سقوط بازار سهام ترس از سقوط مالی جهانی را افزایش می دهد – باب خبر


تورم: اندرو هالدان هشدار داد که قیمت ها ممکن است تا سال ۲۰۲۴ افزایش یابد

یک جلسه کبودی در بازارهای سهام جهانی، سرمایه گذاران لندن را در روز دوشنبه با افت ناشی از شرکت های قمار و معدنچیان با سردرد مواجه کرد.
شاخص FTSE 100 روز خود را با ۲.۳ درصد کاهش به پایان رساند و با ۱۷۱.۳۶ واحد کاهش به ۷۲۱۶.۵۸ واحد رسید. این در بحبوحه یک جلسه بد در معاملات صورت می گیرد، زیرا سهام ایالات متحده و اروپا تا حدی به دلیل انتظار ارقام تورم جدید از تعدادی از کشورها کاهش یافتند.

معدنچیان Antofagasta، Glencore و Anglo American از جمله سهام‌هایی بودند که در یک روز ضعیف برای کالاهای سنگین FTSE بیشترین آسیب را دیدند. غول انرژی BP نیز وضعیت بدی داشت.

دنی هیوسون، تحلیلگر AJ Bell، می‌گوید: «بحث رکود بسیار زیاد است، زیرا بازارها واقعاً با افزایش نرخ بهره شروع به قیمت‌گذاری می‌کنند، زیرا بانک‌های مرکزی تحت فشار هستند تا به مردم کمک کنند تا از بحران هزینه‌های زندگی خارج شوند. خود را با سیلی در وسط پیدا کردند.»

در اروپا، Dax آلمان ۲.۲ درصد سقوط کرد در حالی که Cac 40 پاریس ۲.۴ درصد سقوط کرد.

در حالی که در ایالات متحده، S&P 500 در نزدیکی بازار اروپا ۲.۸ درصد کاهش داشت در حالی که Dow Jones 1.6 درصد کاهش یافت.

عکس

سهام در سراسر جهان کاهش یافته است (تصویر: گتی)

نمای بیرونی بانک انگلستان در شهر لندن

نمای بیرونی بانک انگلستان در شهر لندن (تصویر: گتی)

S&P 500 به پایین ترین سطح خود از آوریل ۲۰۲۱ رسید و ۱۱۶.۱۱ واحد یا ۲.۸۲ درصد از دست داد.

سهام اپل بیشترین تاثیر را بر شاخص و همچنین نزدک داشت.

گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا-اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی در خارج از ژاپن ۱.۴ درصد سقوط کرد و نیکی ژاپن ۲.۵۳ درصد کاهش یافت.

سرمایه گذاران آمریکایی نگران این هستند که فدرال رزرو چقدر باید برای مهار تورم تهاجمی عمل کند.

درباره اینکه به شاهزاده چارلز گفته شد پایش را زمین بگذارد و ادعای سلطنتی یوجنی را رد کند بیشتر بخوانید.

معامله گران در دفاتر بازارهای IG در شهر لندن کار می کنند

معامله گران در دفاتر بازارهای IG در شهر لندن (تصویر: گتی)

شهر

نمایی از شهر لندن از Canary Wharf (تصویر: گتی)

بانک مرکزی آمریکا هفته گذشته نرخ بهره را ۵۰ واحد افزایش داد تا تورم را کاهش دهد بدون اینکه اقتصاد این کشور را وارد رکود کند.

بانک‌های مرکزی بریتانیا و استرالیا نیز نرخ‌های بهره را افزایش دادند و سرمایه‌گذاران برای سخت‌تر شدن بیشتر آماده‌اند زیرا سیاست‌گذاران در حال مبارزه با تورم فزاینده هستند.

بانک مرکزی انگلیس پنجشنبه گذشته هشدار جدی داد مبنی بر اینکه بریتانیا در معرض خطر دوگانه رکود اقتصادی و تورم بالای ۱۰ درصد است.

اندی هالدن، اقتصاددان ارشد سابق بانک، روز دوشنبه هشدار داد که افزایش نرخ تورم می تواند سال ها به جای ماه ها ادامه یابد.

از دست ندهید:
فرودگاه بیرمنگام شاهد “صف های امنیتی یک کیلومتری” است [REVEALED]
ایلان ماسک می ترسد که ممکن است پس از کمک به اوکراین به طور مرموزی بمیرد [LATEST]
نظرسنجی برگزیت: آیا پس از هشدار دانشگاهیان از خروج از اتحادیه اروپا پشیمان هستید؟ رای [POLL]

اطلاعات

نرخ پایه بانک انگلستان از سال ۲۰۱۲ تا ژوئن سال گذشته (تصویر: اکسپرس)

آقای هالدن، که اکنون مدیر اجرایی انجمن سلطنتی هنر است، به رادیو LBC گفت که بحران تورم ممکن است تا سال ۲۰۲۴ ادامه داشته باشد و حتی بالاتر از ۱۰.۲۵ درصد پیش‌بینی شده توسط بانک در هفته گذشته باشد.

او گفت: «این در عرض چند ماه از بین نخواهد رفت. فکر می کنم این می تواند سال ها باشد تا ماه ها.

“مطمئناً این مدت امسال خواهد بود و من فکر می کنم در آینده به سال آینده یا حتی سال بعد از آن خواهد رسید.”

پس از افزایش اخیر موارد ابتلا به ویروس کرونا، سرمایه‌گذاران نیز تحت تأثیر رکود اقتصادی در چین قرار گرفته‌اند.

دیوار سنت

بورس اوراق بهادار نیویورک در وال استریت، منهتن، (تصویر: گتی)

آنها همچنین در آستانه گزارش قیمت مصرف کننده ایالات متحده که در روز چهارشنبه منتشر می شود، متشنج هستند.

تنها کاهش جزئی تورم در آنجا پیش‌بینی می‌شود، که باعث می‌شود برخی به این نتیجه برسند که هیچ چیزی مانع افزایش نرخ بهره فدرال رزرو به میزان حداقل ۵۰ واحد در ژوئن نیست.

کریستینا هوپر، استراتژیست ارشد بازار جهانی در Invesco در نیویورک، گفت: “بازارها شروع بازگشت به یک محیط عادی سیاست پولی را هضم می کنند.

«حرکت تهاجمی‌تر (روی نرخ‌ها) شبح رکود را افزایش می‌دهد، به‌ویژه با همه این عوارض – تورم بالا، تهاجم روسیه به اوکراین، اختلالات زنجیره تأمین مرتبط با کووید.»

مایکل هیوسون، تحلیلگر CMC Markets، گفت که بخش منابع طبیعی به شدت تحت تأثیر داده های تجاری جدید از چین قرار گرفته است که نشان دهنده سقوط واردات به این کشور است.

وی گفت: «تعقیب سرسختانه مقامات چینی از سیاست صفراوی کووید، این نگرانی را ایجاد می‌کند که این سیاست در ماه‌های آینده تأثیری سردکننده بر اقتصاد چین خواهد داشت و به نظر می‌رسد که پکن و شانگهای محدودیت‌ها را بر ساکنان آن شهرها تشدید می‌کنند. برای درک این موضوع که مسائل زنجیره تامین ممکن است تا جایی که به ریسک نزولی مربوط می شود هنوز راه داشته باشد و عواقب ناگواری برای چشم انداز رشد داشته باشد.

قیمت نفت در روز دوشنبه تقریباً شش درصد سقوط کرد زیرا ادامه قرنطینه‌های ویروس کرونا در چین نگرانی‌ها را در مورد چشم‌انداز تقاضا افزایش داد.

نفت خام آمریکا اخیراً با ۴.۳۵ درصد کاهش به ۱۰۵.۰۰ دلار در هر بشکه رسید در حالی که برنت با ۴.۰۲ درصد کاهش در روز به ۱۰۷.۸۷ دلار رسید.

از آنجایی که سرمایه‌گذاران نگرانی‌های زیادی را حل می‌کنند، به دنبال امنیت در دلار هستند که در برابر بیشتر ارزهای دیگر افزایش می‌یابد.

شاخص دلار که ارزش دلار را در برابر سبدی از ارزها اندازه گیری می کند، با ۰.۴ درصد افزایش به ۱۰۴.۱۹ رسید که آخرین رکورد در یک رشته ۲۰ سال است.

اما دلار رو به رشد در حال ضربه زدن به سایر ارزها است و یورو به زیر ۱.۰۵ دلار باز می گردد در حالی که ین ژاپن به ضعیف ترین سطح خود از سال ۲۰۰۲ سقوط کرد.

به گفته استراتژیست های گلدمن ساکس، حتی اگر از رکود جلوگیری شود، چشم انداز سهام ایالات متحده چندان روشن نیست.

بلومبرگ گزارش می دهد که استراتژیست ها به رهبری دیوید کاستین در یادداشتی به مشتریان گفتند: “تا زمانی که مسیر تورم مشخص نشود، نوسانات بزرگ باقی خواهند ماند.”

آنها افزودند که «شرایط مالی سخت‌تر و نقدینگی ضعیف بازار، استدلال برای افزایش کوتاه‌مدت مشابه آنچه در اواخر ماه مارس بود، دشوار می‌کند».

Dennis DeBusschere، بنیانگذار ۲۲V Research، می‌گوید: «سوال بزرگ این است که آیا تورم می‌تواند به زیر سه درصد برسد، بدون اینکه فدرال رزرو باعث رکود شود.

تا زمانی که به این سوال پاسخ داده نشود، شرایط مالی سخت تر می شود و بازارها با وجود شرایط فروش بیش از حد دچار مشکل خواهند شد.