رودریگو دوترته ، رئیس جمهور فیلیپین ، بازنشستگی خود را از سیاست اعلام کرد

رودریگو دوترته ، رئیس جمهور فیلیپین ، بازنشستگی خود را از سیاست اعلام کرد


مانیلا ، فیلیپین – رودریگو دوترته ، رئیس جمهور فیلیپین روز شنبه اعلام کرد که از سیاست کناره گیری می کند و برنامه های خود را برای نامزدی در انتخابات سال آینده کنار گذاشته است و از درگیری قانونی با مخالفانی که چنین اقدامی را زیر سوال می برند اجتناب کرده است.

دوترته پیشتر در گفتگو با خبرنگاران گفت که بسیاری از فیلیپینی ها در نظرسنجی ها و مجامع عمومی مخالفت خود را با انتخابات معاون ریاست جمهوری خود اعلام کرده اند.

دوترته گفت: “احساس قوی فیلیپینی ها این است که من واجد شرایط نیستم و این نقض قانون اساسی است.” “اطاعت از اراده مردم … من آنچه را که دوست دارید دنبال می کنم و امروز بازنشستگی خود را از سیاست اعلام می کنم.”

این مرد 76 ساله که به دلیل سرکوب مرگبار مبارزه با مواد مخدر ، لفاظی های بی شرمانه و سیستم سیاسی نامتعارف شهرت دارد ، نامزدی حزب حاکم برای معاون رئیس جمهور در انتخابات 9 مه را پذیرفت. این تصمیم خشم بسیاری از مخالفان وی را برانگیخت و او را فاجعه حقوق بشر در سنگر دموکراسی آسیا توصیف کردند.

دوترته استعفای غافلگیرکننده خود را از کمیسیون انتخابات پس از آن اعلام کرد که با متحد سابق خود سن بونگ گو رفت تا نامزدی معاون رئیس جمهور خود را در حزب حاکم ثبت کند.

دوترته دست سن بونگ گو را بلند می کند ، که گواهی نامزدی معاون ریاست جمهوری خود را در انتخابات سال آینده در 2 اکتبر 2021 در متروپولیتن مانیل فیلیپین ارائه کرد.
AP

قانون اساسی روسای جمهور فیلیپین را به شش سال محدود می کند و مخالفان می گویند که در صورت موافقت درخواست وی ، مشروعیت انتخابات معاون ریاست جمهوری دوترته را در دادگاه عالی زیر سال خواهند برد.

دوترته اولین نامزدی در تاریخ اخیر بود که پس از پایان دوره ریاست جمهوری دو رئیس جمهور قبلی نامزد ریاست جمهوری شد. در صورت پیگیری نامزدی و پیروزی ، اگر رهبر منتخب به هر دلیل بمیرد یا غیر فعال شود ، می تواند مجدداً انتخاب شود.

استعفای دوترته همچنین می تواند زمینه را برای انتخابات ریاست جمهوری دختر سیاسی وی هموار کند

سارا دوترته در حال حاضر شهردار شهر داوائو جنوبی است و بسیاری از طرفداران او را تشویق کرده اند تا جانشین پدرش شوند. در مرحله بعد ، او در نظرسنجی های مستقل افکار عمومی در مورد اینکه چه کسی باید کشور را رهبری کند ، در خط مقدم است.

اما بعد از اینکه پدرش در ابتدا اعلام کرد که نامزد ریاست جمهوری است ، سارا دوترته اعلام کرد که برای ریاست جمهوری کاندید نمی شود و گفت که او و پدرش توافق کرده اند که تنها یک دوترته در سال آینده برای پست ملی نامزد شود.

هیچ پاسخ فوری از سوی دختر رئیس جمهور که یک هفته است در مرخصی پزشکی به سر می برد ، دریافت نشده است.

دوترته در سال 2016 به قدرت رسید و بلافاصله سرکوب مواد مخدر غیرقانونی را آغاز کرد و بیش از 6000 مظنون خردسال را کشت و دولت های غربی و گروه های حقوق بشری را نگران کرد. دادگاه جنایی بین المللی (ICC) تحقیقات در مورد قتل ها را آغاز کرده است ، اما قول داده است که با تحقیقات همکاری نمی کند و به بازرسان ICC اجازه نمی دهد از این کشور دیدن کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *