سوری هایی که نیاز مبرم به کمک دارند، به شدت توسط فال اوت اوکراین ضربه خورده است


بیروت (AP) – ام خالد به سختی از چادری که در شمال غربی سوریه زندگی می کند خارج می شود و می گوید که به اخبار توجه نمی کند. اما او یک دلیل را می داند که چرا غذا دادن به خود و فرزندانش سخت تر و سخت تر می شود: اوکراین.

این مرد ۴۰ ساله که در یک کمپ خیمه‌ای برای آوارگان در آخرین منطقه تحت کنترل شورشیان در سوریه زندگی می‌کند، گفت: «قیمت‌ها بالا رفته است و این از زمان شروع جنگ در اوکراین برای ما اتفاق افتاده است. شش سال گذشته پس از فرار از یک حمله دولتی.

قیمت مواد غذایی در سرتاسر جهان قبلاً در حال افزایش بود، اما جنگ در اوکراین از زمان آغاز تهاجم روسیه در فوریه به این افزایش سرعت بخشیده است. ۲۴. این تأثیر وضعیت خطرناک میلیون ها سوری را که به دلیل جنگ داخلی ۱۱ ساله کشورشان از خانه های خود رانده شده اند، بدتر می کند.

منطقه محاصره شورشیان در استان ادلب در شمال غربی سوریه مملو از ۴ میلیون نفر است که بیشتر آنها از سایر نقاط کشور به آنجا گریخته اند. بیشتر آنها برای زنده ماندن به کمک های بین المللی، از غذا و سرپناه گرفته تا مراقبت های پزشکی و آموزش، متکی هستند.

به دلیل افزایش قیمت ها، برخی از آژانس های کمک رسانی کمک های غذایی خود را کاهش می دهند. بزرگترین تامین کننده، برنامه جهانی غذای سازمان ملل، این هفته شروع به کاهش اندازه جیره ماهیانه ای که به ۱.۳۵ میلیون نفر در این منطقه می دهد، کرد.

بحران اوکراین همچنین گروه جدیدی از پناهندگان را ایجاد کرده است. کشورهای اروپایی و ایالات متحده برای کمک به بیش از ۵.۵ میلیون اوکراینی که به کشورهای همسایه گریخته اند و همچنین بیش از ۷ میلیون آواره در داخل مرزهای اوکراین شتافته اند.

آژانس‌های امدادی امیدوارند در کنفرانس دو روزه اهداکنندگان برای کمک‌های بشردوستانه به سوری‌ها که از دوشنبه در بروکسل به میزبانی سازمان ملل و اتحادیه اروپا آغاز می‌شود، توجه جهانیان را به سوریه جلب کنند. این بودجه همچنین برای کمک به ۵.۷ میلیون آواره سوری ساکن در کشورهای همسایه، به ویژه ترکیه، لبنان و اردن اختصاص می یابد.

سال گذشته، اتحادیه اروپا، ایالات متحده و سایر کشورها متعهد شدند ۶.۴ میلیارد دلار برای کمک به سوری ها و کشورهای همسایه میزبان پناهجویان کمک کنند. اما این مبلغ بسیار کمتر از ۱۰ میلیارد دلاری بود که سازمان ملل به دنبال آن بود – و تأثیر آن بر روی زمین احساس شد. عفو بین الملل در گزارشی که روز پنجشنبه منتشر شد، گفت: در ادلب، ۱۰ مرکز از ۵۰ مرکز پزشکی آن در سال ۲۰۲۲ بودجه خود را از دست دادند و آنها را مجبور به کاهش چشمگیر خدمات کرد.

شورای پناهندگان نروژ گفت که در سراسر سوریه، مردم مجبور شده اند کمتر غذا بخورند. این گروه صدها خانواده را در سراسر کشور مورد بررسی قرار داد و دریافت که ۸۷ درصد از وعده های غذایی خود برای تامین سایر هزینه های زندگی صرف نظر می کنند.

کارستن هانسن، مدیر منطقه خاورمیانه NRC روز پنجشنبه در گزارشی گفت: «در حالی که بحران انسانی در اوکراین همچنان توجه جهانی را می طلبد، کمک کنندگان و دولت ها در نشست بروکسل نباید تعهد خود را به سوریه فراموش کنند.»

ام خالد از جمله کسانی است که به کمک های غذایی متکی است. با کاهش سهمیه کمک هایش، او برای سیر کردن خانواده اش دچار بدهی های عمیق تر شده است.

شوهر و پسر بزرگ او در سال ۲۰۱۶ در یک حمله هوایی دولت سوریه در شهر محل زندگی خود حلب کشته شدند. بلافاصله پس از آن، او با سه فرزند بازمانده خود به منطقه تحت محاصره شورشیان در استان ادلب فرار کرد. از آن زمان، آنها با دیگر آوارگان در حومه شهر اتمه در نزدیکی مرز ترکیه در یک کمپ چادری زندگی می کنند.

خانواده او با دو وعده در روز زندگی می کنند – یک صبحانه کوچک و یک وعده غذایی اصلی در اواخر بعد از ظهر که به عنوان ناهار و شام سرو می شود. تنها درآمد او از چیدن زیتون برای چند هفته در سال است که روزانه ۲۰ لیر ترکیه (۱.۳۵ دلار) به دست می آورد.

ما به اندازه کافی برنج، بلغور، عدس و غیره می‌خوردیم. او از کمپ تلفنی گفت: اکنون آنها را کم می کنند. او به شرطی صحبت کرد که نام کاملش علنی نشود، از ترس عواقب آن. او با دو دختر شش و ۱۶ ساله و پسر ۱۲ ساله خود زندگی می کند که در حمله ای که منجر به کشته شدن برادر و پدرش شد، از ناحیه سر و بازو آسیب دید.

به گفته گروه امدادرسان مرسی کورپس، قیمت اقلام غذایی ضروری در شمال غرب سوریه از زمان آغاز درگیری در اوکراین بین ۲۲ تا ۶۷ درصد افزایش یافته است. همچنین کمبود روغن آفتابگردان، شکر و آرد وجود داشته است.

مرسی کورپس به سوری های آواره کمک نقدی برای خرید غذا و سایر نیازها ارائه می کند و می گوید که برنامه ای برای کاهش این مبلغ ندارد.

کایرن بارنز، مدیر کشور سوریه مرسی کورپس، گفت: «حتی قبل از جنگ در اوکراین، نان به‌طور فزاینده‌ای غیرقابل‌قبول شده بود. اکثریت قریب به اتفاق گندم وارد شده به شمال غرب سوریه منشأ اوکراینی دارد و این سرزمین گندم کافی برای نیازهای خود تولید نمی کند.

عبیر عطفا، سخنگوی WFP گفت: «جهان شاهد یک سال گرسنگی فاجعه‌بار با شکاف بزرگ بین منابع و نیازهای میلیون‌ها نفر در سراسر جهان است.

او گفت که WFP در بسیاری از فعالیت های خود در سراسر جهان، اندازه جیره های خود را کاهش می دهد. از این ماه در شمال غرب سوریه، این مواد غذایی از ۱۳۴۰ به ۱۱۷۷ کالری در روز کاهش می یابد. سبد غذایی به ارائه ترکیبی از کالاها از جمله آرد گندم، برنج، نخود، عدس، بلغور گندم، شکر و روغن ادامه خواهد داد.

عطفا گفت که افزایش قیمت ها هزینه کمک های غذایی برنامه جهانی غذا را از سال ۲۰۱۹ تا ۵۱ درصد افزایش داده است و این هزینه احتمالاً با توجه به تأثیر بحران اوکراین بیشتر خواهد شد.

در اوایل سال، قبل از شروع درگیری اوکراین، جهش ۲۹ درصدی در هزینه‌ها باعث شد آژانس کمک‌رسانی چک یعنی People in Need از ارائه بسته‌های غذایی به ارائه کوپن‌های غذایی روی بیاورد. یکی از سخنگویان به آسوشیتدپرس گفت، کوپن‌ها به ارزش ۶۰ دلار، غذای کمتری نسبت به سطح هدف گروه می‌خرند، اما باید گامی را برای “به حداکثر رساندن پوشش کمک‌های غذایی خود به آسیب‌پذیرترین افراد” بردارد.

جویس مسویا، دستیار دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه در اواخر آوریل هشدار داد، در حالی که جهان به سمت درگیری های دیگر روی می آورد، “سوریه در آستانه تبدیل شدن به یک بحران فراموش شده دیگر است.”

مسویا گفت که در شمال غرب سوریه، “۴.۱ میلیون نفر” به کمک های بشردوستانه نیاز دارند – نه فقط غذا، بلکه دارو، پتو، وسایل مدرسه و سرپناه. او گفت که تقریباً یک میلیون نفر در این قلمرو، عمدتاً زنان و کودکان، در چادرها زندگی می کنند که “نیمی از آنها از طول عمر عادی خود فراتر هستند.”

بسیاری می ترسند که اوضاع فقط در ماه جولای بدتر شود، زیرا روسیه ممکن است کمک های بین المللی به شمال غرب را مجبور کند از طریق بخش هایی از سوریه تحت کنترل متحدش، رئیس جمهور بشار اسد، ارسال شود.

در حال حاضر کمک‌ها مستقیماً از ترکیه از طریق یک گذرگاه مرزی به نام باب الحوا وارد ادلب می‌شود. مأموریت سازمان ملل که اجازه می‌دهد تحویل کالا از طریق باب الحوا در ۹ ژوئیه به پایان می‌رسد، و روسیه اشاره کرده است که قطعنامه شورای امنیت را برای تمدید این مأموریت وتو خواهد کرد.

وتوی روسیه عملاً کنترل اسد را بر جریان کمک‌ها به اپوزیسیون خواهد داد و ایالات متحده و اتحادیه اروپا قبلاً هشدار داده بودند که در این مورد کمک مالی را متوقف خواهند کرد.

موسسه آلمان برای امور بین‌الملل و امنیت در گزارشی هشدار داد که نتیجه یک بحران انسانی شدید خواهد بود که احتمالاً باعث سیل جدیدی از مهاجران سوری به ترکیه و اروپا خواهد شد.

ام خالد گفت که چاره ای جز تحمل شرایط وخیم زندگی خود ندارد.

او گفت: «آنها به کاهش سبد غذایی ما ادامه می دهند. اگر آن را به طور کامل قطع کنند، خدا ما را حفظ کند».