دریای چین جنوبی در حالی به جنگ نزدیک می شود که کشورها درباره «عواقب شدید» هشدار می دهند.


دریای چین جنوبی سال هاست که در کانون اختلافات دیپلماتیک قرار گرفته است. به‌طور بحث‌برانگیزی، چین ادعا می‌کند که ۹۰ درصد آب‌های سرزمینی آن، آب‌های سرزمینی این کشور است که باعث ناراحتی همسایگان آسیایی‌اش شده است. حتی نگران کننده تر، گسترش نظامی پکن به برخی جزایر در دریای چین جنوبی است. چین پایگاه های نظامی عظیمی ساخته و حضور نظامی خود را در منطقه افزایش داده است.

در پاسخ، ایالات متحده حضور گشت دریایی خود را افزایش داد.

نان تیان، محقق ارشد هزینه‌های نظامی در SIPRI، در ماه آوریل به CNBC گفت که افزایش فعالیت‌های نظامی در آسیا می‌تواند منجر به درگیری با «عواقب جدی» شود.

وی گفت: منطقه با سرعت نگران کننده ای در حال تسلیح است. کشورها از نظر کنش و واکنش با یکدیگر بازی می کنند، مانند زمانی که یک کشور بلند می شود [purchases]یک کشور دیگر [also] سلاح های بیشتری را افزایش می دهد و فراهم می کند.

کره شمالی در حال آزمایش و توسعه تسلیحات هسته ای است که البته نه تنها برای منطقه بلکه برای کل جهان نگرانی بیشتری دارد.

با توجه به میزان تسلیحات خریداری شده و میزان منابع مالی اختصاص یافته به ارتش منطقه برای افزایش توانمندی ها، یک اشتباه محاسباتی می تواند عواقب جدی داشته باشد.

هزینه های نظامی جهانی رکورد می شکند.

در سراسر جهان، هزینه‌های نظامی برای اولین بار در سال ۲۰۲۱ از ۲ تریلیون دلار فراتر رفت و چین و هند جزو بزرگترین خرج‌کنندگان بودند.

ایالات متحده همچنان در صدر فهرست قرار دارد، در حالی که بریتانیا و روسیه در رتبه های چهارم و پنجم قرار دارند.

آقای نیان افزود: “این بالاترین سطحی است که تاکنون ثبت شده است.”

این نشان می‌دهد که در دوره‌های رکود اقتصادی، تغییرات قیمت نفت یا حتی اپیدمی‌ها، هزینه‌های نظامی همچنان در حال افزایش است.

دریای چین جنوبی تنها دلیل نگرانی نیست.

بیشتر بخوانید: چین از تاکتیک های غیرعادی برای بازگرداندن باران استفاده می کند

چین همچنین در هفته های اخیر پس از دیدار نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از این جزیره، تلاش کرده است تا بر تایوان تسلط یابد.

پکن تایوان را یکی از استان های خود می داند. در حالی که این جزیره استقلال خود را اعلام نکرد، در برابر تلاش های چین برای تضعیف خودمختاری خود مقاومت کرد.

جوزف وو، وزیر امور خارجه تایوان این هفته بار دیگر هشدار داد که کشورش برای جلوگیری از تجاوز چین به کمک متحدان خود در سراسر جهان نیاز دارد.

او به ایندیا تودی گفت: «دموکراسی ها باید متحد شوند. اقدامات چین به تایوان یا دریای چین جنوبی محدود نمی شود. استرالیا نگران چین در جزایر سلیمان است. چین در حال ساخت پایگاهی در جیبوتی است.

این بار تایوان را هدف قرار دادند، اما آب های مورد مناقشه در دریای چین شرقی را نیز هدف قرار دادند. و ببینید چگونه قدرت خود را در دریای چین جنوبی گسترش می دهید. این چنین نیست. آنها همچنین فراتر از اولین زنجیره جزیره در اقیانوس آرام حرکت می کنند.

از دست نده
چین از تاکتیک های غیرعادی برای بازگرداندن باران استفاده می کند [INSIGHT]
پس از تمرینات نظامی چین، تایوان وارد مذاکرات تجاری با ایالات متحده شد [ANALYSIS]
با کاهش شدید صادرات گاز روسیه، گاو پول نقد پوتین ضربه بزرگی خورد [INSIGHT]

آنها مدتی پیش با جزایر سلیمان قرارداد امنیتی امضا کردند و قصد دارند از جزایر سلیمان به جزایر دیگر نقل مکان کنند.

“توافقنامه امنیتی با جزایر سلیمان برخی از کشورها را بسیار عصبی کرده است، زیرا این جزایر درست در آستانه استرالیا هستند و می توانید ببینید استرالیا چقدر عصبی است.”

گزارش ها حاکی از آن است که شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در اوایل ماه جاری تلاش کرد از سفر خانم پلوسی به تایوان جلوگیری کند.

واشنگتن پست مدعی شد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا از شی جین پینگ خواسته است تا این نوار را متوقف کند.

لینک منبع