رنو سهام Avtovaz را به مبلغ نمادین رها کرد – باب خبر


خودروساز فرانسوی رنو قرار است روسیه را با مبلغی نمادین ترک کند و از سهام خود در Avtovaz، سازنده برند قدیمی لادا، در یکی از مهم‌ترین عقب‌نشینی‌های یک شرکت خارجی تا به امروز جدا شود.

رنو جزئیات مالی این فروش را فاش نکرد، که شامل انتقال کل سهام خود در عملیات رنو روسیه به شهر مسکو و ۶۷.۶۹ درصد سهام خود در Avtovaz به NAMI، یک موسسه تحقیقاتی خودروی دولتی است.

یکی از آشنایان با این معامله گفت، این فروش، که به رنو امکان بازخرید شش ساله سهام نیز می دهد، به ازای هر سهم یک روبل بسته شد. این گروه قبلاً گفته بود که هزینه‌ای را در ارتباط با روسیه دریافت خواهد کرد که می‌تواند ۲.۲ میلیارد یورو باشد، ارزش دارایی‌هایش در آنجا از دسامبر ۲۰۲۱، زمانی که فعالیت‌هایش در ماه مارس به حالت تعلیق درآمد.

رنو بیش از بسیاری از همتایان خارجی و سایر شرکت‌های بین‌المللی با سایت‌های تولیدی در روسیه در معرض دید قرار داشت.

رنو ۴۵۰۰۰ نفر را در روسیه استخدام کرد که بیشتر آنها در کارخانه بزرگ Avtovaz در ساحل رودخانه ولگا در ۱۰۰۰ کیلومتری شرق مسکو بودند. کارخانه‌ها از زمان حمله روسیه به اوکراین در اواخر فوریه، تا حدودی به دلیل کمبود قطعات الکترونیکی و سایر مشکلات زنجیره تامین، برای کار با مشکل مواجه بودند. این چالش‌ها بر مشکلات رنو افزودند زیرا پس از عقب‌نشینی بسیاری از همتایان، گزینه‌های خروج را در نظر گرفت.

روسیه در سال های اخیر حدود ۱۰ درصد از فروش رنو را به خود اختصاص داده است. این گروه قبلاً چشم انداز حاشیه عملیاتی خود را برای سال ۲۰۲۲ به دلیل روسیه از ۴ درصد به ۳ درصد کاهش داده بود و در روز دوشنبه چشم انداز مالی خود را حفظ کرد.