طرح جامع پوتین در حالی فاش می شود که روسیه تلاش می کند متحدان آفریقایی را برای تبدیل شدن به یک “قدرت بزرگ” فریب دهد.


سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه کرملین در سفری به چهار کشور آفریقایی است. با ادامه تهاجم مسکو به اوکراین، این کشور در مصر، اوگاندا، جمهوری کنگو و اتیوپی که به طور گسترده به عنوان متحدان دوست آفریقایی شناخته می شوند، متوقف خواهد شد.

به نظر می رسد رژیم روسیه با اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه جنگ اوکراین مسکو را منزوی کرده است، تشدید شده است.

سفارت روسیه در آمریکا اوایل این هفته در توییتی نوشت: «تلاش ها برای نشان دادن کشورمان به عنوان کشوری منزوی، نتیجه «تخیل شعله ور» مقامات آمریکایی است که به طور فزاینده ارتباط خود را با واقعیت از دست می دهند.

وزارت دفاع با اشاره به سفر لاوروف به این قاره، برنامه روسیه برای “بهره برداری” از این سفر و نگرانی های جهانی در مورد عرضه غلات به نفع مسکو را تشریح کرد.

این روزنامه روز چهارشنبه در توییتر نوشت: «احتمالاً روسیه به دنبال استفاده از این پروازها برای مقصر دانستن غرب برای بحران جهانی غذا و دریافت حمایت از کشورهای آفریقایی است که در غیر این صورت در مورد تهاجم روسیه به اوکراین بی‌طرف می‌ماندند».

وزارت دفاع سپس فاش کرد که گروه بدنام ستیزه جویان واگنر از مدت ها پیش به دنبال حفظ نفوذ کرملین در مناطق خاصی از آفریقا بودند.

این گزارش پیشروی “بالقوه” این گروه را به سمت رودخانه دونباس، به ویژه در اطراف دومین نیروگاه بزرگ اوکراین، در حدود ۳۰ مایلی دونتسک توصیف می کند.

این روزنامه نوشت: شاید شرکت نظامی خصوصی روسی واگنر موفق به پیشروی تاکتیکی در رودخانه دونباس در اطراف نیروگاه Volherska و روستای همجوار Novolohansky شده باشد.

برخی از نیروهای اوکراینی ممکن است از منطقه عقب نشینی کرده باشند.

بیشتر بخوانید: چین نیروها و تانک ها را برای مانورهای نظامی گسترده به روسیه می فرستد

لاوروف اندکی قبل از خروج خود گفت که روسیه “از زمان اتحاد جماهیر شوروی روابط خوب و طولانی با آفریقا داشته است.”

وی افزود که روسیه در تلاش های استعمار زدایی کمک کرده است و مسکو “به جنبش آزادیبخش ملی و سپس احیای کشورهای مستقل و رشد اقتصاد آنها کمک کرده است”.

ساموئل رامانی از مؤسسه سلطنتی خدمات متحد این اقدام را دلیلی بر این موضوع توصیف کرد که مسکو یک شریک “قابل اعتماد” برای کشورهای آفریقایی باقی می ماند.

او به یورونیوز گفت: سرگئی لاوروف می خواهد نشان دهد که قدرت روسیه در جنوب جهانی تحت تأثیر جنگ اوکراین قرار نگرفته است.

وی بر استقلال سیاست خارجی کشورهای آفریقایی تاکید کرد و این بدان معناست که آنها مشمول تحریم های غرب نیستند.

او تکمیل کرد:[Lavrov] این کشور همچنین می خواهد به شرکای آفریقایی خود اطمینان دهد که تحریم های غرب مانع از شروع پروژه های بزرگی مانند خطوط لوله نفت و پروژه های انرژی هسته ای نخواهد شد.

روسیه همچنان تامین کننده قابل اعتماد غلات و محصولات کشاورزی برای کشورهای آفریقایی است.

دولت ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین این سفر را به شدت محکوم کرد.

میخائیلو پودولیاک، مشاور آقای زلنسکی گفت: «سفر لاوروف به آفریقا جوهره سادیسم روسی است.

“شما گرسنگی مصنوعی را سازماندهی می کنید و سپس می آیید تا مردم را خوشحال کنید.”

لینک منبع