تنش در قره باغ کوهستانی اکنون با حضور مقامات روسی افزایش خواهد یافت – بیگ ۲۴ نیوز


تنش ها در قره باغ کوهستانی بین آذربایجان و ارمنستان افزایش یافت. به گزارش خبرگزاری روسی، کنفرانس مربوط به قره باغ کوهستانی در سفر هفته جاری سرگئی لاوروف به باکو مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

در اکتبر ۲۰۲۱، دادگاه بین المللی دادگستری، دادگاه اصلی سازمان ملل متحد، شهادت ارمنستان و آذربایجان را به اتهام نقض کنوانسیون بین المللی رفع همه اشکال تبعیض نژادی شنید. ارمنستان به دلیل ادامه کارزارهای خشونت نژادی و تبعیض علیه ارامنه و تشدید تنش ها در قره باغ کوهستانی، از جمله دستگیری های غیرقانونی، شکنجه و قتل، از سوی ارمنستان به دلیل نقض توافق مورد انتقاد قرار گرفته است.

تنش در قره باغ کوهستانی تشدید شد

جمهوری آذربایجان، ارمنستان را متهم کرد که با خودداری از ارائه طرح هایی برای مین گذاری در خاک آذربایجان و ادامه مین گذاری در منطقه، دست به پاکسازی قومی بر خلاف توافق نامه زده است. در اواسط اکتبر ۲۰۲۱، دادگاه نظرات طرفین را شنید و در ۷ دسامبر ۲۰۲۱، احکام مهمی را صادر کرد که تضمین های موقتی برای حقوق چندین طرف کنوانسیون رفع تبعیض نژادی ارائه کرد.

آذربایجان نیروهای خود را در جوامع ارمنی قره باغ مستقر کرد، اقدامی که وزارت خارجه آن را “غیر ضروری تحریک آمیز” خواند و در نتیجه پس از اعلام این بیانیه، تنش ها در قره باغ کوهستانی از سر گرفته شد. ارتش آذربایجان پس از اینکه با بلندگو به روستاهای ارمنی نشین نزدیک شدند و به ساکنان آن هشدار دادند که آنها را ترک کنند، به فرماندهی نیروهای حافظ صلح روسیه به سمت منطقه در حال حرکت مشاهده شد.

تهاجم آذربایجان منجر به تخلیه یک شهر ارمنی‌نشین شد و در اثر حمله پهپادی سه ارمنی محلی کشته و ۱۵ تن دیگر زخمی شدند و به نیروهای آذربایجانی اجازه داد تا ارتفاعات مهم مشرف به مناطق دیگر را اشغال کنند. علاوه بر این، در قلمرو تحت کنترل آذربایجان، یک خط لوله اصلی برای گاز رسانی به جامعه ارمنی در قره باغ بسته شد و آنها را به مدت دو هفته بدون گرمایش رها کرد. اخیراً در ۲۸ می، نیروهای آذربایجانی منطقه ای به وسعت بیش از ۱۷ مایل مربع در بخش سوتاک-خزناور از اراضی مستقل ارمنستان را اشغال کردند.