تبلیغ تلویزیونی ملی بخشی فراموش شده از گذشته مودستو را هنگامی که محله چینی هایش رونق گرفت فاش می کند


تاریخ Modesto اغلب از تلویزیون ملی تقویت نمی شود.

اما بخشی از گذشته شهر که مدت ها فراموش شده بود، اخیراً به لطف یک تبلیغ تلویزیونی ملی دوباره ظاهر شده است. در آگهی شرکت تبارشناسی معروف Ancestry، اریک مار، ناظر سابق سانفرانسیسکو، نشان داده می‌شود که تاریخچه خانوادگی خود را کشف می‌کند، که شامل بخش مهمی از تاریخ Modesto است.

اریک مار Ancestry2.jpg
در آگهی شرکت معروف نسب‌شناسی Ancestry، اریک مار، سرپرست سابق سانفرانسیسکو، سابقه خانوادگی خود را نشان می‌داد، که شامل بخش مهمی از تاریخ Modesto و البته بی‌صدا می‌شود. اصل و نسب

در اواخر قرن، پدربزرگ مار – لویی مار – یکی از اعضای برجسته جامعه Modesto بود. در آن زمان، او به عنوان شهردار محله چینی مودستو لقب گرفت و در رسانه های محلی آن دوره در طول سال ها به طور مکرر از او نام برده می شود.

این آگهی و تاریخچه خانوادگی مار همچنین یادآور این است که مودستو – همراه با دیگر شهرهای دره مرکزی – زمانی محله های چینی پر رونقی داشته است. در حالی که ساکنان دره امروزی احتمالاً با محله های چینی در شهرهای بزرگتر مانند سانفرانسیسکو و لس آنجلس آشنا هستند، جزئیات جوامع کوچکتر چینی که در سرتاسر کالیفرنیای شمالی ایجاد شده اند تا حد زیادی در زمان گم شده است.

آگهی Ancestry اریک مار که امسال در سراسر کشور پخش شد، بخشی از آن تاریخ را با عجله بازگرداند. در تبلیغات، او درباره خانواده خود صحبت می کند، در حالی که تصاویر پدر و پدربزرگش روی صفحه نمایش داده می شود. در یکی از صحنه‌ها، تیتر یک روزنامه می‌خواند: «مدستو شهردار محله چینی ممکن است پست خود را ترک کند».

اریک مار Ancestry.jpg
در آگهی شرکت معروف نسب‌شناسی Ancestry، اریک مار، سرپرست سابق سانفرانسیسکو، سابقه خانوادگی خود را نشان می‌داد، که شامل بخش مهمی از تاریخ Modesto و البته بی‌صدا می‌شود. اصل و نسب

تحقیقات روزنامه های آرشیوی نشان می دهد که مقاله در ژانویه ۱۹۳۱ در Oakland Tribune منتشر شد. داستان یک نسخه سیمی از یک قطعه است که چند روز قبل در Modesto News-Herald منتشر شد، که از آن زمان به The Modesto Bee تبدیل شد.

تاجر ملقب به شهردار محله چینی مودستو

یافتن مقاله‌ها باعث شد که احساس کنم سرمایه‌گذاری بیشتری در کل دره مرکزی و تاریخ شهری مانند Modesto دارم. اریک مار که در حدود سال ۲۰۰۹ شروع به تحقیق در مورد تاریخچه خانواده خود کرد، گفت: «مار در ساکرامنتو بزرگ شد و سپس به سانفرانسیسکو رفت و در آنجا به سانفرانسیسکو رفت. از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ در هیئت ناظران سانفرانسیسکو خدمت کرد. برادر دوقلوی او، گوردون مار، در حال حاضر به عنوان ناظر خدمت می کند.

پدربزرگ مار، لوئی مار، که در بریده‌های روزنامه‌های قدیمی به طور متناوب «شهردار» یا «پادشاه» محله چینی‌های مودستو نامیده می‌شود، عملاً سخنگوی مهاجران چینی منطقه بود. نام او در مقالاتی در مورد خرید مقدار زیادی در محله چینی ها، تبلیغات برای مشاغل دیگر، و در مورد تجارت خودش که تنها فروشگاه عمومی در جامعه بود، ظاهر می شود.

MarLouie_1917.jpg
لویی مار به عنوان یک تاجر از مودستو، کالیفرنیا در مدارک مهاجرت از سال ۱۹۱۷ فهرست شده است. اریک مار

اریک مار نتوانست تاریخ دقیق مهاجرت پدربزرگش به آمریکا را ردیابی کند، اگرچه اولین ذکر آشکار از او در یک روزنامه Modesto مربوط به فروشگاه او، کیم چونگ لونگ، در سال ۱۸۸۹ است. تاجر چینی و نماینده چینی شهر. او برای اولین بار با نام کامل خود در اطلاعیه ای در سال ۱۹۰۲ در مورد خرید ۱۰ لات در “قسمت آجری” محله چینی ها به او اشاره شد.

پدربزرگ او که در مقالات آن دوران با نام “مار لویی” ذکر شده است، از همسر اولش که در جوانی فوت کرد و همسر دومش یونگ شی مار، ۹ فرزند داشت.

Marrichard_1918.jpg
ریچارد مار با مادر یونگ شی مار، همسر دوم پدرش لویی مار، در سال ۱۹۱۸. اریک مار

پدر اریک مار، ریچارد، و خواهران و برادرانش در مدرسه مودستو تحصیل کردند. ریچارد از دبیرستان Modesto فارغ التحصیل شد و در کالج Junior Modesto تحصیل کرد. در سال ۱۹۴۲، او در نیروی هوایی ارتش نام نویسی کرد و در طول جنگ جهانی دوم به عنوان بمب افکن خدمت کرد. برخی از تصاویر او با لباس بمب افکن در آگهی Ancestry گنجانده شده است.

پس از بازگشت از جنگ جهانی دوم، ریچارد در منطقه ساکرامنتو ساکن شد در حالی که خانواده دیگر هنوز در مودستو باقی مانده بودند. پدرش، لویی مار، در سال ۱۹۵۴ در سن ۹۴ سالگی درگذشت. او و همسرش یونگ شی در کنار هم در گورستان Historical Modesto Citizens به خاک سپرده شدند.

Marrichard_WWII.JPG
ریچارد مار که با معتدل بزرگ شده بود در جنگ جهانی دوم نمایش داده شد. اریک مار

قدمت محله چینی Modesto به زمان تأسیس شهر نزدیک می شود

محله چینی مودستو پیش از خانواده مار است. اولین اشاره به محله چینی های مودستو در حال چاپ، موردی است که در دسامبر ۱۸۸۴ در آن زمان Daily Evening News (که به Modesto News-Herald تبدیل شد، که در نهایت به The Modesto Bee تبدیل شد) منتشر شد. سال انتشار این آیتم در همان سالی است که Daily Evening News شروع به انتشار کرد، بنابراین مشخص نیست که محله چینی Modesto برای اولین بار چه زمانی ظهور کرد.

خود این شهر در سال ۱۸۷۰ تأسیس شد، بنابراین به نظر می رسد که مهاجران چینی از همان روزهای اولیه آن بخشی از بافت آن بوده اند.

تحقیقات تاریخی نشان می‌دهد که کالیفرنیا هجوم مهاجران چینی را از حدود سال ۱۸۴۰، در زمان طوفان طلا آغاز کرد. بیشتر آنها برای یافتن شغل در راه آهن، کشاورزی و معدن وارد سانفرانسیسکو شدند.

بسیاری از آنها کارهای خطرناک و اغلب مرگبار را برای کمک به ساخت راه آهن بین قاره ای در دهه ۱۸۶۰ یافتند. نژادپرستی غالب در آن زمان، مهاجران چینی را در محله های چینی های خود شکل گرفته در سراسر منطقه ربوده بود. دیگر شهرهای دره نزدیک با سکونتگاه های چینی در آن دوران عبارتند از: استاکتون، نایتز فری، نیومن، اوکدیل و مرسدس.

طبق یک نقشه بیمه آتش سوزی در سال ۱۸۸۸ که توسط کتابخانه کنگره ایالات متحده بایگانی شده است، محله چینی مودستو شامل منطقه ای است که مستقیماً در جنوب غربی خطوط راه آهن مرکز شهر در خیابان هشتم بین خیابان های G و F قرار دارد. نقشه های بیمه به روز شده از شهر در سال ۱۸۹۵ نشان می دهد که محله چینی ها به خیابان هفتم نیز گسترش یافته است.

SanbornFireInsuranceMap_1895.jpg
SabornFireInsurance_1895: نقشه بیمه آتش سوزی Sanborn از محله چینی Modesto از سال ۱۸۹۵. کتابخانه کنگره کنگره

آخرین نقشه های موجود بیمه آتش سوزی Modesto مربوط به آن دوران در سال ۱۹۱۹ نشان می دهد که محله چینی ها به سمت کوچه ای بین خیابان های هشتم و هفتم کوچک می شود، جایی که به “کوچه چین” معروف می شود. آرشیو روزنامه‌ها هیچ یک از ساختمان‌های اصلی را که بسیاری از آنها فقط از چوب ساخته شده‌اند و به آنها “کانکس چینی” می‌گویند، روی نقشه‌های بیمه نشان نمی‌دهند و هنوز پابرجا هستند.

منطقه سابق محله چینی‌ها اکنون عمدتاً بین کلیسای Victory In Praise و Web’s Burgers و همچنین سایر مشاغل فعلی در امتداد شعاع یک بلوکی از خیابان‌های هفتم و هشتم قرار گرفته است.

مهاجران چینی دره مرکزی با آزار و اذیت و خشونت مواجه شدند

اعتقاد بر این است که در دوران اوج خود، محله چینی های مودستو محل زندگی ۱۰۰۰ مهاجر چینی بوده است. اما مقاله‌ای در مجله Modesto News-Herald از سال ۱۹۲۹ به کاهش جمعیت در جامعه پرداخت.

از لویی مار به عنوان “پیرترین چینی مودستو” نقل شده است. این تیتر، محله چینی‌های مودستو را زمانی پرجمعیت می‌دانست، اما اکنون “نزدیک به نقطه ناپدید شدن” است و تنها حدود ۱۰۰ نفر از آن ساکن هستند. پیش‌بینی کرد که طی پنج سال، همه ساکنان آن از بین خواهند رفت.

ModestoChinatown_1929_NewsHerald.jpg
مقاله Modesto News-Herald ژانویه ۱۹۲۹ در مورد محله چینی Modesto’s.

پیش از زوال آهسته جامعه، سال‌های پرجنب‌وجوش بود که محله چینی‌ها مملو از اقامتگاه‌ها و مشاغل بود. در مقالات روزنامه‌ها به خشک‌شویی‌ها، فروشگاه‌ها، سالن‌ها، تریاک‌ها و سالن‌های قمار اشاره می‌شود. اما مهاجران چینی دره به گرمی توسط جامعه یا کشور بزرگتر مورد استقبال قرار نگرفتند.

در سال ۱۸۸۲، قانون محرومیت چین به قانون فدرال امضا شد که تمام مهاجرت کارگران چینی به آمریکا را ممنوع می کرد. مهاجران چینی پس از انجام کار خطرناک کمک به ساخت راه‌آهن و عملیات استخراج معادن، خود را مورد تبعیض قرار دادند و بدتر از آن.

مقاله‌ای در مورد تاریخ شهرستان استانیسلاوس که در مجله The Modesto Bee در سال ۲۰۰۴ منتشر شد، اشاره می‌کند که درگیری‌های نژادی در این منطقه بیداد می‌کرد. این مقاله می‌گوید: «مردم‌هایی که نقاب بر چهره داشتند در قرن ۱۹ و ۲۰ سعی در ایجاد ارعاب داشتند. در سال ۱۸۷۹، مراقبان سیاهپوش در مودستو محله چینی ها را به آتش کشیدند، یک نگهبان سالن را کشتند و روسپی ها را از شهرستان منع کردند.

مقالات مربوط به آن دوران نیز نقل قولی از ساکنان چینی را به زبان انگلیسی ساده نقل می کنند و بر لهجه و خارجی بودن آنها تأکید می کنند. گروه‌هایی که در آن زمان نامطلوب تلقی می‌شدند، از جمله چینی‌ها، توسط گروهی مراقب شهروندان متشکل از کشاورزان و بازرگانان به نام تنظیم‌کننده‌های دره سان خواکین تحت تعقیب قرار گرفتند. آنها به مشاغل هجوم بردند و اخطاریه صادر کردند که ساکنان آن را ترک کنند یا با مرگ روبرو شوند. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، در سال ۱۸۸۴، آنها ظاهراً صاحب سالنی به نام Joe Doane را کشتند. آنها همچنین با ویران کردن محله چینی ها در سال ۱۸۷۹ اعتبار دارند.

گروهی به همین نام امروزه نیز وجود دارد که لباس می پوشند و بازسازی های مربوط به آن دوران را اجرا می کنند.

آخرین بقایای سکونتگاه چینی مودستو پاک شد

در حالی که مشخص نیست دقیقا چه زمانی شهرک چینی های Modesto به پایان رسید، به نظر می رسد که تقریباً در دهه ۱۹۳۰ و شروع جنگ جهانی دوم ناپدید شده است. اما آخرین کسب و کار محله چینی ها، لباسشویی سینگ لی، تا اواخر دهه ۱۹۷۰ در گوشه خیابان های هفتم و جی زنده ماند.

مقاله‌ای از Modesto Bee در سال ۱۹۷۰ به تنها ساختمان اصلی محله چینی‌ها اشاره می‌کند که هنوز در شهر به‌عنوان خانه آجری دو طبقه که خانواده لویی مار در خیابان هفتم ۶۲۲ ساخته و در آن زندگی می‌کنند، پابرجاست. خانه اکنون مدت هاست که از بین رفته است و در عوض محل تعمیرگاه خودرو یک طبقه New Image Collision Center است.

اریک مار گفت که با وجود شهرت سابق پدربزرگش در منطقه، دیگر هیچ عضوی از خانواده بزرگش در مودستو زندگی نمی کند. نزدیکترین خویشاوندان او در نزدیکی او در استاکتون و دیگران در ساکرامنتو و سایر نقاط کالیفرنیای شمالی زندگی می کنند.

MarFamily_1946.jpg
تصاویر اعضای خانواده مار در مودستو، کالیفرنیا در سال ۱۹۴۶. اریک مار

او گفت که دانستن تاریخچه خانواده اش در شهر سنترال ولی باعث می شود با وجود اینکه هرگز در اینجا زندگی نکرده است، احساس غرور و ارتباط با Modesto کند. او به عنوان بخشی از تحقیقات شجره نامه ای خود بازدید کرده است و تصاویری از مزار پدربزرگ و مادربزرگ خود دارد.

این قطعا باعث می شود به او افتخار کنم که به نمایندگی از جامعه چینی-آمریکایی که آنجا بودند صحبت کرد. اما من در مورد نحوه برخورد او با نژادپرستی و حتی تبعیض جنسیتی که در آن زمان با زنان نیز برخورد می کرد، تعجب می کنم. “این مرا کنجکاو می کند که چگونه او در یک دوره زمانی بسیار نژادپرستانه مانور می دهد تا فقط در منطقه ای که بسیاری نمی خواستند آنها باشند، زنده بماند.”

با این حال، با وجود تمام مشکلاتی که اولین مهاجران چینی در منطقه تجربه کردند، بخشی از تاریخ که مار افتخار تکرار آن را در خانواده خود دارد، برجسته است.

مار گفت: «من و برادر دوقلویم همان کاری را انجام می دهیم که پدربزرگم بیش از ۱۰۰ سال پیش در مودستو انجام می داد. هر دوی ما وارد خدمات دولتی شدیم. جالب است که پدربزرگ من بیش از یک قرن پیش این کار را در بلوک‌های کوچک جامعه (مودستو) انجام داد.»

AA Louie Mar.jpg
محل قبر لویی مار و همسرش یونگ شی مار در گورستان شهروندان مودستو در مودستو، کالیفرنیا، در روز چهارشنبه، ۲۵ می ۲۰۲۲. اندی آلفارو [email protected]
Marrichard_WWII.JPG
ریچارد مار که با معتدل بزرگ شده بود در جنگ جهانی دوم نمایش داده شد. اریک مار

متخصص تحقیقات و اطلاعات Modesto Bee و عضو هیئت تحریریه ماریا فیگوئروآ در این گزارش مشارکت داشته است.

تصویر پروفایل Marijke Rowland

Marijke Rowland در مورد پیشرفت های جدید تجارت، رستوران و خرده فروشی می نویسد. او از سال ۱۹۹۷ با The Modesto Bee بوده و موضوعات مختلفی از جمله هنر و سرگرمی را پوشش می دهد. ستون Business Beat او چندین بار در هفته اجرا می شود. و Mar-eye-ke تلفظ می شود.
با اشتراک دیجیتال از کار من حمایت کنید