دست کم ۹۲ نفر در سرکوب اعتراضات محصه امینی در ایران کشته شدند


سازمان غیردولتی حقوق بشر مستقر در نروژ روز یکشنبه اعلام کرد که در سرکوب دو هفته ای اعتراضات پس از کشته شدن مهسا امینی، که توسط پلیس اخلاق دستگیر شد، دست کم ۹۲ نفر در سراسر کشور کشته شده اند.

برای اطلاع از آخرین اخبار، کانال Google News ما را به صورت آنلاین یا از طریق برنامه دنبال کنید.

در درگیری‌هایی که هفته گذشته در شهر زاهدان در جنوب شرق استان سیستان و بلوچستان رخ داد، دست‌کم ۴۱ نفر به‌طور جداگانه توسط نیروهای امنیتی ایران کشته شدند.

محمود امیری مقدم، رئیس سازمان حقوق بشر ایران گفت: «کشتار معترضان در ایران به ویژه در زاهدان جنایت علیه بشریت است.

جامعه جهانی موظف است این جنایت را بررسی کند و جمهوری اسلامی را از ارتکاب جنایات بعدی باز دارد.

آمارهای قبلی این سازمان حاکی از کشته شدن ۸۳ نفر در تظاهراتی است که از زمان مرگ امینی تا کنون ایران را در بحبوحه قطعی شدید اینترنت به لرزه در آورده است.

اما در آنچه سازمان حقوق بشر ایران آن را «جمعه خونین زاهدان» خواند، این سازمان غیردولتی همچنین نیروهای امنیتی را به «سرکوب خونین» تظاهراتی که روز جمعه پس از نماز در شهر آغاز شد، متهم کرد.

این اعتراض به اتهام تجاوز به یک دختر ۱۵ ساله از اقلیت بلوچ سنی توسط فرمانده انتظامی بندر چابهار در استان سیستان و بلوچستان آغاز شد.

کمپین منطقه ای غیردولتی فعالان بلوچ (BAC) هویت کشته شدگان را تایید کرده است، به این معنی که در جریان اعتراضات دو هفته گذشته در ایران در مجموع ۱۳۳ نفر کشته شدند.

حساب‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی در آن زمان از مرگ ده‌ها نفر در زاهدان در روز جمعه خبر می‌داد، در حالی که عکس‌ها بیمارستان‌ها و اجساد خون آلود را نشان می‌داد.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که معترضان به دنبال تصرف برخی از خیابان‌ها بوده‌اند، اما تایید نشد.

همسایگی پاکستان و سیستان و بلوچستان یکی از فقیرترین مناطق ایران و خانه اقلیت بلوچ است که به جای شیعه، از اسلام سنی حاکم در ایران پیروی می کنند.

در ماه های گذشته، فعالان از اعدام محکومان بلوچ به تعداد نامتناسب با افزایش اعدام ها در جمهوری اسلامی شکایت کرده اند.
ایران می گوید پنج تن از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آنچه رسانه های دولتی «حادثه تروریستی» توصیف کردند در زاهدان کشته شدند. رسانه های دولتی روز شنبه از کشته شدن ۱۹ نفر خبر دادند.

بیشتر بخوانید:

صدها شهروند در ایتالیا در اعتراض به مرگ مهسا امینی در ایران تظاهرات کردند

آژانس: تعداد کشته‌شدگان نیروهای امنیتی در درگیری‌های جنوب شرق ایران به پنج نفر رسید

سازمان ملل: ایران به یک آمریکایی بازداشت شده در ایران اجازه خروج داد و پسرش آزاد شد