درگیری بین روسیه و اوکراین و بدتر شدن روابط چین و آمریکا، همکاری جهانی در زمینه اهداف آب و هوایی را تهدید می کند – باب نیوز


صندوق بین‌المللی پول در ۵ اکتبر هشدار داد که افزایش تنش‌های ژئوپلیتیکی مرتبط با حمله روسیه به اوکراین و بدتر شدن روابط بین چین و ایالات متحده، همکاری جهانی در زمینه اهداف آب و هوایی را به خطر می‌اندازد و خاطرنشان کرد که مبارزه با گرمایش جهانی به موقع است. یک نیاز مبرم و یک نیاز عادلانه وجود دارد. کار روشن و جاه طلبانه.

صندوق بین‌المللی پول در گزارشی که پیش از نشست سالانه صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی در هفته آینده منتشر شد، گفت: هنوز برای جلوگیری از فاجعه‌بارترین آسیب‌های اقلیمی دیر نشده است.

وی افزود: «اما اطمینان از اینکه افزایش دما به کمتر از ۲ درجه سانتیگراد با هزینه ای معقول باقی می ماند، نیازمند اقدام فوری، معتبر، شفاف و جاه طلبانه است».

از آنجایی که گازهای گلخانه ای (GHGs) هیچ مرزی نمی شناسند، تلاش برای دستیابی به این هدف باید جهانی باشد.

صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که افزایش تنش‌های ژئوپلیتیکی مرتبط با حمله روسیه به اوکراین و وخامت اخیر در روابط چین و آمریکا، همکاری جهانی در زمینه اهداف آب و هوایی را به خطر انداخته است.

تهاجم روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، در بحبوحه افزایش شدید قیمت کالاها، جرقه یک “هشت طلا” جدید برای سوخت های فسیلی زد.

چین در ماه اوت پس از اعلام مجموعه ای از اقدامات در واکنش به سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، مذاکرات آب و هوایی با ایالات متحده را به حالت تعلیق درآورد.

چین و ایالات متحده دو بزرگ‌ترین آلاینده‌های آب و هوایی جهان هستند و با هم نزدیک به ۴۰ درصد از کل انتشار سوخت‌های فسیلی را تولید می‌کنند.

صندوق بین‌المللی پول گفت که مالیات تعدیل سقف کربن می‌تواند به جلوگیری از نشت بیش از حد کمک کند و در صورت تنظیم استانداردهای بین‌المللی متفاوت، همگرایی مالیات‌ها و مقررات با بالاترین استانداردهای جهانی را تسریع بخشد.

هماهنگ‌سازی بین‌المللی مالیات بر گازهای گلخانه‌ای نیز می‌تواند کربن زدایی سریع‌تری را امکان‌پذیر کند، زیرا میوه‌های آویزان را می‌توان در بسیاری از کشورهایی که هنوز شروع به کربن‌زدایی نکرده‌اند، چید.

صندوق بین‌المللی پول گفت زمینه‌های همکاری سازنده می‌تواند شامل بستن شکاف‌های داده‌ها، بهبود استانداردهای گزارش‌دهی و افزایش دسترسی به منابع مالی آب و هوا در بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه باشد.

در همان زمان، دو مقام ارشد صندوق بین‌المللی پول در وبلاگی نوشتند که انتقال به آینده‌ای سبزتر پرهزینه است، اما هر چه کشورها برای ایجاد تغییر منتظر بمانند، هزینه‌ها بیشتر می‌شود.

بنجامین کارتن و ژان مارک ناتال از بخش تحقیقات صندوق بین‌المللی پول استدلال کرده‌اند که جهان باید قبل از پایان این دهه انتشار گازهای گلخانه‌ای را حداقل یک چهارم کاهش دهد تا تا سال ۲۰۵۰ به بی‌طرفی کربن برسد.

آنها می گویند که پیشرفت مورد نیاز به سمت چنین تغییر بزرگی ناگزیر هزینه های اقتصادی کوتاه مدتی را تحمیل خواهد کرد، اگرچه این هزینه ها به دلیل مزایای طولانی مدت کاهش تغییرات آب و هوا کم می شود.

به گفته مقامات، برای اروپا، ایالات متحده و چین، هزینه ها احتمالا کمتر خواهد بود و به طور متوسط ​​بین ۰.۰۵٪ و ۰.۲۰٪ در طول هشت سال است.

جای تعجب نیست که هزینه ها برای صادرکنندگان سوخت فسیلی و اقتصادهای بازارهای نوظهور انرژی بر بیشتر است که به طور کلی به نفع بقیه جهان خواهد بود.

آنها گفتند: “این بدان معناست که کشورها باید بیشتر در زمینه تامین مالی و فناوری مورد نیاز برای کاهش هزینه ها – و به اشتراک گذاری دانش بیشتر – به ویژه در کشورهای کم درآمد همکاری کنند.”

آنها افزودند: «با این حال، در همه موارد، سیاست گذاران باید ضررهای بالقوه تولید بلندمدت ناشی از تغییرات آب و هوایی کنترل نشده را در نظر بگیرند، که بر اساس برخی برآوردها ممکن است چندین مرتبه بزرگتر باشد».