فدرال رزرو پیام خود را تغییر داده است، اما نه آن گونه که شما فکر می کنید – باب خبر


آجی راجادیاکشا، رئیس جهانی تحقیقات در بارکلیز است.

در پایان سه ماهه اول، بازارهای مالی در وضعیت معقولی به نظر می رسید. مطمئناً، فدرال رزرو با عجله به سمت تشدید سیاست پولی حرکت کرده بود و جنگ روسیه و اوکراین شوک بدی بود که بر تورم بالا افزود. اما فدرال رزرو سخت صحبت می کرد و به نظر می رسید سرمایه گذاران دلشان را گرفته بودند.

S&P 500 در اواخر ماه مارس تنها ۴-۵ درصد از بالاترین سطح تاریخ خود فاصله داشت و بازدهی ۱۰ ساله خزانه داری ایالات متحده در حدود ۲.۴ درصد بود. معیار اصلی منحنی بازدهی ایالات متحده در ۳۰ مارس منفی شد، اما اگر سرمایه گذاران سهام نگران بودند، آن را به خوبی پنهان کردند – شاخص نوسان Vix در آخرین هفته مارس زیر ۲۰ بود.

تنها چند هفته بعد، دنیای مالی بدتر به نظر می رسد. خیلی بدتر.

پس از افت ۴.۶ درصدی در سه ماهه اول، S&P 500 در آوریل ۹ درصد سقوط کرد که بدترین عملکرد ماهانه از مارس ۲۰۲۰ تاکنون است. ماه می مهلت کمی به همراه داشته است. در زمان پیکسل، سهام اروپایی همچنان تحت فشار هستند و معاملات آتی نشان می دهد که درد بازار سهام ایالات متحده با باز شدن بورس نیویورک عمیق تر خواهد شد.

درآمدهای شرکتی مقصر نیستند. بر اساس برآوردهای بارکلیز، شرکت‌ها در حال پیش‌بینی درآمد با سرعتی بی‌سابقه در ایالات متحده و اروپا هستند. اما سهام، درآمدها را نادیده می گیرند و سرنخ خود را از اوراق قرضه می گیرند که سال وحشتناکی را سپری می کنند.

بازدهی ۱۰ ساله خزانه داری ایالات متحده از ابتدای آوریل ۸۰ واحد پایه افزایش یافت و برای اولین بار از سال ۲۰۱۸ به بالای ۳ درصد رسید. اکنون به بالاترین سطح یک دهه اخیر نزدیک شده است.

بازدهی ۱۰ ساله خزانه داری آمریکا

همه جا جلوه های موج دار وجود دارد. بازده اوراق قرضه ایتالیا نزدیک به بالاترین سطح یک دهه، دلار آمریکا در کاهش، Vix بالای ۳۰ و نزدک در بازار نزولی. همچنین قابل توجه است که منحنی بازدهی ایالات متحده اکنون در حال افزایش است، حتی اگر فدرال رزرو هفته گذشته برای اولین بار در دو دهه گذشته ۵۰ واحد در ثانیه افزایش یافت و اشاره کرد که افزایش نیم درصدی بیشتری در راه است.

پس چه چیزی در این پنج هفته بدتر شده است؟ چه چیزی این تغییر ناگهانی در احساسات بازار را توضیح می دهد؟

داده های تورم ایالات متحده نیست. آخرین چاپ اصلی CPI نرم بود و ۰.۳ درصد نسبت به ماه قبل یا کمتر از ۴ درصد سالانه افزایش یافت. تورم اصلی PCE – معیار ترجیحی خود فدرال رزرو – در ماه های فوریه و مارس کمتر از ۰.۳ درصد ماه به ماه بود.

میانگین درآمد ساعتی در ایالات متحده نیز در حال کاهش است و میانگین سه ماهه آن ۰.۳ درصد است. و قیمت خودروهای دست دوم برای سومین ماه متوالی کاهش می یابد. به سختی می توان داده های اخیر تورم را برای جهش بازار اوراق قرضه مقصر دانست.

بنابراین، اگر داده‌ها نیست، و درآمد نیست، پس چرا دارایی‌های مالی – که توسط درآمد ثابت هدایت می‌شوند – این کار را بدبختانه انجام می‌دهند؟ من فکر می کنم سرمایه گذاران اوراق قرضه تغییر در لفاظی فدرال رزرو را دنبال می کنند و آنچه را که می شنوند دوست ندارند.

مطمئناً، مقامات فدرال رزرو هنوز عجله دارند تا “سریع” به حالت خنثی برسند. اما به طور فزاینده ای، فدرال رزرو از این ایده عقب می اندازد که بسیار پیش خواهد رفت در بالا خنثی.

رئیس جی پاول بر اهمیت “فرود نرم” تاکید کرده است. پاتریک هارکر، رئیس فدرال رزرو فیلادلفیا، هشدار می دهد که فدرال رزرو نباید با «تهاجمی بیش از حد» به تورم، «اقتصاد را خراب کند». مری دالی، رئیس سانفرانسیسکو، گفت: فدرال رزرو باید به گونه ای افزایش یابد که تورم در پنج سال آینده به ۲ درصد کاهش یابد، که به این معنی است که او با ماندن بالاتر از هدف بانک مرکزی برای نیم دهه مشکلی ندارد!

برای بسیاری از سرمایه گذاران اوراق قرضه، فدرال رزرو از تعهد خود برای انجام “هر کاری که لازم است” برای رساندن تورم به ۲ درصد عقب نشینی می کند. و این ناراحت کننده است.

به عنوان مثال، اگر تورم اصلی تا سال ۲۰۲۳ به ۳ درصد برسد، اما اقتصاد ایالات متحده کمتر از پتانسیل خود رشد کند، آیا فدرال رزرو به افزایش نرخ ها ادامه خواهد داد؟ به نظر می رسد فدرال رزرو می گوید – نه، ما این کار را نمی کنیم. بازارهای اوراق قرضه بر این اساس واکنش نشان داده اند.

انتظارات تورمی بلندمدت اخیرا علیرغم کاهش شدید سهام، افزایش یافته است و منحنی بازدهی افزایش یافته است. اما این امر همچنین منجر به افزایش بازده اوراق قرضه شده است که در برخی کشورها به بالاترین سطح در یک دهه اخیر رسیده است. و همانطور که اوراق قرضه دچار مشکل شده اند، بازارهای مالی جهان نیز دچار مشکل شده اند.

شاخص نوسان درآمد ثابت MOVE نشان می‌دهد که بازار اوراق قرضه بیشترین آشفتگی را از مارس ۲۰۲۰ تاکنون داشته است.

در حال حاضر، بعید است که فدرال رزرو برای آرام کردن سرمایه گذاران صداهای آرامش بخش ایجاد کند. به هر حال، سخت شدن شرایط مالی – حتی اگر بی نظم باشد – است ابزاری که فدرال رزرو از طریق آن اقتصاد را کند می کند.

اما اگر بازارها در هفته‌های آینده بی‌ثبات بمانند، ممکن است فدرال رزرو مجبور به پاسخگویی باشد. و به طرز شگفت انگیزی و شاید به طور غیر شهودی، رویکرد صحیح این بار – بر خلاف گذشته – ممکن است تاکید بر تعهد خود به تورم ۲ درصدی به جای فرود نرم باشد.