فواید ویتامین B کمپلکس

کمپلکس ویتامین B


ویتامین B کمپلکس حاوی ویتامین B8 است که عملکردهای مختلفی در بدن دارد و در بسیاری از فرایندهای متابولیکی به عنوان کاتالیزور بسیاری از آنزیم ها دخیل است که عدم وجود آن می تواند مشکلات زیادی را در انسان ایجاد کند. این مقاله مزایای ویتامین B کمپلکس را در افراد مختلف شرح می دهد.

فواید ویتامین B کمپلکس

تندرستی بانوان

ویتامین B برای زنان باردار و شیرده بسیار مهم است. این ویتامین به رشد مغز جنین کمک می کند و خطر نقایص مادرزادی را کاهش می دهد. ویتامین B برای مادران باردار باعث افزایش سطح انرژی ، کاهش حالت تهوع و کاهش خطر ابتلا به پره اکلامپسی می شود.

سلامت مردان

ویتامین B سطح تستوسترون را در انسان افزایش می دهد و به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می یابد. همچنین به مردان در ایجاد عضله و افزایش قدرت کمک می کند.

پیشگیری از میگرن

برخی تحقیقات نشان می دهد که برخی از ویتامین های گروه B مانند ویتامین B6 ، ویتامین B9 و ویتامین B12 می توانند به جلوگیری از میگرن کمک کنند. محققان پیشنهاد می کنند که ویتامین B2 ممکن است با تأثیر بر فعالیت میتوکندری در سطح سلولی از میگرن جلوگیری کند.

افسردگی و اضطراب

کمبود ویتامین B12 نقش مهمی در ایجاد افسردگی و اضطراب دارد. یک مطالعه گزارش داد که شرکت کنندگان با سطح پایین B12 سطح کنترل پایین تری نسبت به افرادی که افسردگی یا اضطراب داشتند ، داشتند. یک متاآنالیز نشان داد که گاهی اوقات می توان از ویتامین B برای درمان افسردگی استفاده کرد. مصرف منظم برخی ویتامین های گروه B برای چند هفته تا چند سال می تواند خطر عود افسردگی را کاهش دهد. یک مطالعه کوچک در هند نشان داد که کمبود B9 و B12 با افسردگی و اضطراب ارتباط دارد.

ضایعات پوستی

ویتامین B به بهبود پوست کمک می کند. یک مطالعه نشان داد که وقتی این ویتامین روی پوست اعمال می شود ، به ترمیم موثرتر زخم ها کمک می کند. منبع دیگری معتقد است که B12 بهبود زخم را در موش های دیابتی بهبود می بخشد. ویتامین B12 در درمان زخم های پوستی معروف به زخم دهان کمک می کند. یک مطالعه دوسوکور نشان داد که پمادهای B12 بهتر از دارونما درد را تسکین می دهند.

سندرم پیش از قاعدگی

شواهدی وجود دارد که مصرف مکمل های B6 و کلسیم ممکن است علائم PMS را بهبود بخشد. بررسی سیستماتیک و متاآنالیز نشان داده است که ویتامین B6 به کنترل علائم جسمی و روانی PMS کمک می کند.

بیایید آشنا شویم: Health Breast Complex B کپسول

فعل و انفعالات

در بیشتر موارد ، ویتامین B با سایر داروها تداخل ندارد. با این حال ، برخی از داروها خطر کمبود ویتامین B را افزایش می دهند. داروهای فشار خون و داروهای شیمی درمانی می توانند سطح B1 فرد را کاهش دهند. داروهای ضد افسردگی که برای صرع استفاده می شوند می توانند سطح B3 ، B6 و B9 را کاهش دهند. داروهای Gs که سل را درمان می کنند ، می توانند سطوح پایینی از B3 و B6 را ایجاد کنند. برخی از داروهای سرطان می توانند سطح B9 را کاهش دهند. برخی از داروها برای کولیت زخمی می توانند سطح ویتامین B9 را کاهش دهند. برخی آنتی بیوتیک ها و داروها می توانند سطح B12 را برای زخم ، دیابت یا عفونت های گوارشی کاهش دهند.

چه غذاهایی حاوی ویتامین B هستند؟

برخی از غذاها حاوی چندین ویتامین B هستند و فرد برای مصرف همه این هشت ویتامین به رژیم غذایی متفاوتی نیاز دارد. از آنجا که منبع اصلی ویتامین B محصولات حیوانی است ، افرادی که رژیم محدودی دارند باید اقدامات لازم را برای دریافت مقادیر مناسب هر ویتامین از منابع مختلف غذایی انجام دهند. بهترین منابع ویتامین B گوشت گاو ، ماهی ، آووکادو ، سبزیجات ، آجیل ، حبوبات ، محصولات لبنی ، نان و غلات غنی شده و قارچ است.

آیا نیاز به مکمل ویتامین ب کمپلکس دارید؟

این بهترین راه برای دریافت این ویتامین است. اگر رژیم غذایی شما حاوی انواع ویتامین B نیست ، می توانید مکمل مصرف کنید.

مصرف بیش از حد ویتامین B کمپلکس

دریافت ویتامین B بیشتر از رژیم غذایی افراد امکان پذیر نیست. این به این دلیل است که ویتامین B کمپلکس محلول در آب است. یعنی در بدن ذخیره نمی شوند و روزانه از طریق ادرار دفع می شوند.

نویسنده: طیب رفیع
منبع: مسیر سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *