تغذیه و سرطان معده – مرکز تغذیه و تناسب اندام هارمونی


افراد مبتلا به سرطان معده معمولا در خوردن و هضم غذا مشکل دارند. این مشکل می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

تمام یا قسمتی از معده را بردارید

غدد ، سلولهای خاص و اعصاب معده را که بر هضم غذا تأثیر می گذارد ، تخریب یا آسیب می رساند

از دست دادن یا آسیب به دریچه ای که غذا در معده وارد می شود (اسفنکتر تحتانی مری نامیده می شود) و خارج از معده (اسفنکتر پیلورک نامیده می شود).

عوارض جانبی شیمی درمانی یا سایر داروها

از دست دادن اشتها تنها به دلیل سرطان

مسائل تغذیه ای می تواند شامل موارد زیر باشد:

وزن کم کنید

کاهش وزن یک مشکل رایج در افراد مبتلا به سرطان معده است. تومورهای معده می توانند باعث انسداد شوند و در انتقال غذا به معده از مری یا از معده به روده ها تداخل ایجاد کنند ، که خوردن آنها ممکن است مشکل باشد. با پیشرفت سرطان ، توانایی بدن در استفاده از انرژی حاصل از غذا تغییر می کند. در نتیجه ، انرژی سریعتر سوزانده می شود. افزایش مصرف این انرژی و مصرف مواد مغذی کمتر منجر به کاهش وزن می شود.

عوامل دیگری وجود دارد که می تواند باعث کاهش وزن در افراد مبتلا به سرطان معده شود:

افراد مبتلا به سرطان معده اغلب اشتهای خود را از دست می دهند.

بعد از عمل جراحی سرطان معده ، مردم تصور می کردند نمی توانند غذای زیادی بخورند و بعد از خوردن غذای کم احساس رضایت کردند که معمولاً به میزان شستشوی معده مربوط می شود.

باقیمانده معده یا روده کوچک نمی تواند غذا را به درستی هضم کند یا چربی ها و مواد مغذی غذا را جذب کند ، که این امر دوباره به نوع جراحی و میزان برداشتن معده بستگی دارد.

حفظ وزن در این وضعیت بسیار مهم است حتی اگر اشتها تغییر کرده باشد. تغذیه مناسب به بدن در مبارزه با بیماری ها و غلبه بر اثرات درمانی سرطان معده کمک می کند.

این نکات می تواند به کاهش وزن به دلیل بیماری کمک کند:

غذا را اشتباه نگیرید سعی کنید به طور منظم غذا بخورید ، حتی اگر کمی.

غذاها و نوشیدنی هایی که پروتئین و کالری بیشتری دارند را در وعده غذایی اضافه کنید. به عنوان مثال ، شیر کامل یا خامه را به غلات یا سوپ های پخته شده اضافه کنید ، از مخلوط گندم ، گوشت و سبزیجات استفاده کنید یا کره را به سیب زمینی اضافه کنید.

وقتی نمی خواهید یا نمی توانید غذاهای جامد بخورید ، نوشیدنی هایی با کالری و پروتئین بالا (مانند شیک ، اسموتی یا مکمل های مایع تجاری) بنوشید یا غذاهای نیمه جامد (مانند پودینگ یا ماست) بخورید. همچنین بین وعده های غذایی نوشیدنی های کم پروتئین و پر پروتئین بنوشید.

انواع غذاهای مغذی سرشار از پروتئین و کالری و همچنین میان وعده های سریع و آسان که برای خوردن در زمان حضور آماده هستند ، میل کنید. به عنوان مثال می توان به شیر یا شیر ، غلات صبحانه ، بستنی ، پنیر و کراکر ، کره بادام زمینی ، تخم مرغ ، آجیل ، ماست و پودینگ اشاره کرد.

اگر کاهش وزن شدید شد ، تیم مراقبت های بهداشتی می تواند استفاده از لوله تغذیه را توصیه کند. لوله تغذیه یک لوله نازک و انعطاف پذیر است که در معده یا روده وارد می شود. هنگامی که لوله در محل قرار گرفت ، می توان از طریق آن یک مکمل غذایی مایع (تغذیه روده) داد. وقتی خوردن یا نوشیدن مشکل است ، لوله های خوردن می تواند نیازهای تغذیه ای شما را برآورده کند ، به خصوص اگر قبلاً وزن زیادی کاهش داده اید.

بعد از شام احساس رضایت کنید

فکر می کردید بعد از خوردن مقدار مشخصی غذا سیر شده اید. این امر می تواند اتفاق بیفتد چه عمل انجام شود و چه نباشد. جراحی سرطان معده اندازه معده را کاهش می دهد و می تواند باعث زخم در دیواره معده شود. جراحی همچنین می تواند به عصب واگ آسیب برساند ، که هنگام ورود غذا به معده دیواره معده را مسدود می کند. این امر با کشش بقیه معده یا بدن برای سازگاری با تغییرات گوارشی بهبود می یابد. حتی بدون جراحی ، معده شما می تواند آهسته تر خالی شود و مدت بیشتری بماند.

راههای کاهش احساس سیری اولیه:

سعی کنید وعده های غذایی یا میان وعده های کوچکتر را حدود 6 بار در روز بخورید. این معمولاً راحت تر از تلاش برای خوردن 2-3 وعده در روز است.

از نوشیدن مایعات همراه غذا ، به ویژه نوشیدنی های گازدار خودداری کنید. این مایع می تواند به سرعت معده را پر کند. هنگام غذا خوردن مایعات پر کالری یا پروتئین بالا بنوشید.

غذاهای غنی از فیبر مانند نان و غلات را محدود کنید ، زیرا با این کار وضعیت بهتری نسبت به سایر غذاها خواهید داشت.

افراد مبتلا به سرطان معده ممکن است دچار کمبود ویتامین و برخی مواد معدنی باشند که باید تحت نظر پزشک و متخصص تغذیه مصرف شوند.

مژده رحمانیان ، عضو انجمن تغذیه ایران

کلینیک زیبایی و لاغری آرمونی

www.armooni.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *