، مربی تیم میزبان از هواداران خواست در یک مسابقه مقدماتی “یک لباس قرمز یا سبز” به رنگ ملی خود بپوشند تا “پیراهن های نارنجی حریفان خود را بپوشند”.

بیوتکنولوژی شرکتی در “شکار رنگین کمان” شرکت می کند. ال گور، معاون رئیس جمهور سابق، “دیگ طلا در انتهای رنگین کمان بیوتکنولوژی” را تصور می کرد. با این حال، کارآفرینان جستجوی خود را بر روی “جایی بر فراز رنگین کمان ژنتیکی” متمرکز می کنند. سیاست گذاران سازمان ملل از کدهای رنگی برای مبارزه و طراحی مشکلات گرسنگی و فقر استفاده می کنند. کمیسیون اقتصادی سازمان ملل متحد برای آفریقا در سال ۲۰۰۲ “وعده بیوتکنولوژی سبز برای فقرا” و “مقابله با بیماری های فقر از طریق بیوتکنولوژی قرمز” را توصیف کرد – فناوری هایی که شامل استفاده از پشه های دستکاری شده ژنتیکی با پتانسیل ریشه کنی مالاریا می شود. و غذاهای اصلاح شده ژنتیکی – برنج طلایی و موز پرتقال غنی شده با ویتامین A برای مقابله با شروع نابینایی.

«چالش‌های اخلاقی بیوتکنولوژی سبز در کشورهای در حال توسعه»، و اینکه آیا گیاهان تراریخته باید دارای علائم متمایزی مانند تمایز رنگ باشند، به طوری که بتوان آنها را شناسایی کرد و با گیاهان دیگر از همان گونه‌ها مخلوط نشد، برای استفاده در قوانین نظارتی در دست بررسی است. کار در تحقیقات اختر زیست شناسی، گیاهان اصلاح شده ژنتیکی با استفاده از رنگ های آبی و سبز به عنوان حسگرهای زیستی برای نشان دادن وجود انواع خاصی از استرس در حال توسعه هستند.

متخصصان تغذیه از رژیم غذایی غنی از ریزمغذی ها و ویتامین ها صحبت می کنند که غذا را به طور طبیعی جذاب و اشتهاآور می کند تا “احساس خوب” داشته باشد. طب سنتی خوردن غذاهای با رنگ طبیعی که دارای مواد مغذی گیاهی طبیعی در پوست هستند را توصیه می کند. انتخاب دقیق غذاهای قرمز (گوشت)، سبز (سالاد)، زرد (غلات و میوه) و بنفش (سبزی) به سلامت طولانی مدت در مبارزه با دیابت مصنوعی و چاقی کمک می کند. پنیر آبی و ترافل سیاه جزو غذاهای لذیذ بدون افزودن رنگ خوراکی به حساب می آیند. و سوپرمارکت ها ممکن است به زودی هویج قرمز و بنفش را با انواع نارنجی عرضه کنند. “تحقیق در مورد هویج با رنگ های مختلف در مورد ارائه یک بیانیه مد نیست، بلکه در مورد بهبودهای بالقوه سلامتی است.”

در تجارت کشاورزی، رنگ‌های حرکت سبز کهربایی و سبز سیاست‌هایی را تعریف می‌کنند که تجارت برخی کالاها را مخدوش می‌کند. سیاست‌های صندوق کهربا نشان‌دهنده «احتیاط» در مورد «حمایت از قیمت، وام‌های بازاریابی و یارانه‌ها، و میزان دام» است. سیاست‌های صندوق سبز «تحقیق، کنترل آفات و بیماری‌ها، برنامه‌های بیمه و حفاظت از محصولات» را پوشش می‌دهد. سیاست‌های جعبه آبی – مقوله موقت WTO که مذاکرات فراآتلانتیکی را در بر می‌گیرد، «سیاست‌های صندوق Amber بازتعریف شده با توجه به برنامه‌های محدودکننده تولید» است.

بیوتکنولوژی هایی که با رنگ به تصویر کشیده شده اند، جنبه های برجسته تحقیق برای توسعه اقتصادی را برجسته می کنند. توافقنامه Cordia-EuropaBio در سال ۲۰۰۳ در وین با موضوع “بیوتکنولوژی آبی – بهره برداری از منابع دریایی” بر “اقیانوس فرصت ها” برای حفظ توسعه از طریق استفاده منطقی از منابع حیاتی دریایی متمرکز بود. نقش کاتالیزوری اروپا در “بیوتکنولوژی سبز در آفریقا” در آموزش، تحقیق و توسعه و پروژه های بازاریابی مشارکتی در بیوتکنولوژی نهفته است.

در ژانویه ۲۰۰۴، جلسه کمیسیون اروپا در مرکز فناوری علوم زیستی در دانشگاه یورک، انگلستان، تشخیص داد که هر پلت فرم بیوتکنولوژی که محصولات مبتنی بر زیست را توسعه می‌دهد باید ترکیبی هماهنگ از رنگ سفید با سبز و آبی باشد. بخش های بیوتکنولوژی تنگناها را می توان با برنامه هایی که از “هم افزایی بیوتکنولوژی های سبز، سفید و آبی” استفاده می کنند، باز کرد.

در سال ۲۰۰۵، دوازدهمین کنگره بیوتکنولوژی اروپا از ۴ موتور بیوتکنولوژی استفاده خواهد کرد: سفید (مصنوعی). قرمز (داروها)، سبز (غذا و خوراک) و آبی (محیط زیست) در Revival ژنوم دانمارک.

به نظر می رسد استفاده از کدهای رنگی زبان سیاست علمی در آلمان باشد. ۶۰ درصد از ۲۵۳ شرکت بیوتکنولوژی با حدود ۴۳۰۰۰ کارمند در نظرسنجی انجام شده توسط وزارت اقتصاد در ایالت هسن در بیوتکنولوژی قرمز (تشخیص و درمان بیماری) تخصص داشتند. ۴% در بیوتکنولوژی سبز (کشاورزی، تولید مواد غذایی) تحصیل کرده اند. ۱٪ در بیوتکنولوژی خاکستری (فرایندهای صنعتی خالص با تفاوت های ظریف محیطی) بود. در بادن-وورتمبرگ، بیش از نیمی از شرکت‌های بیوتکنولوژی در زمینه بیوتکنولوژی قرمز با تعداد کمتری در بخش‌های خاکستری و سبز برتری دارند. مطالعات بازار آلمان بر بیوتکنولوژی سفید و قرمز تأکید دارد. بیوتکنولوژی قرمز حدود ۸۶ درصد از کل شرکت های بیوتکنولوژی را تشکیل می دهد. بیوتکنولوژی سبز با ۲۷ درصد و پس از آن بیوتکنولوژی خاکستری با ۱۰ درصد قرار دارد.

در ایالات متحده آمریکا، یک سیستم ایمنی ۵ رنگ از سبز (کم) به آبی (حفاظت شده)، زرد (بالا)، نارنجی (بالا) تا قرمز (افراطی) صادر شد. اتخاذ واکنش های حفاظتی و دفاعی شامل تمام سطوح هوشیاری و آمادگی برای مبارزه و خنثی کردن تهدیدات تروریسم و ​​تهدیدات بیوتروریسم با هدف تخریب امنیت آن کشور و مردم آن است. سیستم های هشدار رنگی برای آلودگی هوا (ایالات متحده آمریکا) و آب و هوای نامساعد (موزامبیک) شاخص هایی از زمان در دسترس برای انجام اقدامات پیشگیرانه توسط افراد در معرض خطر ابتلا به آسم و بیماری های تنفسی و همچنین برای جبران خسارت جانی و منابع اقتصادی حیاتی هستند.

در طعنه، “سطح پنج هشدار BSE (رنگ ها)” وجود دارد. سطوح هشدار از خوردن قطعات گوشت گاو (سبز) تا مصرف محدود گوشت گاو (آبی) و انجام اقدامات پیشگیرانه برنامه ریزی شده (زرد) تا زدن و جویدن کد (نارنجی) تا تغییر به غذای تخمیر شده – توفو (قرمز) متغیر است.

استفاده از رنگ برای توصیف بیوتکنولوژی مکانیسم جدیدی را در موارد زیر ایجاد می کند:

– جذب دانش آموزان به دنیای میکروب ها در محیط های مختلف.

تدریس بیوتکنولوژی در مقاطع تحصیلات تکمیلی و پزشکی؛ و

ارائه بایت های صوتی برای استفاده توسط سیاست گذاران غیر فنی که قدرت بیوتکنولوژی را برای توسعه پایدار ارتقا می دهد.

دکتر R. Colwell، مدیر بنیاد ملی ایالات متحده، در نشست بیوتکنولوژی بین ایالات متحده و کمیسیون اروپا در سال ۲۰۰۳ گفت: “اگر می توانستیم علم بیوتکنولوژی را همانطور که برخی می گویند، با سه رنگ متمایز کنیم: قرمز برای کاربردهای پزشکی، سبز برای کشاورزی و سفید برای صنعت.در واقع، این پرچم ممکن است در طول زمان رنگ‌های بیشتری به خود بگیرد زیرا بیوتکنولوژی زیست‌محیطی و دریایی و سایر کاربردها خطوط خود را اضافه می‌کنند.

در این زمینه، شاخص رنگ زیر می‌تواند راهنمای مفیدی با افزوده‌های بیشتر باشد، زیرا بیوتکنولوژی و رنگ در طول زمان در تقویت درک عمومی و درک کاربردهای بیوتکنولوژی در موضوع علم، توسعه و آینده بشریت در حال حاضر و پس از آن در هم تنیده شده‌اند. .

ناحیه نوع رنگ برای فعالیت های بیوتکنولوژی

قرمز – سلامتی، پزشکی، تشخیص

زرد – بیوتکنولوژی مواد غذایی و علم تغذیه

آبی – آبزی پروری، بیوتکنولوژی ساحلی و دریایی

سبز – بیوتکنولوژی کشاورزی و محیط زیست – سوخت های زیستی، کودهای زیستی، زیست پالایی، میکروبیولوژی

قهوه ای – بیوتکنولوژی منطقه خشک و بیابان

تاریکی – بیوتروریسم، جنگ بیولوژیکی، جنگ بیولوژیکی، جنگ ضد محصول

بنفش – ثبت اختراع، انتشارات، اختراعات، حقوق مالکیت معنوی

صنایع زیستی سفید ژنتیکی

طلا – بیوانفورماتیک، نانوبیوتکنولوژی

خاکستری – تخمیر کلاسیک و فناوری فرآیندهای زیستی

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر