طرح توسعه تفرقه‌انگیز می‌تواند آینده مسکن مقرون به صرفه را در سال قبل از میلاد شکل دهد


طرحی برای ساخت برج‌های مرتفع در منطقه‌ای پرجمعیت از بزرگترین شهر پیش از میلاد، سوالاتی را در مورد اینکه چگونه مراکز شهری می‌توانند با رشد سریع جمعیت در دهه‌های آینده قابل زندگی و مقرون به صرفه باشند، ایجاد می‌کند.

با احداث خط جدید مترو در زیر برادوی، خیابان شلوغ ونکوور که از چندین محله می گذرد، برنامه ریزان شهری از این فرصت استفاده کرده اند تا میزان مسکن در یکی از گران ترین شهرهای کانادا را افزایش دهند.

طرح برادوی خواستار جایگزینی خانه‌های موجود در امتداد خط با برج‌های چند طبقه است که می‌توانند تا ۵۰۰۰۰ ساکن دیگر را در خود جای دهند. توسعه های مختلط تا ۴۰ طبقه ممکن است در نزدیکی ایستگاه های SkyTrain مجاز باشد، در حالی که انبارهای اجاره ای قدیمی، اغلب ساختمان های کوچک ۱۰ واحدی، می توانند با توسعه های مسکن بین ۱۵ تا ۲۰ طبقه جایگزین شوند.

این طرح در زمانی ارائه می شود که مقرون به صرفه بودن موضوع مهمی است، نه فقط در سال قبل از میلاد بلکه در سراسر کشور: دولت‌های شهری، استانی و فدرال به دنبال راه‌هایی برای افزایش موجودی مسکن هستند و امیدوارند هزینه‌های زندگی را برای کانادایی‌های متوسط ​​کاهش دهند.

این منطقه در حال حاضر بیش از ۷۸۰۰۰ نفر را در خود جای داده است و به گفته شهردار کندی استوارت، حدود ۲۵ درصد از مستاجران شهر در امتداد این راهرو زندگی می کنند. تغییرات پیشنهادی تا ۳۰ سال آینده به ۳۰۰۰۰ خانه اضافه خواهد شد.

دعوا بر سر آینده

اما برخی از ساکنان فعلی نگران مقرون به صرفه بودن و افزایش تراکم هستند، زیرا این محله خاص خانه بسیاری از آپارتمان‌های قدیمی و کوچک است که برخلاف سایر مناطق در ضلع غربی شهر، کل چک حقوقی را برای اجاره‌نشینان هزینه نمی‌کنند.

طرح توسعه تفرقه‌انگیز می‌تواند آینده مسکن مقرون به صرفه را در BC |  اخبار سی بی سی
ساکنان علیه طرح برادوی برای یک تظاهرات در روز ۷ مه در خارج از تالار شهر تجمع کردند. (جین فراست)

آخر هفته گذشته، تجمعی در خارج از شهرداری برگزار شد که مردم معتقد بودند پیش نویس طرح شهر اساساً ماهیت شهر را تغییر می دهد.

بیل تیلمن، برگزارکننده، که گفت ارتفاعات برای بسیاری از ساکنان دور از دسترس خواهد بود، گفت: “ما می خواهیم دره های بتنی را متوقف کنیم.” ما از قبل می دانیم که ساختمان های جدید در ونکوور بسیار مقرون به صرفه نیستند.

اما افراد موافق این پروژه اشاره می کنند که انتظار می رود منطقه مترو ونکوور طی ۳۰ سال آینده یک میلیون نفر رشد کند و در حال حاضر یافتن مسکن دشوار است. خدماتی مانند بیمارستان و شهرداری هر دو در این منطقه قرار دارند. برنامه ریزان شهری می گویند ایجاد فرصت های مسکن در آنجا منطقی است.

طرح توسعه تفرقه‌انگیز می‌تواند آینده مسکن مقرون به صرفه را در BC |  اخبار سی بی سی
خیابان های اطراف برادوی مملو از ساختمان های آپارتمانی کوچک و نسبتاً مقرون به صرفه است. (کورتنی دیکسون / CBC)

“اگر ما این کار را انجام ندهیم، پس چه؟” گفت چارلز مونتگومری، شهرنشینی که در ونکوور زندگی می کند.

ضروری است که ما مسکن بیشتری بسازیم، خانه های چند خانواری، به ویژه نزدیک به مکان هایی که مردم در آن کار می کنند.

نسخه اولیه۹:۲۲چارلز مونتگومری در برج پیشنهادی برادوی

چارلز مونتگومری، شهرساز و نویسنده، به مخالفت با برج بلندمرتبه پیشنهادی در برادوی در خیابان گرانویل در ونکوور واکنش نشان می‌دهد – نوع پروژه‌ای که به گفته او برای رسیدگی به بحران مسکن ونکوور لازم است.

ترزا اودانل، برنامه ریز شهر ونکوور می گوید که منطقه برادوی حدود ۲۰ درصد از رشد شهر را به خود اختصاص داده است.

این محله همچنین دارای بیش از ۸۴۴۰۰ شغل است که در سه دهه آینده ۴۲۰۰۰ شغل اضافه خواهد شد.

طرح توسعه تفرقه‌انگیز می‌تواند آینده مسکن مقرون به صرفه را در BC |  اخبار سی بی سی
تصویری از طرح برادوی نشان می‌دهد که قصد ایجاد ساختمان‌های مرتفع جدید در اطراف برادوی برای ایجاد فرصت‌های شغلی و مسکن بیشتر است. (طرح برادوی / شهر ونکوور)

حمایت از اجاره نشینان

این شهر همچنین قول می دهد که ساکنان موجود را آواره نکند. استوارت می گوید که این طرح اصلاح شده است تا “قوی ترین حمایت ها را برای اجاره نشینان در کشور شامل شود.”

اگر مستاجر ملزم به جابجایی باشد، یا “غرامت سخاوتمندانه” دریافت می‌کند، یا حق بازگشت با اجاره به قیمت فعلی یا کمتر از آن تضمین می‌شود.

طرح توسعه تفرقه‌انگیز می‌تواند آینده مسکن مقرون به صرفه را در BC |  اخبار سی بی سی
خط جدید متروی برادوی در حال ساخت است و انتظار می رود در سال ۲۰۲۵ به بهره برداری برسد. (کورتنی دیکسون / CBC)

مدیر پروژه مت شیلیتو می‌گوید هر کسی که به‌دلیل توسعه موقتاً جابه‌جا می‌شود، یک ارزیابی نیاز را انجام می‌دهد تا بفهمد که چه نوع فضایی در زمان بازگشت نیاز دارد تا اطمینان حاصل شود که به واحدی برمی‌گردد که مناسب سبک زندگی‌شان است.

وی گفت: ۳۵ درصد از واحدها باید دو خوابه یا بیشتر باشد تا خانواده ها را در خود جای دهد.

اما اتحادیه مستاجران ونکوور متقاعد نشده است که شهر واقعاً از مستاجران محافظت خواهد کرد.

اجاره‌کنندگان خانه‌های خود و این جوامع را در فیرویو و کوهستان ساخته‌اند. دلپذیر. مزدک غریب نواز برگزارکننده در بیانیه ای گفت: این بر عهده مستاجران است که در برابر اصیل سازی و جابجایی پیش رو مقاومت کنند.

اودانل نگرانی ساکنان در مورد جابجایی و تغییر را تصدیق کرد اما به ساکنان گفت که این روند کند خواهد بود.

وقتی اکنون به آن نگاه می کنید، ممکن است زیاد به نظر برسد، اما در ۳۰ سال آینده، اینطور نخواهد شد. ما از این راهرو نمی خواهیم بیش از آن چیزی که معقولانه می تواند انجام دهد، انجام دهد.