روند غذای حیوانات خانگی در روسیه در حال تغییر جهت است – اخبار


در چند سال گذشته، بازار غذای حیوانات خانگی روسیه به دلیل افزایش تعداد حیوانات خانگی در این کشور، رشد ثابتی را در فروش تجربه کرده است. علاوه بر این، جوانان روس ثابت کرده اند که به طور فعال فرآیند انسان سازی را اتخاذ می کنند، موقعیت اتحاد جماهیر شوروی در تغذیه حیوانات خانگی از سفره انسان را رها می کنند و به تدریج به سمت محصولات غذایی حیوانات خانگی برند می روند.

غذای خانگی حیوانات خانگی

در طول سه سال گذشته، تعداد حیوانات خانگی در روسیه ۲۵٪ افزایش یافته است. تا به امروز، روس ها ۴۰ میلیون گربه و ۲۳ میلیون سگ دارند. تخمین زده می شود که ۷۰.۴ میلیون روس حداقل یک حیوان خانگی دارند. چشم انداز رشد در بازار همچنان گسترده است زیرا بررسی های اخیر نشان داده است که ۷۵ درصد از صاحبان حیوانات خانگی تا حدی به غذای خانگی حیوانات خانگی وابسته هستند.

سریع ترین رشد بازار غذای حیوانات خانگی اروپا

Euromonitor International تخمین زد که در سال ۲۰۲۰، کل بازار غذای حیوانات خانگی روسیه به ۶۶۱۰۰۰ تن یا ۲۳۳ میلیارد روبل (۴.۲ میلیارد دلار) رسید. طی چند سال گذشته، فروش سالانه بیش از ۱۰ درصد افزایش یافته است و روسیه را به سریع ترین بازار غذای حیوانات خانگی در اروپا در حال رشد تبدیل کرده است. بحران کنونی احتمالاً این پویایی رشد را از مسیر خود خارج خواهد کرد.

کابوس لجستیک

تحریم های غرب علیه روسیه لجستیک ورودی و خروجی را مختل کرد و تقریباً مانع از عرضه واردات به این کشور شد.

به گفته کریل دیمیتریف، رئیس انجمن ملی صنعت حیوانات خانگی، در کنار محدودیت‌هایی که سازمان دامپزشکی روسیه در دو سال گذشته علیه غذاهای حیوانات خانگی از آمریکای شمالی و اروپا اعمال کرده است، محدودیت‌های لجستیکی طیف محصولات موجود در این کشور محدود هستند. خرده فروشی تخصصی

از اوایل سال ۲۰۲۲، میانگین هزینه تحویل یک کامیون غذای حیوانات خانگی از اروپا به روسیه حدود ۳۲۰۰ یورو بود. دیمیتریف تخمین زده است که او اکنون ۱۱۰۰۰ یورو است.

تاتیانا کولچانوا، مدیر کل اتحادیه صنفی باغ وحش روسیه، افزود که کل هجوم غذای حیوانات خانگی از اروپا تحت تأثیر بحران فعلی قرار گرفته است.

هیچ ممنوعیت مستقیمی برای صادرات غذای حیوانات خانگی به روسیه وجود ندارد، اما دریافت چیزی غیرممکن است. که آنها [European countries] آماده تحویل هستند [pet food] کولچانوا گفت به هر کشوری، نه روسیه، و افزود که صادرات تا حدودی به طور غیررسمی توسط خدمات گمرکی اتحادیه اروپا محدود شده است.

کولچانوا گفت که برخی از تامین کنندگان در حال حاضر در حال بررسی برنامه های تحویل جایگزین هستند که شامل حمل غذای حیوانات خانگی از طریق صربستان و ترکیه است.

فروشگاه جدیدی برای غذای حیوانات خانگی وجود ندارد

کمبود واردات به شدت به خرده فروشان غذای حیوانات خانگی آسیب می رساند. دمیتریف تخمین زد که تقریباً ۱۲۰۰۰ فروشگاه غذای حیوانات خانگی در این کشور فعال هستند که ۸۰ درصد درآمد را از فروش غذاهای تخصصی، شیرینی برای حیوانات خانگی و داروهایی که هرگز در روسیه تولید نمی شوند به دست می آورند.

دمیتریف تخمین می زند که نزدیک به ۲۰ درصد از حیوانات خانگی روسی به غذا یا داروی مخصوص حیوانات خانگی نیاز دارند. در چند ماه گذشته، برخی از صاحبان حیوانات خانگی نسبت به آینده حیوانات خانگی خود ابراز نگرانی کرده اند زیرا واردات آنها متوقف شده است، در حالی که خرده فروشان شاهد کاهش ذخایر آنها بوده اند.

روزنامه روسی کومرسانت گزارش می دهد که تقریباً هیچ فروشگاه جدیدی برای غذای حیوانات خانگی در روسیه در دوره مارس تا آوریل افتتاح نشد که دلیل آن نبود غذای تخصصی حیوانات خانگی و مجموعه ای از عوامل دیگر است که عمدتاً به شرایط سخت اقتصادی مربوط می شود.

یک منبع در صنعت غذای حیوانات خانگی به کومرسانت گفت: در ماه مه، فروش در فروشگاه های مواد غذایی حیوانات خانگی مسکو به میزان خیره کننده ۲۵ درصد کاهش یافت که بخشی از آن به دلیل کاهش دامنه محصولات و همچنین کاهش بودجه مشتریان بود. برمیگردم پیششون در میان عدم اطمینان اقتصادی فزاینده در مورد رژیم غذایی بدون غذا.

شرکت های بزرگ سر جای خود می مانند

با این حال، از آنجایی که مارس و نستله مانند صدها شرکت غربی دیگر از این کار خارج نشده اند، انتظار نمی رود بازار غذای حیوانات خانگی روسیه با کمبود کلی محصولات مواجه شود.

نستله در بیانیه‌ای در ماه مارس اعلام کرد که سرمایه‌گذاری‌های سرمایه‌ای را به حالت تعلیق درآورده و تمام فعالیت‌های تبلیغاتی را در کشور متوقف کرده است، اما به فروش محصولات غذایی ضروری ادامه می‌دهد. مارس گفت که تجارت خود در روسیه را کاهش داده و “نقش اساسی خود را در تغذیه مردم روسیه و حیوانات خانگی آنها” دوباره متمرکز خواهد کرد. این شرکت همچنین اضافه کرد که سرمایه گذاری های جدید در روسیه را متوقف کرده و محصولات را به روسیه یا خارج از کشور وارد یا صادر نخواهد کرد.

Mars و Nestle بر بازار غذای حیوانات خانگی روسیه تسلط دارند. بر اساس برآوردهای فدراسیون باغ وحش روسیه، خودکفایی روسیه در غذای حیوانات خانگی نزدیک به ۸۵ درصد است که عمدتاً توسط برندهای متعلق به این شرکت ها تأمین می شود.

کمپین جایگزینی واردات

هر دو مارس و نستله مجبور شدند ساخت ظرفیت جدید با ظرفیت کل تقریباً ۱۷۰۰۰۰ تن غذای حیوانات خانگی را که در چند سال آینده برنامه ریزی کرده بودند، متوقف کنند.

با در نظر گرفتن این موضوع، برخی از طرح های جایگزینی واردات برای غذا و داروی تخصصی حیوانات خانگی توسط چندین شرکت روسی اجرا شده است. بزرگترین تولیدکننده گوشت روسیه، میراتورگ، در ماه مارس یک کارخانه غذای حیوانات خانگی با ظرفیت تولید ۴۷۰۰۰ تن در سال افتتاح کرد و افزود که فروش واقعی به تقاضای بازار بستگی دارد.

دیمیتریف هشدار داد که جایگزینی واردات غذاهای مخصوص حیوانات خانگی مستلزم سرمایه گذاری عظیم در تحقیق و توسعه است.

ده ها تولید کننده غذای حیوانات خانگی در روسیه وجود دارد که اکثر آنها از نظر تاریخی بر تولید غذای حیوانات خانگی برای بخش اقتصادی متمرکز بوده اند.

صادرات در معرض خطر است

علاوه بر این، بر اساس برآوردهای سرویس گمرک فدرال روسیه، روسیه در سال ۲۰۲۱ ۱۶۰ هزار تن غذای حیوانات خانگی به ارزش ۲۰۰ میلیون دلار به ۳۰ کشور صادر کرده است. بازارهای اصلی فروش کشورهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا بودند که ۳۷۰۰۰ تن غذای حیوانات خانگی به ارزش بیش از ۶۱ میلیون دلار به بلاروس و ۳۱۰۰۰ تن به ارزش ۳۲ میلیون دلار به قزاقستان فروخته شد.

گزارش شده است که صادرات غذای حیوانات خانگی روسیه در ماه مه و ژوئن کاهش یافته است که به دلیل بحران لجستیکی و افزایش بی سابقه روبل روسیه تحریک شده است.

در ابتدای سال ۲۰۲۱، فدور بوریسف، مدیر اجرایی انجمن تولیدکنندگان غذای حیوانات خانگی روسیه، پیش بینی کرد که صادرات تا سال ۲۰۲۵ سالانه بین ۲۵ تا ۳۰ درصد رشد خواهد کرد. بوریسف اتحادیه اروپا، نروژ، ترکیه، کشورهای مستقل مشترک المنافع، اوکراین و مغولستان را فهرست کرد. . این یکی از اهداف اصلی فروش بود و افزود: برای شروع عرضه در بازار چین کار انجام شده است. بعید است که این انتظار در واقعیت جدید واقع بینانه باقی بماند.