تفاوت بین یک واکنش آلرژیک و یک بیماری ناشی از غذا

در سراسر ایالت واشنگتن، افرادی هستند که منتظر غذا برای رسیدن به رستوران هستند، به این فکر می کنند که برای شام چه بخورند، یا یک ناهار سریع در دفتر می خورند. اکثر آنها احتمالاً به بیماری های ناشی از غذا یا آلرژی فکر نمی کنند، اما برخی از غذاهایی که در خانه یا بیرون از خانه می خورند بیمار می شوند. اگرچه این چیزی نیست که بخواهید به آن فکر کنید، اما دانستن حقایق مهم است تا بتوانید از سلامت خود محافظت کنید و از عوارض جدی جلوگیری کنید.

اثرات نامطلوبی که پس از خوردن برخی غذاها رخ می دهد معمولاً نتیجه بیماری های ناشی از غذا یا واکنش های آلرژیک است. اینها از بسیاری جهات کلیدی مشابه هستند. اول اینکه بسیاری از مواد می توانند باعث بیماری و واکنش شوند. دوم، اثرات آلرژی و بیماری های ناشی از غذا می تواند خفیف، جدی یا حتی کشنده باشد. در نهایت، با کمی تلاش و کوشش، معمولاً می توان از واکنش های آلرژیک و بیماری های ناشی از غذا جلوگیری کرد. این دو نیز از بسیاری جهات متفاوت هستند.

بیماری ناشی از غذا – که به سادگی به عنوان مسمومیت غذایی شناخته می شود – نتیجه مصرف غذاهای آلوده است. هر کس تا حدودی به آنها حساس است. چهار دسته اصلی از آلاینده ها وجود دارد که می توانند باعث بیماری های ناشی از غذا شوند:

 1. باکتری ها
 2. ویروس ها
 3. انگل ها
 4. سموم با باکتری

علائم آلاینده های ذکر شده در بالا می تواند شامل تب، گرفتگی عضلات، اسهال، استفراغ و خستگی باشد. نارسایی کلیه و فلج جدی ترین عوارض مرتبط با انواع خاصی از باکتری ها از جمله E. coli و Clostridium Botulinum هستند. چهار استراتژی اصلی برای پیشگیری از بیماری های ناشی از غذا عبارتند از:

 1. محصولات حیوانی مانند گوشت و تخم مرغ را کاملا بپزید
 2. میوه ها و سبزیجات را قبل از مصرف بشویید
 3. سرد نگه داشتن غذاهای سرد و گرم
 4. با شستن سطوح و ظروفی که با مواد غذایی خطرناک تماس دارند از آلودگی متقابل آشپزخانه جلوگیری کنید.

واکنش های آلرژیک غذایی زمانی رخ می دهد که فرد غذایی را مصرف کند که به آن حساسیت دارد. مگر اینکه فردی از آلرژی خود آگاه باشد، این مصرف معمولاً ناخواسته است. یکی از تفاوت های اصلی بین بیماری های ناشی از غذا و آلرژی این است که همه افراد مستعد ابتلا به این بیماری نیستند. تا زمانی که آلوده نباشد، بسیاری از افرادی که آلرژی ندارند، می توانند هر غذایی را که دوست دارند بخورند، بدون اینکه عوارض جانبی را تجربه کنند.

هر کسی احتمالاً به هر نوع غذایی واکنش نشان می دهد، اگرچه برخی از آلرژی ها شایع تر از سایرین هستند. برخی از انواع رایج آلرژی عبارتند از:

 1. حساسیت به آجیل و دانه
 2. حساسیت به شیر و تخم مرغ
 3. آلرژی به گندم
 4. آلرژی به غذاهای دریایی

واکنش های آلرژیک بسیاری از علائم مشابه بیماری های ناشی از غذا از جمله درد معده، گرفتگی شکم، خستگی و استفراغ را ایجاد می کند. با این حال، واکنش های آلرژیک می تواند شدیدتر از بیماری های ناشی از غذا باشد. هر فردی که واکنش آلرژیک شدید به یک غذا داشته باشد، در صورت مصرف ممکن است دچار شوک آنافیلاکتیک شود که می تواند در عرض چند دقیقه منجر به نارسایی تنفسی و مرگ شود. تنها راه برای جلوگیری از واکنش های آلرژیک، اجتناب از تماس با غذای مشکل ساز است. این بدان معنی است که برچسب ها را با دقت بخوانید و همیشه کارکنان رستوران را از حساسیت های غذایی مطلع کنید.

مگر اینکه آلرژی شدید داشته باشید، گاهی اوقات تشخیص یک واکنش آلرژیک از یک بیماری ناشی از غذا دشوار است. اگر به هر دو مشکوک هستید، مهم است که به پزشک مراجعه کنید. او می تواند بهترین راه مقابله با علائم را به شما بگوید و ممکن است در شناسایی منبع کمک کننده باشد.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر