حقایق دیگر قانع کننده نیستند. تحقیقات نشان می دهد که باید به جای آن این را بگویید


حقایق سنگ بنای واقعیت هستند. حداقل قبلا اینطور بودند.

با این حال، در محیط بسیار قطبی امروز – که با شکاف‌های عمیق سیاسی، افزایش تنش‌های اجتماعی، و سیل اطلاعات نادرست و اخبار جعلی مشخص می‌شود – واقعیت‌ها در ذهن مردم کمتر از گذشته قطعی است.

به‌دلیل این ابهام عجیب در نحوه درک ما از «واقعیت‌ها»، محققان می‌گویند، استفاده از آن‌ها برای حمایت از استدلال اخلاقی یا سیاسی شما در مورد چیز دیگری، با وجود آنچه که شهود و استدلال ما ممکن است نشان دهد، دیگر یک استراتژی مطمئن نیست.

از طرف دیگر، اگر واقعاً می خواهید فرصتی برای تغییر نظر شخصی در مورد یک موضوع جدی داشته باشید، چیز دیگری وجود دارد که باید به او بگویید: تجربیات شخصی شما.

در یک مطالعه در سال ۲۰۲۱، تیمی به سرپرستی اولین نویسنده و روانشناس اجتماعی امیلی کوبین از دانشگاه کوبلنتس-لانداو در آلمان توضیح داد: «مخالفان سیاسی زمانی که تجربه شخصی از آنها حمایت می‌کند، به احتمال زیاد به باورهای اخلاقی احترام می‌گذارند.

“بهترین راه برای پاسخگویی به ادراکات حقیقت در منازعات اخلاقی، به اشتراک گذاشتن تجربیات ذهنی است، نه با ارائه حقایق.”

تکیه بر حقایق برای متقاعد کردن کسانی که عقاید مخالف ما دارند، سابقه ای طولانی دارد که به دوران روشنگری بازمی گردد و عقلانیت مبتنی بر حقیقت و عقل را ترویج می کند. زمانی که استدلال های خود را بر اساس حقایق استوار کنید، راهی مناسب برای جلب احترام در بحث ها و جلب مخالفان به حساب می آمد.

محققان می گویند که عقلانیت خود لزوماً خارج از مد نیست، اما استفاده از حقایق برای جلب احترام در بحث به طور فزاینده ای دشوار می شود، با توجه به اینکه خود واقعیت ها اکنون به دلیل ماهیت پراکنده طیف سیاسی امروزی به شدت مورد مناقشه هستند.

محققان سال گذشته نوشتند: “کارآمدی حقایق در موارد خاص، مانند بحث با یک غریبه بر سر حقوق اسلحه، نامشخص است.” “مشکل این است که حقایق – حداقل امروز – خود در معرض تردید هستند، به ویژه زمانی که با باورهای سیاسی ما در تضاد باشند.”

اگرچه ممکن است تناقض به نظر برسد، اما راه برای کشف مجدد عقلانیت و احترام درک شده در یک بحث سیاسی یا اخلاقی می‌تواند به اشتراک گذاشتن تجربه ذهنی شما باشد تا واقعیت‌های عینی – زیرا احتمال اینکه مردم چیزی واقعی و قابل باور را پیدا کنند، بیشتر است. کسی که با شما مخالف است

این یافته از یک مطالعه بزرگتر از ۱۵ آزمایش جداگانه بدست آمد، که در آن تیم سنجش و مقایسه کرد که آیا استراتژی های مبتنی بر واقعیت ها یا تجربه باعث می شود که نظرات اخلاقی یا سیاسی برای شرکت کنندگان منطقی تر به نظر برسد.

در آزمایش‌هایی روی موضوعاتی مانند کنترل اسلحه، استخراج زغال‌سنگ و سقط جنین، که شامل هزاران شرکت‌کننده بود – که شامل تجزیه و تحلیل بیش از ۳۰۰۰۰۰ نظر در ویدیوهای YouTube بود – محققان دریافتند که استدلال‌های مبتنی بر تجربیات شخصی مرتبط بهتر از استراتژی‌های موجود بوده است.

نویسندگان توضیح می‌دهند که از آنجایی که تجربیات شخصی واقعی‌تر از واقعیات در نظر گرفته می‌شوند، آنها ظاهری عقلانی به مخالفان می‌دهند که به نوبه خود احترام را افزایش می‌دهد.

ما پیشنهاد می کنیم که این تأثیر به این دلیل است که تجربیات شخصی غیرقابل انکار هستند. رنج مستقیم ممکن است نسبتاً غیرقابل تردید باشد.»

در میان تجربیات شخصی، داستان هایی که در آن افراد تجربیات شخصی آسیب یا رنج را به اشتراک می گذاشتند، متقاعد کننده ترین آنها از نظر جلب احترام شنونده بودند.

کرت گری، محقق ارشد و روانشناس اجتماعی در دانشگاه کارولینای شمالی در چاپل هیل، هنگام انتشار این مطالعه به اینورس گفت: “کاری که باید انجام دهید این است که از کسی دعوت کنید تا شما را انسانی منطقی و عاطفی ببیند.”

کاری که مردم باید انجام دهند این است که مکالماتی داشته باشند که آسیب پذیری آنها را آشکار کند.»

این بدان معنا نیست که حقایق کاملاً بی فایده هستند، زیرا محققان اذعان می کنند که سازنده ترین گفتگوها بین افراد دارای نظرات مخالف می تواند شامل ترکیبی از تجربیات و حقایق شخصی باشد. در واقع، برخی از محققان هشدار می دهند که این یک موقعیت یا یا یک موقعیت نیست و اغلب برای تغییر ذهن به بیش از یک تاکتیک نیاز است.

نویسندگان می نویسند: “ما فرض می کنیم که تجربیات شخصی در اوایل مکالمات می تواند برای ایجاد مبنایی برای احترام متقابل ابتدا مورد استفاده قرار گیرد، و سپس حقایق را می توان با حرکت گفتگو به سمت جزئیات سیاست ارائه کرد.”

در نهایت، در حالی که محققان اذعان می کنند که کار آنها هنوز بسیاری از سؤالات را بی پاسخ می گذارد، آنها می گویند یافته های آنها ممکن است مکانیزمی مقیاس پذیر برای کمک به پر کردن شکاف های اخلاقی در جامعه ای که متأسفانه به یک جامعه بسیار پراکنده «پسا حقیقت» تبدیل شده است، ارائه دهد.

“امیدواریم که مردم بتوانند صحبت های محترمانه تری را در دوران قطبی شدن شدید داشته باشند.” گری گفت.

نتایج گزارش شده است PNAS.

نسخه ای از این مقاله برای اولین بار در فوریه ۲۰۲۱ منتشر شد.