رتبه بندی تمامی ۲۵ ویژگی روایی، از «دوستان خوب» تا «رفتگان» – اخبار


“هیچ چیز ساده نیست. ساده و دشوار.” – مارتین اسکورسیزی

خیال پردازی. آقای. OG سینمای امروز در شکوه بی پایانش. کارگردان، نویسنده و تهیه کننده مارتین اسکورسیزی بدون شک یکی از تاثیرگذارترین و بهترین کارگردانان تمام دوران است. تمرکز درونگرا و تعهد تزلزل ناپذیر او به فیلمسازی الهام بخش نسل‌های هنرمند است، نه تنها در کارگردانی و فیلمنامه‌نویسی، بلکه در بازیگران مشتاق، هنرمندان، و هر کسی که این رسانه را دوست دارد.

کارگردان رویایی روز پنجشنبه ۸۰ ساله می شود و تولدش را جشن می گیرد. گوناگون، متنوع او تاکنون ۲۵ فیلم سینمایی را در کارنامه کاری خود ساخته است.

اسکورسیزی برای اولین بار با بازسازی فیلم The Cape Fear (1991) در سال ۱۹۶۲، با بازی رابرت دنیرو، نامزد جایزه اسکار و جولیت لوئیس جوان، که او را از فیلم کلاسیک «نامادری من یک بیگانه است» می شناخت، مسحور شد. (۱۹۸۸). ماهیت درونی نحوه قاب‌بندی فیلم، که بین مونولوگ‌های بی‌نظیر دنیرو قطع می‌شود، من را به وحشت انداخت. این مراسم اسکار اولین مراسمی بود که از ابتدا تا انتها شاهد آن بودم که امثال سکوت بره ها برنده پنج جایزه بزرگ از جمله بهترین فیلم شد. مهمتر از آن، این نمونه میل آکادمی برای تعلیق و تنش بود، چیزی که اسکورسیزی در آن برتری دارد.

او از فهرست بی‌پایان جوایزش، چه در ایالات متحده و چه در سطح بین‌المللی، فهرستی چشمگیر شامل ۹ نامزدی جایزه اسکار برای بهترین کارگردانی، بیشترین نامزدی اسکار را در بین تمام افراد زنده، پس از ویلیام ولرز ۱۲. است. از جمله «گاو خشمگین» (۱۹۸۰)، «آخرین وسوسه مسیح» (۱۹۸۸)، «رفقای خوب» (۱۹۹۰)، «باند نیویورک» (۲۰۰۲)، «هواپیما» (۲۰۰۴)، «رفتگان» (۲۰۰۶) و «هوگو» (۲۰۱۱)، «گرگ وال استریت» (۲۰۱۳) و «ایرلندی» (۲۰۱۹). تنها تندیس او بازسازی فیلم Infernal Affairs در سال ۲۰۰۶ است که برنده بهترین فیلم، فیلمنامه، دیالوگ (ویلیام موناهان) و تدوین (تلما شونمیکر) نیز شد.

کل فیلم‌شناسی او بیش از ۲.۱ میلیارد دلار در سراسر جهان فروخته است. در بخش داخلی، مجموع فیلم های او او را در میان ۵۰ کارگردان برتر تمام دوران قرار می دهد. او که در شهر نیویورک از پدر و مادری ایتالیایی به دنیا آمد، به خاطر عشق همیشگی اش به سینما که ده ها بار از آن عبور کرده است، شهرت دارد. اسکورسیزی پس از تحصیل در دبیرستان کاردینال هایس در برانکس، ابتدا تصمیم گرفت کشیش شود و در یک مدرسه مقدماتی تحصیل کرد اما پس از سال اول تحصیلی را رها کرد. او بعداً به دانشگاه نیویورک رفت و لیسانس زبان انگلیسی و کارشناسی ارشد در آموزش و پرورش گرفت.

پس از ساخت چندین فیلم کوتاه در دهه ۱۹۶۰، او اولین کارگردانی خود را با چه کسی در من می زند (۱۹۶۷) با عنوان اول تماس می گیرم، با بازی هاروی کیتل، بازیگر مدرسه تیش و آشوین میکر تدوینگر قدیمی، انجام داد. از آنجا به رقابت و همکاری با بازیگران بی‌شماری پرداخت که بسیاری از آنها برنده جوایز اسکار شدند. آنها عبارتند از الن برستین برای آلیس دیگر اینجا زندگی نمی کند (۱۹۷۴)، رابرت دنیرو برای گاو خشمگین، پل نیومن برای رنگ پول (۱۹۸۶)، جو پسی برای دوستان خوب و کیت. بلانشت برای «هوانورد».

مارتین اسکورسیزی 80 ساله شد: رتبه بندی تمام 25 ویژگی روایی او، با شروع فیلم

قاتلان گل ماه
با حسن نیت از اپل

بعدی برای اسکورسیزی اقتباس او از قاتلان ماه گل دیوید گرین خواهد بود که بار دیگر او را با موسیقی تکراری و برندگان اسکار لئوناردو دی کاپریو و رابرت دنیرو در کنار جسی پلمونز، لیلی گلادستون و برندان فریزر گرد هم می آورد. این فیلم توسط اپل اورجینال فیلمز توزیع می شود و انتظار می رود در سال ۲۰۲۳ اکران شود.

خواندن گوناگون، متنوع ۲۵ فیلم بلند او را در زیر رتبه بندی کنید.

“مرگ در یک لحظه می آید، و این حقیقت است، این یکی در کمتر از ۲۴ برداشت از فیلم از بین رفته است.”