طراحی مجدد معماری سلامت – یک انتهای طیف فرکانس

مرگ و میر مادران و کودکان در نیجریه

در بیشتر موارد، نیجریه در صنعت بهداشت ضعیف عمل می کند. با این حال، با توجه به مرحله توسعه، انتظار نمی رود این کشور در سطح یکسانی از برتری با کشورهای صنعتی باشد. اما مسیر توسعه ضعیف و آسیب پذیر آن مانع از پیشرفت کلی اجتماعی و اقتصادی آن شده است. این آمار برای کشوری با منابع انسانی و طبیعی که نیجریه از نعمت برخوردار است، بالا است. الگوهای بسیاری از خطاهای سازمانی پرجمعیت ترین ملت سیاه پوست جهان را گرفتار کرده است. مالاریا، سل و سایر بیماری های عفونی در جهان سوم همچنان بهره وری کشور را تهدید می کند. با سیستم حکومت داری «بازیابی» و ناآگاهی نهادی، میانگین امید به زندگی در کشور بین ۴۷ تا ۵۰ سال تخمین زده می شود. با این حال، زندگی بالای ۵۰ سال با ثروت، تحصیلات، هوش تغذیه ای یا توانایی دوام تا پایان مشخص می شود.

با وجود جذابیت جهانی نیجریه، به ویژه در زمینه اکتشاف نفت و گاز، گزارش توسعه انسانی ۲۰۰۷/۲۰۰۸ این کشور سیاه را در جای خود قرار داد. گزارش برنامه توسعه ملل متحد، نیجریه را در رتبه آخر در شاخص مرگ و میر مادران قرار داد. این کشور تنها از کشورهای کم درآمد تحت فشار (LICUS) مانند رواندا، آنگولا، چاد، نیجر و سیرالئون جلوتر بود. استدلال سیاسی پشت این طبقه بندی بر اساس جمعیت کشور و تراکم انسانی است. این اجازه می دهد تا برای نرخ اتصال بالاتر و گسترش سریع. تا آنجا که این بخش درست است; ملت چشم انداز روشنی در مورد چگونگی حفظ سلامت شهروندان خود ندارد.

هیچ دیدگاه مشترکی بین ذینفعان مراقبت های بهداشتی وجود ندارد. این شامل سازمان های مراقبت کننده، پزشکان، مصرف کنندگان مراقبت های بهداشتی و سیاست گذاران می شود. بدون شک با افزایش جمعیت، شیوع بیماری نیز افزایش می یابد. با این حال، برای نیجریه، هیچ تعیین عمیقی در مورد سلامت شهروندانش وجود ندارد. این کشور نفت خیز فاقد سیستم های مناسب جمع آوری و انتشار اطلاعات است. ابزارهای توسعه چند بعدی برای قرن بیست و یکم این کشور را از انواع مداخلات مورد نیاز آگاه می کند. در گروه‌های سنی پاسخگویی، هر شهروند باید درک کند که در ازای آنچه در دسترس است، تا چه اندازه مراقبت‌های بهداشتی یک حق مدنی باقی می‌ماند.

کشور باید شرایط سیاسی و اقتصادی را اصلاح کند. ارتقای سلامت و مراقبت در کشور نیازمند پروژه های توسعه ای جسورانه، عملی و سریع است.

آمار مرگ و میر مادران و کودکان:

طبق برآوردهای ملی، نیجریه ۱۴۰ میلیون نفر جمعیت دارد. از هر ۵ آفریقایی ۱ نفر نیجریه ای است. بر اساس همین گزارش، ۲۳ درصد زنان در سنین باروری هستند. در سال ۲۰۰۶، یک گزارش ملی تخمین زد که ۶۵ میلیون نیجریه زن هستند. ۳۰ میلیون نفر از این تعداد در سنین باروری -۱۵ تا ۴۹ سال قرار دارند. انتظار می رود سالانه ۶ میلیون زن نیجریه ای باردار شوند. در سال ۲۰۰۷، سازمان جهانی بهداشت، یونیسف و برنامه توسعه سازمان ملل متحد تخمین زدند که تنها ۵ میلیون از این حاملگی ها منجر به زایمان می شود.

آمارهای دیگر در جهات مختلف ظاهر شد. و به سرعت، این اعداد ثابت ممکن است کل تصویر را ثبت نکنند. و در این نوشته، آنها به عنوان نشانه ای از آنچه می تواند واقعی باشد عمل می کنند. شیوع روشهای مدرن پیشگیری از بارداری ۸ درصد و حاملگی ناخواسته در دختران نوجوان ۶۰ درصد است. استفاده از مراقبت های دوران بارداری، توسط یک ارائه دهنده آموزش دیده، محاسبه شده در ۶۴٪. در حالی که درصد زنان باردار که توسط یک پزشک آموزش دیده زایمان می کنند ۳۷ درصد است. نسبت زنانی که در خانه زایمان می کنند ۵۷ درصد است. تقریبا نیمی از مادران نوجوان مراقبت های دوران بارداری را دریافت نمی کنند.

در مورد تغذیه و دارو. ۵۸ درصد مکمل آهن و ۳۰ درصد داروی مالاریا دریافت می کنند. ۵۰٪ دو یا چند دوز کزاز دریافت می کنند. در مجموع، زنان شهری بیشتر از همتایان روستایی خود جنبه مثبت همه چیز را دارند. به عنوان مثال، زنان شهری سه برابر بیشتر از زنان روستایی احتمال زایمان قبل از زایمان را دارند. اگرچه بهبودها در یک نشریه ملی اخیر ثبت شده است، اما باید کارهای بیشتری انجام شود.

چشم انداز گسترده:

این چیزی است که نرخ مرگ و میر جهانی برای زنان به نظر می رسد. سالانه ۵۳۶۰۰۰ زن در جهان جان خود را از دست می دهند. اگرچه نیجریه ۱.۷ درصد از جمعیت جهان را تشکیل می دهد. با این حال، در آمار مرگ و میر مادران، نشان دهنده ۱۰ درصد از جمعیت جهان است. این قسمت ترسناک است. با توجه به اینکه نیجریه ۱۰ درصد از مرگ و میر مادران را به خود اختصاص می دهد، این به معنای مرگ حداقل ۵۳۰۰۰ زن در سال است. این معادل ۱۰ جت جامبوجت است که در هر ماه سقوط می کند، یک ۷۳۷ تصادف در هر روز یا مرگ یک زن در هر ۱۰-۱۵ دقیقه. زنان نیجریه ای ۵۰۰ برابر بیشتر از همتایان اروپایی خود در معرض مرگ در هنگام زایمان هستند.

از طرف کودکان، حدود ۵.۳ میلیون نفر از آنها سالانه در نیجریه به دنیا می آیند، یعنی حداقل ۱۱۰۰۰ نوزاد در روز. یک میلیون از این کودکان قبل از پنج سالگی می میرند. در مجموع روزانه از ۲۳۰۰ کودک می میرند. این معادل ۲۳ سقوط هواپیما در روز است. بیش از یک چهارم (۲۵٪) از میلیون کودکی که هر سال در نیجریه زیر پنج سال می میرند، در دوران نوزادی می میرند. (منبع: گزارش دانشگاهی بهبود سلامت مادر، نوزاد و کودک)

وضعیت اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی اعطا شده به زنان بخش عمده ای از این آمار را تشکیل می دهد. به عنوان مثال وضعیت پایین زنان، فقر، سوء تغذیه (در دوران کودکی، نوجوانی و بزرگسالی)، جهل و بی سوادی. سپس می توانیم باورهای مذهبی را نیز در نظر بگیریم – این اغلب به عنوان مانعی برای استفاده از خدمات بهداشتی موجود عمل می کند – و در نهایت اعمال مضر سنتی. به طور کلی، علل چند بعدی وجود دارد که به مشکلات مراقبت های بهداشتی در کشور کمک می کند. اما اگر نیجریه بتواند تولید، جمع‌آوری و توزیع داده‌ها را مطابق با تفاوت‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و آموزشی بهبود بخشد. مدیریت داده ها و حاکمیت به اصلاح طلبان اجازه می دهد تا برنامه های مداخله را در عمل ارزیابی و نظارت کنند. پیشرفت در این شکل به معنای اجرای موفقیت آمیز مداخلات در برابر اهداف نهادی و درک اصیل از بحران است.

این فرآیند می تواند در برابر اهداف و اهداف سازمان بهداشت جهانی (WHO) برای مراقبت های بهداشتی اولیه متعادل شود. توصیه آینده‌اندیشی خواستار یک سیستم عملی، علمی، قابل قبول، اجتماعی و قابل قبول از نظر فناوری برای ارتقای سلامت و ارائه مراقبت‌ها شد. همچنین روش ها و استراتژی های توسعه ای را برای اتکا به خود و عزم مشتاقانه پیشنهاد می کند. در حال حاضر، جمع آوری داده ها تا حد زیادی شامل مشارکت جامعه است.

هیچ شکل بهتری برای ترویج خودمختاری وجود ندارد. این توانایی گروه برای مدیریت منابع خود آنگونه که صلاح می‌بیند است: بدون خنثی کردن اثرات نامطلوب بر محیط نزدیک یا همسایگان گسترده. بر اساس ارزش ها و استانداردهای اصلی خود، جوامع می توانند به توصیف و طراحی یک پلت فرم مداخله مناسب برای وضعیت توسعه خود کمک کنند. با این سطح مشارکت، اصلاح‌طلبان به راحتی می‌توانند تعیین کنند که کدام بخش از مجموعه ابزار ظرفیت جامعه به کمک نیاز دارد و کدام یک نیاز به تغییر جهت دارد. آموزش ارتقاء سلامت و مراقبت و ارتباط آسان نیازها؛ در چارچوب مرجع جامعه

نیجریه یکی از امضاکنندگان کنوانسیون ها و اعلامیه های مختلف مربوط به زنان است. به عنوان مثال کنوانسیون های سازمان ملل متحد در مورد حقوق زنان و کودکان؛ و همچنین اعلامیه باماکو، که ابتکار خدمات بهداشتی زنان و کودکان را به عنوان راهبردی برای دستیابی به چشم انداز ۲۰۱۰ پذیرفت.

اما این حقوق قانونی زنان و کودکان باید با سهولت و انسجام دیپلماتیک به جوامع بنیادگرا منتقل شود. استفاده مستقیم از هر نوع قدرت، اعم از فکری یا اقتصادی، شانس موفقیت در چنین سمت هایی را کاهش می دهد. دستیابی به بهترین شیوه های مراقبت های بهداشتی در نیجریه مستلزم همکاری قوی، چشم انداز مشترک، توسعه بازار رقابتی، آگاهی از فناوری، پروفایل مصرف کننده، تجویز خط مشی پاسخگو، و همسویی شرکتی بین مخارج سرمایه، اهداف شرکت و تامین مالی است. هدف این گروه‌های تعاملی باید ارائه ارزش اصلی، قابلیت همکاری و کاهش اثرات سیلو باشد.

توصیه ها:

در سراسر بازار مراقبت های بهداشتی در عمل بازیگرانی وجود دارند که مسیر آینده شرکتی آن را تعیین می کنند. تمرکز فعلی ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی در آفریقا عمدتاً بر روی پزشکی علامت دار و حاد متمرکز شده است. گسترش این معیارهای نگران کننده یک ضرورت بهداشت عمومی است. با این حال، بهترین شیوه ها و بازار رقابتی مراقبت های بهداشتی جهانی به بهبود مدیریت بیماری های مزمن و پیش بینی مادام العمر و پیشگیری از بیماری بیشتر پاسخ می دهد. از نظر پزشکی پیش‌بینی‌کننده و پیشگیرانه، مصرف‌کنندگان باید مسئولیت سلامتی خود را بپذیرند و همچنین خواسته‌های خود را برای تغییر سیستم مراقبت‌های بهداشتی تعیین کنند. از طریق این تلاش، طرح های مراقبت های بهداشتی ارزش تحویل بالاتری را ارائه می دهند.

با توجه به این آگاهی، تامین کنندگان محصول لازم است با پزشکان و ارائه دهندگان مراقبت در توسعه محصولاتی که نتایج را بهبود می بخشد یا نتایجی معادل را با هزینه کمتر ارائه می دهند، همکاری کنند. این مشاغل نسبتاً وابسته به هنجارها و ارزش های یک جامعه خاص هستند. جوامع از طرف خود باید تصمیمات واقع بینانه و منطقی در مورد انتظارات سبک زندگی بگیرند. آنها همچنین باید رفتار قابل قبول را توصیف کنند و در نهایت بفهمند که مراقبت های بهداشتی تا چه اندازه باید یک حق اجتماعی در مقابل خدمات بازار باشد. بهترین شیوه های حاکمیت مراقبت های بهداشتی بر پیشگیری از بیماری، تشخیص زودهنگام و ارتقای سلامت تاکید دارد. در نتیجه، جوامع نقش بیشتری در ترویج و انتقال پیام حرفه ای پزشکی پیشگیرانه ایفا خواهند کرد.

از سوی دیگر، دولت باید سطوح و دامنه های مختلف آگاهی را در مورد ناپایداری سیستم مراقبت بهداشتی ملی افزایش دهد. بهترین شیوه ها به دولت ها نقش رهبری را برای ایجاد اراده سیاسی لازم برای رفع موانع محول می کند. آنها باید با ایجاد یک بازار رقابتی مراقبت های بهداشتی، مناسب و مفید برای سرمایه گذاری مستقیم خارجی، نوآوری را تشویق کنند. این را می توان از طریق مسیرهای توسعه قوی و یکپارچه به دست آورد. تلاش برای تغییر نام تجاری یا تجسم مجدد عملکرد اقتصادی آفریقا ممکن است بدون سیستم های مالی قوی نتایج مثمر ثمری نداشته باشد.

موسسات مالی در آفریقا بالاترین نرخ بهره وام را دارند. بنابراین، انواع بحران های سیستمی در اقتصادهای منطقه وجود دارد. سیستم های مالی بهبود یافته، بحران های بدهی سیستمیک شرکت ها و خانوارها را کاهش می دهد. این یک مسیر الگوریتمی برای تجدید کارآفرینی و مشارکت عمومی-خصوصی و همچنین بهبود امنیت اقتصادی برای رفاه و معیشت است. بهترین شیوه های حاکمیت مراقبت های بهداشتی به «کالاسازی» ارتقای سلامت و ارائه مراقبت اشاره دارد. بازار مراقبت های بهداشتی به سرعت در حال تحول است و مانند فناوری، کشورهایی که از سازگاری خودداری می کنند، همچنان سندرم وابستگی را تجربه خواهند کرد. اطمینان زیادی وجود دارد که شرکت هایی که توسعه مراقبت های بهداشتی را درک می کنند، صنایع خود را در آینده رهبری خواهند کرد. تصمیمات مدیریت گسترده در برابر این واقعیت ممکن است سودآوری شرکت را در آینده کاهش دهد. این امر به ویژه در مورد مؤسسات مالی – بانکی و غیر بانکی صادق است. برای پرداختن واقعی به مسائل محتوا، توسعه بازار مراقبت های بهداشتی به همان اولویتی نیاز دارد که فناوری اطلاعات در زمان ظهور خود به آن ملزم بود.

توسعه موفقیت آمیز بازار مراقبت های بهداشتی فراتر از زیرساخت ها و معرفی فناوری اطلاعات است. بسیار بالاتر از معرفی مراکز تخصصی است. توسعه موفق بازار مستلزم هماهنگی و ادغام ذینفعان بخش است. بهترین شیوه های حاکمیت مراقبت های بهداشتی بدون بازار رقابتی قابل دستیابی نیست. سناریوهای برنده عمدی باید برای همه ذینفعان، کسب و کارها و سازمان های مراقبت کننده مطرح شود. اما رهبری بازار و سخاوت نهادی متعلق به شرکت‌ها و CDOهایی خواهد بود که دیدگاه عملیاتی، مالی و مدیریتی آنها را برای این بازار در حال ظهور – یکپارچه جهانی – هدایت می‌کنند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر