رکود اقتصادی ایالات متحده به مرکز فناوری هند خواهد رسید – اخبار


تعلیق

صنعت فناوری هند در حال سرپیچی از رکود ایالات متحده است. یا می توانید از پیش بینی خوشحال کننده Infosys Ltd. یاد بگیرید. رشد درآمد سالانه ۱۴ تا ۱۶ درصد را در نظر بگیرید، که کمی بهتر از آنچه دومین صادرکننده بزرگ خدمات نرم افزاری کشور تنها سه ماه پیش پیش بینی کرده بود است.

این شرکت مستقر در بنگالورو که درآمدهای سه ماهه خود را در ماه ژوئن در روز یکشنبه اعلام کرد، یک سود غیرمنتظره در صنعت است. اگر سفارشات صعودی باشند، دلیلی وجود دارد که باور کنیم خط لوله معامله پایان ناپذیر است. شرکت‌های آمریکایی و اروپایی – از بانکداری، تولید و خرده‌فروشی گرفته تا مراقبت‌های بهداشتی و آب و برق – به برون‌سپاری، به‌ویژه قراردادهایی که به آنها کمک می‌کند فرآیندها را برای کاهش هزینه‌ها خودکار کنند، ادامه می‌دهند.

به گفته نایت فرانک، شواهد افزایش فعالیت در سه ماهه گذشته را می توان در جهش ۱۲ درصدی سال به سال در بنگالورو در اجاره دفاتر مشاهده کرد که سه برابر بیشتر از شانگهای، سنگاپور یا سیدنی است. در پایتخت کریپتوهای جهان، IT بیش از دو پنجم اجاره فضای اداری را پرداخت می کند. اگر مستاجران هزینه بیشتری برای فضا پرداخت می کنند، باید به آینده خوش بین باشند.

اما آیا این خوش بینی موجه است؟ به نتایج مالی شرکت‌های فناوری اطلاعات دقت کنید، نشانه‌هایی از رکود تورمی در سودآوری کمتر را خواهید دید. Infosys موفق شد درآمد روپیه را حدود ۳٪ سال به سال در سه ماهه ژوئن افزایش دهد، حتی با وجود رشد حدود ۲۴٪ درآمد. حاشیه سود ۲۰٪ – EBIT به عنوان درصد درآمد – سالانه ۳.۶ واحد درصد کاهش می یابد. در واقع، این بدتر از آن چیزی است که شرکت برون سپاری رکوردشکنی درست قبل از همه گیری به دست آورد و به این شرکت رونق بزرگی داد.

در Infosys، Wipro Ltd. رقابت مستقر در بنگالورو، حاشیه سود EBIT آن به پایین‌ترین سطح خود از سه ماهه سپتامبر ۲۰۱۸ کاهش یافت که بخشی از آن به دلیل ثبت نام بیش از ۱۵۰۰۰ کارمند جدید، از جمله ۱۰۰۰۰ فارغ‌التحصیل جدید در سه ماه منتهی به ۳۰ ژوئن بود. (Infosys تعداد کارمندان خود را در مدت مشابه بیش از ۲۰۰۰۰ نفر افزایش داد.) اما باز هم HCL Technologies Ltd. که شاهد کاهش اشتغال خالص سه ماهه با حدود چهار پنجم به حدود ۲۰۰۰ نفر بود، همچنین شاهد حاشیه سود کمتر از حد انتظار ۱۷ درصد بود که کمترین رقم در چند سال اخیر است.

حاشیه ها در Tata Consultancy Services Ltd بود. بزرگترین شرکت فناوری اطلاعات هند، ۲۳.۱ درصد بهتر است، اما همچنان ۲.۴ درصد نسبت به سه ماهه ژوئن ۲۰۲۱ کاهش یافته است. مدیریت TCS نشان داد که ارزش این سه ماهه ۷ تا ۹ میلیارد دلار است. سود معاملاتی می تواند ثابت باشد. Nomura می گوید این رشد سال به سال “پایدار” است.

سودآوری ممکن است برای بقیه سال جاری تحت فشار باقی بماند – به دلیل کندی در غرب و ساختار صنعت در هند. برون مرزی سودآور است، اما افرادی که استخدام می‌کنید بدون آگهی‌های تبلیغاتی در سایت‌های مشتری و دستمزد دلاری برای همیشه در شغل خود باقی نمی‌مانند. با پایان همه گیری، هزینه های سفر و ویزا در حال افزایش است. اما فروشندگان هندی برای دریافت حقوق بیشتر با مشکل مواجه خواهند شد – مشتریان کاهش تقریباً ۷ درصدی ارزش روپیه در سال جاری را دلیلی برای عدم افزایش قیمت دلار برای قراردادها ذکر می کنند. با این حال، مزیت نرخ ارز برای جبران فشار هزینه بالاتر Rs کافی نخواهد بود.

برای یک چیز، افزایش حقوق را نمی توان نادیده گرفت: TCS بیش از ۶۰۰۰۰۰ نفر را استخدام می کند، اما نرخ فرسایش نزدیک به ۲۰ درصد است که بیش از دو برابر سال قبل است. به نظر می رسد حفظ کارکنان چالش بزرگتری در Infosys باشد، جایی که فرسایش در سه ماهه ژوئن از ۲۸ درصد فراتر رفت. استارت‌آپ‌هایی که تجارت الکترونیک محلی یا بازارهای فین‌تک را در هند هدف قرار می‌دهند، برای همان برنامه‌نویسانی که صادرکنندگان نرم‌افزار هستند، رقابت می‌کنند. در حالی که کسب‌وکارهای کوچک تحت حمایت سهام خصوصی از سوزاندن پول نقد در لیست حقوق و دستمزد نگران هستند، بازار کارفرمایان برای کدگذاری استعدادها ممکن است داستانی برای سال آینده باشد. با نرخ تورم داخلی ۷ درصدی هند، شرکت های خدمات فناوری اطلاعات زمان کمی برای سفت کردن کمربند هزینه دستمزد خود دارند.

در نهایت، همه آنها برای محافظت از حاشیه های خود به «سلسله مراتب» متوسل می شوند. اساساً این به معنای قرار دادن گروهی از برنامه نویسان بی تجربه زیر نظر یک مدیر پروژه با تجربه است به این امید که مشتری راضی بماند. اما از آنجایی که بهره وری در سطح ابتدایی محدودیت هایی دارد، برنامه نویسی پیچیده تر باید به فروشندگان کوچکتر برون سپاری شود. هزینه انجام این کار نیز در حال افزایش است.

بهترین شرط برای صادرکنندگان خدمات فناوری اطلاعات هند این است که امیدوار باشند اقتصاد ایالات متحده – مهمترین بازار آنها – از رکود اجتناب کند. مشتریانی که در طول کووید-۱۹ بودجه دیجیتال خود را افزایش دادند، به تقاضا ادامه خواهند داد. هستند آنها؟ مشتریان ممکن است همچنان ارزش را در محاسبات ابری، تجزیه و تحلیل، هوش مصنوعی و حتی واقعیت افزوده ببینند، اما “اراده خرج کردن” آنها توسط “فشارهای درآمدی ناشی از تورم کالاها، دستمزدها و عرضه” محدود خواهد شد. کارگزار مستقر در بمبئی Nirmal Bang Securities گفت: چالش های زنجیره ای، تضعیف قدرت خرید مصرف کننده، نرخ بهره بالاتر و رشد احتمالاً پایین تر از روند اقتصادهای پیشرفته غربی است.

شرکت های بزرگ فناوری مصرف کننده مانند Alphabet Inc. یا شرکت متا پلتفرم، شاهد کاهش ارزش حق بیمه آنها باشید. و حزب صنعتی تر – نوشتن کد برای مشتریان شرکت های غربی – نیز مصون نیست. شاخص Nifty IT هند که بین ظهور کووید-۱۹ در مارس ۲۰۲۰ تا پایان سال گذشته سه برابر شد، تا کنون در سال ۲۰۲۲ ۲۷ درصد کاهش یافته است. سرمایه‌گذاران به اندازه‌ای که صادرکنندگان نرم‌افزار در تقاضا مردد هستند، به سودآوری فکر نمی‌کنند. او نوشت، دیر یا زود، رکود اقتصادی آمریکا به بنگالورو نیز خواهد رسید.

سایر نویسندگان Bloomberg Opinion:

• اپل فناوری بزرگ ممکن است بیشتر سقوط کند: جان اوترز

• برای Infosys، جهان دیگر صاف نیست: آدریان وولدریج

• در جهنم سفر گیر کرده اید؟ سرزنش سایه طولانی کووید: دیوید فیکلینگ

این ستون لزوماً منعکس کننده نظر تحریریه یا بلومبرگ LP و صاحبان آن نیست.

اندی موکرجی ستون نویس Bloomberg Opinion است که شرکت های خدمات صنعتی و مالی در آسیا را پوشش می دهد. او قبلا برای رویترز، استریتز تایمز و بلومبرگ نیوز کار می کرد.

داستان های بیشتری مانند این در bloomberg.com/opinion موجود است