علائم و عوارض هایپرلیپیدمی ، تأثیر چربی خون بر کیفیت قلب


علائم و عوارض هایپرلیپیدمی ، تأثیر چربی خون بر کیفیت عملکرد قلب

چربی خون بالا ؛ همانطور که بارها و بارها خوانده اید ، بدن انسان برای متابولیسم به چربی نیاز دارد. اما میزان چربی خون در بدن باید یکسان باشد.

کلسترول یا تری گلیسیرید در بدن باعث تشکیل چربی در دیواره عروق شده و به چربی خون بالا تبدیل می شود. مواردی که باعث افزایش چربی خون می شوند و باید از خوردن زیاد آنها اجتناب کنید فست فود ، غذاهای چرب و سرخ شده و ناسالم هستند.

اگر چربی خون بالا دارید ، ممکن است در معرض بیماری های قلبی عروقی نیز باشید. در این پست ، ما می خواهیم علائم چربی خون ، سطوح طبیعی آن در بدن ، داروهای ضد چربی خون و هر آنچه که باید در مورد این بیماری بدانید را به شما بگوییم ، در طول این نوشتار مراقب باشید.

هایپرلیپیدمی و انواع دیگر چربی خون

انواع اصلی چربی در خون

دو چربی اصلی در خون ما وجود دارد ، یعنی:

  • کلسترول

  • سه گلیسیرید

تری گلیسیرید

سرگرمی او چربی خون بالا همیشه با تری گلیسیرید و کلسترول همراه بوده است. تری گلیسیریدها چربی هایی هستند که با خوردن کالری و غذاهای مضر وارد بدن شما می شوند. وقتی این غذای ناسالم وارد بدن می شود ، بدن مقداری از کالری اضافی را به گلیسید تبدیل می کند و به سلول های چربی ذخیره می کند.

اما چرا همه این تری گلیسیریدها برای بدن مضر هستند؟ در پاسخ باید بگویم نه. برخی از تری گلیسیریدها برای عملکرد برخی از سلول ها ضروری هستند. اما اگر بیش از حد باشد ، اندازه ناسالم نیز به دست می آید.

علت ایجاد تری گلیسیرید در بدن چیست؟

اضافه وزن و چاقی از عواملی هستند که باعث افزایش تری گلیسیرید خون می شوند.

افرادی که ساکت یا مخفی هستند ممکن است تری گلیسیرید بالایی داشته باشند.

مصرف سیگار و الکل باعث افزایش این چربی در بدن می شود.

• رژیم های حاوی کربوهیدرات زیاد باعث افزایش تری گلیسیرید می شود.

یک فرد دارای تری گلیسیرید بالا ، LDL بالا و HDL پایین است.

کلسترول

کلسترول در تمام سلول های بدن ما وجود دارد. کلسترول چربی است که در خون حل نمی شود بلکه توسط لیپوپروتئین ها به داخل و خارج سلول ها ترشح می شود (لیپوپروتئین ها ترکیبی از پروتئین ها و چربی هایی هستند که حاوی چربی در خون هستند).

دو نوع کلسترول در بدن ما وجود دارد:

لیپوپروتئین LDL با چگالی کم

چگالی لیپوپروتئین HDL

کلسترول به دو صورت در بدن تولید می شود:

کلسترول ، که توسط بدن به تنهایی ساخته می شود. بیشتر کلسترول بدن ما از کبد حدود 1000 میلی گرم در روز است.

کلسترول در بدن در اثر خوردن غذاهای خاص ایجاد می شود. خوردن غذاهایی مانند گوشت قرمز ، مرغ ، ماهی و محصولات لبنی باعث ورود کلسترول به بدن ما می شود. زرده تخم مرغ تنها ماده ای است که بیشترین میزان کلسترول را دارد.

اهمیت کلسترول بالا و چربی خون بالا

اهمیت کلسترول در بدن

شما فکر می کردید وقتی می گوییم چربی خون بالا فکر می کنید ، قطعاً به کلسترول خون فکر می کنیم ، اما وجود کلسترول در بدن ما بسیار مهم است. زیرا کبد ، ستون فقرات و مغز برای عملکرد طبیعی به کلسترول نیاز دارند.

کلسترول همچنین برای بدن لازم است تا بتواند سلول های خاصی و برخی از هورمون ها را ایجاد و نگهداری کند و تولید ویتامین D و جذب ویتامین هایی که در چربی محلول هستند.

LDL:

LDL نوعی کلسترول بد است که توسط بدن نیز تولید می شود. بدن همچنین لیپوپروتئین ها را از طریق غذاهای خاصی مانند گوشت قرمز و محصولات لبنی جذب می کند.

کلسترول بد با برخی از چربی ها و سایر مواد موجود در جریان خون ما ترکیب شده و به دیواره رگ ها متصل می شود ، که عروق را مسدود می کند.

کلسترول بد جریان آن را در فرد کاهش می دهد و باعث بیماری قلبی می شود. بنابراین ، بسیاری از مردم از حملات قلبی و سکته مغزی رنج می برند.

VLDL:

VLDL بالاترین میزان گلیسید را در بدن دارد. این ذرات باعث بزرگتر شدن ذرات کلسترول می شوند ، بنابراین وقتی بزرگتر می شوند ، ذرات کلسترول رگ های خونی را تنگ می کنند. اگر شما فردی هستید که دارای VLDL بالا هستید ، باید فوراً یک پزشک ثبت نام کرده و درمان را شروع کنید. از آنجا که VLDL حاوی مقدار زیادی تری گلیسیرید است ، برای شما بسیار خطرناک است.

HDL:

HDL ، که همان لیپوپروتئین با چگالی بالا است ، توضیح داده می شود زیرا کلسترول آن خوب است ، اما باید بگویم که HDL کلسترول مضر را برای کبد معکوس می کند. کلسترول یک نوع محافظ قلب است.

مقدار طبیعی چربی خون

برای بسیاری از مردم ، سوال اساسی این است که مقدار طبیعی و سالم چربی خون در بدن چقدر باید باشد؟ مقدار تری گلیسیرید مربوط باید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

همچنین میزان کلسترول دریافتی شما باید کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر باشد تا چربی خون طبیعی داشته باشید. اگر نه ، اگر کم یا خیلی زیاد باشد ، باید به متخصص مراجعه کنید.

آزمایش خون و چربی خون بالا

علائم چربی خون در پاسخ به آزمایشاتی که انجام می دهید

با یک آزمایش خون ساده می توانید میزان لیپیدهای خون در بدن خود را که در شمال کلسترول و تری گلیسیرید قرار دارند اندازه گیری کنید. لازم به ذکر است که قبل از این آزمایش ، 12 ساعت قبل از آزمایش خون ، نباید چیزی جز آب بنوشید.

چربی خون در واحدهایی به نام میلی مول در لیتر خون بیان می شود:

• سطح کلسترول تام زیر 5mmol / L.

• سطح LDL زیر 3mol / L.

سطح HDL بالاتر از 1mmol / L

• سطح تری گلیسیرید زیر 2 میلی مول / لیتر.

افرادی که دچار حمله قلبی می شوند باید هر سال چربی خون خود را اندازه گیری کنند. این یک الزام مهم برای این افراد است.

اگر آزمایشات شما نشان می دهد کلسترول شما بیشتر از L.5 / mmol است و سابقه آنژین یا حمله قلبی دارید ، حتماً استاتین هایی مانند سیمواستاتین و آتوواستاتین مصرف کنید تا کلسترول شما کاهش یابد.

توجه داشته باشید که اگر آزمایش خون شما 240 میلی گرم در دسی لیتر نشان دهد ، شما فردی هستید که چربی خون بالایی دارد. بنابراین باید سطح چربی خون خود را به حالت عادی برگردانید. زیرا در غیر این صورت می توانید به بیماری های قلبی عروقی و حتی حمله قلبی و سکته مبتلا شوید.

علائم چربی خون بالا

علائم چربی خون بالا

افراد دارای چربی خون بالا علائم زیر را دارند:

افرادی که چربی خون بالایی دارند احساس سنگینی ، خستگی یا اسفناج می کنند.

• اگر چربی خون شما بالا باشد ، می توانید مدام احساس خواب آلودگی کنید.

• این افراد احساس سوزش و گرما در کف پا می کنند.

آنها در ناحیه پا و کف پا احساس درد می کنند.

این افراد دچار سردرد و سنگینی می شوند.

• طعم خشک و تلخ.

• افراد دارای وجود فشار خون بالا دچار سرگیجه و وزوز گوش شدند.

افراد مبتلا به فشار خون بالا سرگیجه ، سنگینی و خواب آلودگی را تجربه می کنند. این افراد پس از خوردن غذای چرب دچار تپش قلب می شوند. اگر این علائم را دارید ، با ریختن آب ، آب لیمو یا سرکه خود را تسکین دهید.

• این افراد زیاد عرق می کنند.

صورت متورم و متورم است


این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: همه آنچه باید درباره کبد چرب بدانید

چربی خون بالا و بیماری های مرتبط

با افزایش چربی خون ، مستعد ابتلا به بیماری های قلبی خواهید شد زیرا وقتی کلسترول خون افزایش می یابد ، چربی در سطح رگ ها افزایش می یابد ، که باعث تنگ و باریک شدن رگ ها می شود و در نتیجه خون رسانی کمتری به بدن و در نتیجه توانایی قلب برای دریافت خون حاوی اکسیژن

به همین دلیل است که مردم از بیماری های قلبی عروقی رنج می برند و در موارد شدید باعث حمله قلبی می شوند.

همچنین ، هنگامی که خون رسانی به اندام های شما ، به ویژه مغز کاهش می یابد ، اندام ها و مغز شما نمی توانند به طور طبیعی عمل کنند ، که می تواند منجر به سکته مغزی شود.

چربی خون همچنین باعث این بیماری ها می شود:

کم کاری تیروئید
• بیماری کبد و کلیه
• دیابت
• نارسایی مزمن کلیه
• چاقی
• عفونت های متعدد
• الکل
• ایدز

رژیم غذایی مناسب افرادی است که چربی خون بالایی دارند

افرادی که چربی خون بالایی دارند باید از چه رژیمی پیروی کنند؟

افراد مبتلا به چربی خون باید از غذاهای بخارپز ، آب پز و پخته به جای غذاهای سرخ شده برای کاهش آن استفاده کنند. این افراد باید از آب ، جگر ، زرده تخم مرغ ، چیپس ، پفک ، روغن جامد ، بستنی و شیرینی پرهیز کنند و شکر بخورند یا در صورت مصرف زیاد غذا بخورند. از مواد کم چرب استفاده کنید. به عنوان مثال ، از شیر و ماست کم چرب استفاده کنید.

این افراد باید گوشت قرمز را در وعده های غذایی خود کاهش دهند و از گوشت سفید مانند بوقلمون یا مرغ استفاده کنند.

به افراد دارای چربی خون بالا توصیه می شود از سیر ، سبزیجات و میوه های خام مانند گلابی ، پرتقال ، گریپ فروت و سیب استفاده کنند. همچنین پروتئین هایی مانند آجیل و غلات مصرف کنید.

افرادی که مبتلا به چربی خون هستند باید از گیاهانی مانند سیاه دانه ، آویشن ، سویا ، گشنیز ، سبزیجاتی مانند شوید ، پوست لیمو و پودر زنجبیل استفاده کنند.

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *