سازمان بهداشت جهانی در مورد خطرات زیست محیطی صنعت دخانیات هشدار داده است


سازمان بهداشت جهانی نسبت به اثرات زیست محیطی صنعت دخانیات هشدار می دهد

واکسیناسیون می گوید مصونیت طبیعی مرگ و میر ناشی از کووید را در آفریقا تا سال ۲۰۲۲ تا ۹۴ درصد کاهش می دهد
فرانسیس و امانوئل آدی در ابوجا با گزارش آژانس

سازمان جهانی بهداشت (WHO) در مورد میزان آسیب رساندن دخانیات به محیط زیست و سلامت انسان هشدار داده و خواستار اقداماتی برای مسئولیت بیشتر این صنعت در قبال آسیب های ناشی از آن شده است.

سازمان جهانی بهداشت در گزارش جدید خود با عنوان «دخانیات: مسموم کردن سیاره ما» اعلام کرد ردپای کربن این صنعت از تولید، پردازش و حمل و نقل تنباکو معادل یک پنجم تولید سالانه دی اکسید کربن در صنعت هوانوردی تجاری است. که به گرم شدن کره زمین کمک می کند. .

به گفته مدیر ارتقای سلامت سازمان جهانی بهداشت، دکتر. Ruediger Krech، “محصولات تنباکو پرمصرف ترین اقلام روی کره زمین هستند و حاوی بیش از ۷۰۰۰ ماده شیمیایی سمی هستند که اگر دور ریخته شوند، می توانند وارد محیط زیست ما شوند. سالانه حدود ۴.۵ تریلیون فیلتر سیگار اقیانوس ها، رودخانه ها، پیاده روهای شهر، پارک ها، خاک های ما را آلوده می کند. و سواحل.»
به گفته این آژانس، محصولاتی مانند سیگار، تنباکوی بدون دود و سیگارهای الکترونیکی نیز آلودگی پلاستیکی را افزایش می دهند.

فیلترهای سیگار حاوی میکروپلاستیک هستند و دومین نوع آلاینده پلاستیکی رایج در سراسر جهان هستند.
صنعت تنباکو سالانه بیش از هشت میلیون جان انسان، ۶۰۰ میلیون درخت، ۲۰۰ هزار هکتار زمین، ۲۲ میلیارد تن آب و ۸۴ میلیون تن دی اکسید کربن تولید می کند.
بیشتر تنباکو در کشورهای کم درآمد و متوسط ​​کشت می شود، جایی که آب و زمین های کشاورزی اغلب برای تولید غذا برای منطقه مورد نیاز است.

در عوض، از آنها برای پرورش گیاهان تنباکوی کشنده استفاده می‌شود و زمین‌های جنگلی بیشتری پاکسازی می‌شوند.
علیرغم بازاریابی توسط صنعت دخانیات، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه فیلترها فواید سلامتی ثابت کرده باشند وجود ندارد.
سازمان جهانی بهداشت از سیاستگذاران خواسته است که فیلترهای سیگار را به عنوان پلاستیک یکبار مصرف در نظر بگیرند و فیلتر سیگار را برای حفاظت از سلامت عمومی و محیط زیست ممنوع کنند.
هزینه پاکسازی مواد زائد بر عهده مالیات دهندگان است نه صنعت. برای چین حدود ۲.۶ میلیارد دلار در سال و هند حدود ۷۶۶ میلیون دلار در سال هزینه دارد.

هزینه برزیل و آلمان بیش از ۲۰۰ میلیون دلار است. کشورهایی مانند فرانسه و اسپانیا و شهرهایی مانند سانفرانسیسکو و کالیفرنیا در ایالات متحده موقعیت داشتند. آنها با پیروی از اصل آلاینده، قانون مسئولیت توسعه یافته محصول را با موفقیت اجرا کرده اند که صنعت تنباکو را مسئول پاکسازی آلودگی می کند.

سازمان بهداشت جهانی از کشورها و شهرها خواسته است که از این روند پیروی کنند و همچنین از کشاورزان تنباکو برای روی آوردن به محصولات پایدار، مالیات های سنگین بر تنباکو (که می تواند شامل مالیات های زیست محیطی باشد) و خدمات حمایتی برای کمک به افراد برای ترک سیگار، حمایت کند.
در همین حال، مدل سازی WHO نشان می دهد که انتظار می رود مرگ و میر در قاره آفریقا به دلیل کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال گذشته حدود ۹۴ درصد کاهش یابد.

سال گذشته مرگبارترین اپیدمی در آفریقا بود و کووید-۱۹ هفتمین علت مرگ و میر، درست کمتر از مالاریا بود.
Matshidiso Moeti، مدیر سازمان جهانی بهداشت در آفریقا، در یک کنفرانس مطبوعاتی مجازی گفت: “آخرین تجزیه و تحلیل ما نشان می دهد که مرگ و میر در منطقه آفریقا تا سال ۲۰۲۲ به حدود ۶۰ مرگ در روز کاهش می یابد.” سال گذشته به طور متوسط ​​روزانه ۹۷۰ نفر را از دست دادیم.

رویترز به نقل از سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که این شکاف به دلیل افزایش واکسیناسیون، پاسخ بهتر به بیماری همه گیر و مصونیت طبیعی در برابر عفونت های قبلی است.
مرگ و میر پاداش در آفریقا نابرابر بود. تجزیه و تحلیل سازمان جهانی بهداشت (WHO) نشان داد که کشورهای ثروتمندتر و کشورهای آفریقای جنوبی تقریباً دو برابر بیشتر از کشورهای فقیرتر در سایر بخش‌های آفریقا نرخ مرگ و میر دارند که بخشی از آن به دلیل بیماری‌های همراه است که خطر مرگ را افزایش می‌دهد.

بر اساس این تحلیل، پیش بینی می شود تا پایان سال حدود ۲۳ هزار مرگ به دلیل تغییر در الگوها و الگوهای انتقال فعلی ثابت بماند.
نتایج نشان می‌دهد که از هر ۷۱ مورد کووید-۱۹ تنها یک مورد در آفریقا ثبت شده است و از هر سه مورد مرگ، یک مورد از بین رفته است.

اگرچه کشورهای آفریقایی در اوایل همه‌گیری برای دریافت واکسن کووید تلاش کردند زیرا کشورهای ثروتمند دوزهای موجود را در انحصار خود داشتند، بسیاری از آنها اکنون واکسن‌هایی با استقبال خوب اما به سختی به دست می‌آیند. دلایل فرکانس و تدارکات است.

تا پایان ماه می، آفریقا بیش از ۱۱.۸ میلیون مورد تایید شده و بیش از ۲۵۰۰۰۰ مرگ را گزارش کرده بود.

موتی در یک نشست مطبوعاتی گفت: “هنوز تمام نشده است. هر بار که می نشینیم و استراحت می کنیم، کووید-۱۹ دوباره روشن می شود. تهدید گونه های جدید همچنان واقعی است و ما همیشه باید برای رویارویی با این خطر آماده باشیم.”

به گفته مرکز کنترل بیماری نیجریه، تا ساعت ۹:۳۰ شب یکشنبه، ۵.۱۸۸ میلیون نیجریه از آغاز همه‌گیری آزمایش شده‌اند، ۲۵۶،۱۴۸ مورد تایید شده‌اند، و ۲۹۴۰ نفر فعال هستند. در حالی که ۳۱۴۳ نیجریه ای جان خود را بر اثر این بیماری از دست دادند پاک شد.