درآمد عمومی ابری به رهبری AWS، Microsoft Azure و دیگران کند نمی شود – باب نیوز


تحلیل سه ماهه اول نشان می دهد که درآمد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است. این چه معنایی برای آینده دارد؟

درآمد عمومی خدمات ابری در سه ماهه اول سال ۲۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۱ افزایش یافته است.

این بر اساس آمار جدید گروه تحقیقاتی سینرژی است.

تحلیلگران روز چهارشنبه گفتند که درآمد ابر عمومی به ۱۲۶ میلیارد دلار در سراسر خدمات کلیدی و بازارهای زیرساختی رسیده است. بخش های رو به رشد: زیرساخت به عنوان یک سرویس و بستر به عنوان یک سرویس. به طور کلی، درآمد حاصل از این راه حل های ابری در سه ماهه اول ۳۶ درصد رشد کرد و به بیش از ۴۴ میلیارد دلار رسید.

جان دینسدیل از گروه تحقیقاتی سینرژی

جان دینسدیل از گروه تحقیقاتی سینرژی

جان دینسدیل، تحلیلگر ارشد در گروه تحقیقاتی Synergy گفت: «بازارهای عمومی مرتبط با ابر معمولاً با نرخ‌های ۱۵ تا ۴۰ درصد در سال رشد می‌کنند و PaaS و IaaS پیشتاز هستند. طی پنج سال آینده، نرخ رشد به ناچار با گسترش این بازارها کاهش خواهد یافت، اما ما همچنان انتظار داریم نرخ رشد سالانه، معمولاً در محدوده ۱۰ تا ۳۰ درصد باشد.

در واقع، نرخ افزایش درآمد عمومی ابر ناظران صنعت را وادار می‌کند که بپرسند آیا هزینه‌های ابری کند شده یا تثبیت می‌شود. مانند هر فناوری دیگری، پذیرش بی‌سابقه – مانند مورد ابر در دوران کووید-۱۹ – می‌تواند امید سرمایه‌گذاران را افزایش دهد که به یک پول‌ساز وابسته هستند تا بازدهی بالاتری به آنها بدهد.

اما یک سقف وجود دارد. ارائه دهندگان ابر ممکن است با شکست مواجه شوند زیرا کاربران نهایی شروع به کنترل بهتر مخارج خود در فضای ابری می کنند. سازمان‌ها لزوماً سرعت پذیرش را خیلی کند نمی‌کنند، اما منابعی را که استفاده می‌کنند مدیریت می‌کنند تا از پرداخت اضافی جلوگیری کنند. (با توجه به تورم بالا و رکود در آینده، چه کسی می خواهد بیش از حد هزینه کند؟) با توجه به تمرکز بیشتر سازمان ها بر روی هزینه های ابر، درآمدهای ابر عمومی ناگزیر آسیب خواهند دید. با این حال، این بدان معنا نیست که اتکا به ابر در حال کاهش است.

بیشتر در راه است

در این مرحله، Synergy Research می‌گوید که ارائه‌دهندگان بزرگ ابر باید به افزودن مراکز داده و قدرت محاسباتی ادامه دهند تا با تقاضا همگام شوند. دینزدیل این جدول زمانی را برای سه تا چهار سال آینده برنامه ریزی می کند. و از آنجایی که فروشندگان ابر عمومی نیاز به دسترسی و قدرت بیشتری دارند، این به طور کلی نشانه خوبی است.

“[T]Dinsdale گفت که ارائه دهندگان ابر پیشرو به ردپای مرکز داده در مقیاس بزرگ و قدرت محاسباتی خام بیشتری نیاز دارند که سپس بازارها را برای سخت افزار و نرم افزار مرکز داده هدایت می کند. رقابت مطمئناً سخت خواهد بود، اما فراز و نشیب‌های اکوسیستم ابری آینده درخشانی برای شرکت‌هایی خواهد بود که محصولات مناسب را به موقع به بازار عرضه می‌کنند.»

در یادداشت، تحلیلگران گفتند که ارائه دهندگان ابر عمومی ۲۸ میلیارد دلار – ۲۰ درصد بیشتر از سال گذشته – برای ساخت، اجاره و تجهیز زیرساخت های مرکز داده هزینه کردند.

برای نادیده گرفتن سایر مشارکت کنندگان در فضای ابری، بیایید به مناطق دیگری که شاهد رشد درآمد هستند نگاه کنیم. به عنوان مثال، Synergy می‌گوید ابرهای خصوصی مدیریت شده، نرم‌افزار سازمانی به‌عنوان یک سرویس، و شبکه‌های تحویل محتوا در مجموع ۵۴ میلیارد دلار درآمد خدمات در سه ماهه اول جمع‌آوری کردند. از نظر درصدی، این رقم از درآمد عمومی خدمات ابری چندان دور نیست – نسبت به سال ۲۰۲۱ ۲۱ درصد افزایش یافته است.

Synergy می گوید از نظر مناطق، ایالات متحده همچنان مرکز ثقل است. ایالات متحده ۴۴ درصد از کل درآمد خدمات ابری را در سه ماهه اول به خود اختصاص داده است. همچنین ۵۱ درصد از ظرفیت مرکز داده پهن باند را به خود اختصاص داده است.

در بازارهای خدمات و زیرساخت ها، بیشتر بازیگران شرکت های آمریکایی هستند. به گفته Synergy، بقیه بیشتر شرکت های چینی هستند. چین ۸ درصد از کل درآمد سه ماهه اول از خدمات ابری و ۱۵ درصد از ظرفیت مرکز داده پهنای باند برای هر شرکت Synergy را به خود اختصاص داده است.

در نهایت، برای شرکت‌هایی که در ایجاد درآمد عمومی ابری درگیر هستند، جای تعجب ندارد. Synergy در لیست فروشندگان قابل توجهی مانند Microsoft Azure، Amazon Web Services، Salesforce و Google Cloud قرار گرفته است. دیگر بازیگران اصلی عبارتند از Adobe، Alibaba، Cisco، Dell، Digital Realty، IBM، Inspur، Oracle، SAP و VMware. در مجموع، این ارائه دهندگان ۶۰٪ از کل درآمد ابر عمومی یا درآمد ابری را به خود اختصاص دادند.