متابولیسم بالا چیست و چگونه به دست می آید؟

مجله تغذیه ، سلامتی و سبک زندگی با دکتر دقوقی


تمام فرآیندهای شیمیایی در بدن شما متابولیسم نامیده می شود. هرچه متابولیسم شما سریعتر باشد ، کالری بیشتری نیاز دارید. یکی از دلایلی که باعث می شود افراد با وجود پرخوری وزن خود را افزایش ندهند ، متابولیسم بدن آنها است ، در حالی که دیگران ممکن است با خوردن کمتر وزن خود را افزایش دهند.

نرخ متابولیک معمولاً به عنوان نرخ متابولیک نامیده می شود و شامل تعداد کالری هایی است که در یک زمان معین می سوزانید. همچنین به عنوان کالری سوزی نیز شناخته می شود. متابولیسم را می توان به چند دسته تقسیم کرد:

  • نرخ متابولیک پایه (BMR): در این حالت ، کالری در هنگام خواب یا استراحت عمیق مصرف می شود. حداقل میزان سوخت مورد نیاز برای گرم نگه داشتن ریه ها پمپاژ قلب ، مغز و بدن است.
  • میزان متابولیسم در حالت استراحت (RMR): حداقل میزان متابولیسم مورد نیاز برای حفظ آرامش و فعالیت بدن. حدود 50-75 درصد از کل کالری مصرفی به این طریق سوزانده می شود.
  • تاثیر حرارت غذا (TEF): این مقدار کالری است که بدن هنگام هضم می سوزاند. TEF معمولاً حدود 10 درصد از کل مصرف انرژی را مصرف می کند.
  • اثر حرارتی ورزش (TEE): ورزش کالری می سوزاند.
  • تولید حرارت فعالیتهای غیر ورزشی (NEET): کالری مورد نیاز برای فعالیتهای روزانه غیر از ورزش. این کالری های مصرفی شامل حرکت ساده ، حالت بدن ، ایستادن و راه رفتن است.

عواملی وجود دارد که بر متابولیسم شما تأثیر می گذارد:

سن

فرایند متابولیک در بدن ما با افزایش سن کاهش می یابد. این منجر به افزایش وزن در سنین بالا و در نتیجه از دست دادن عضلات می شود.

جنسیت

متابولیسم بسته به جنسیت متفاوت است. مردان دارای توده عضلانی بالاتری هستند بنابراین متابولیسم آنها بیشتر از زنان است. سن و جنسیت عواملی در روند متابولیسم هستند که نمی توانید آنها را کنترل کنید. با این حال ، عوامل دیگری نیز وجود دارد که می تواند به شما در سالم ماندن کمک کند.

در ادامه بخوانید تا بدانید چه عواملی می توانند متابولیسم شما را بهبود ببخشند و شما را برای داشتن بدن سالم و سالم کنترل کنند.

ورزش ها

جای تعجب نیست که ورزش می تواند به شما در داشتن یک زندگی سالم کمک کند. ورزش منظم متابولیسم ما را افزایش داده و سپس آن را در سطح بالایی نگه می دارد. این باعث می شود بدن شما سالم تر از بدن افرادی باشد که ورزش نمی کنند. در بزرگسالان ، ورزش می تواند متابولیسم بدن را در سطح سالم نگه دارد. بنابراین ، ورزش برای حفظ سلامتی و بهبود متابولیسم کلیدی است.

همچنین بخوانید: چگونه بدن متابولیسم را برای کاهش وزن تنظیم می کند

چرا میزان متابولیسم در افراد مختلف متفاوت است؟

متابولیسم در افراد مختلف متفاوت است. به عبارت دیگر ، متابولیسم فرد در بدو تولد ممکن است سریعتر از دیگران باشد. اگرچه ژنتیک ممکن است در این تغییرات نقش داشته باشد ، اما دانشمندان در مورد میزان تأثیر ژنتیک بر متابولیسم ، افزایش وزن و چاقی اختلاف نظر دارند.

جالب اینجاست که بسیاری از مطالعات نشان می دهد که میزان چاقی و متابولیسم کلی آنها در مقایسه با میانگین وزن بیشتر است. محققان می گویند این به دلیل افزایش توده عضلانی افراد چاق و توانایی آنها در تحمل وزن است.

اما یک چیز کاملاً واضح است ؛ متابولیسم افراد مختلف یکسان نیست. بسیاری از این تغییرات به دلیل سن ، محیط و رفتار است. با این حال ، تحقیقات بیشتری برای تعیین نقش واقعی ژنتیک مورد نیاز است.

حالت گرسنگی چیست؟

سازگاری متابولیک ، همچنین به عنوان گرمای تطبیقی ​​یا “گرسنگی” شناخته می شود ، می تواند در چاقی نقش داشته باشد. در واقع پاسخ بدن شما به کمبود کالری گرسنگی است. هنگامی که غذای کافی دریافت نمی کنید ، بدن شما سعی می کند کمبود انرژی شما را با کند کردن متابولیسم و ​​کاهش کالری دریافتی جبران کند.

کمبود کالری و کاهش وزن میزان متابولیسم را کند کرده و در افراد مختلف بسیار متفاوت است. در برخی افراد ، به ویژه افراد چاق ، میزان متابولیسم کاهش می یابد. هرچه رژیم غذایی کندتر باشد ، کاهش وزن با رژیم سخت تر خواهد بود.

ژنتیک می تواند در گرسنگی نقش داشته باشد ، اما تلاش های قبلی برای کاهش وزن یا ورزش نیز می تواند نقش مهمی ایفا کند.

آیا می توانید متابولیسم خود را تسریع کرده و وزن خود را کاهش دهید؟

کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. راه هایی برای کاهش میزان متابولیسم وجود دارد. در اینجا چند نکته وجود دارد.

صبحانه بخورید که متابولیسم شما را افزایش می دهد

بحثی در مورد این نظریه وجود دارد که راز کاهش وزن در خوردن صبحانه مانند یک پادشاه ، ناهار مانند یک شاهزاده و ناهار مانند یک فقیر است. اما ما می توانیم مانند یک پادشاه صبحانه ، ناهار و شام بخوریم.

لازم نیست نگران میزان خوردن غذا باشید ، بلکه بر نوع غذایی که در صبحانه می خورید تمرکز کنید که در واقع بر متابولیسم شما تأثیر می گذارد. تحقیقات نشان می دهد که غذاهای کم قند و پروتئین بالا باید برای صبحانه مصرف شود. برای صبحانه مقدار کمی پروتئین بدون چربی مانند مرغ یا تخم مرغ بخورید.

همچنین بخوانید: نقش غذا در فرایند متابولیک بدن

ورزش هوازی انجام دهید

وقتی ورزشهای هوازی ساده انجام می دهید (به استثنای تمرینات متناوب با شدت بالا) میزان کالری سوزی شما افزایش می یابد. اما تمرینات دوره ای شدید و تمرینات قدرتی می تواند متابولیسم بدن شما را تا ساعت ها پس از ورزش در سطح بالایی نگه دارد و در نتیجه چربی بیشتری نسبت به حالت عادی بسوزاند.

اما مشکل این است که شما باید به جای تمرینات دوره ای با شدت بالا ، روی تردمیل بروید. برای سرعت بخشیدن به متابولیسم در این شرایط ، می توانید به تردمیل شیب متناوبی بدهید (بالا و پایین تردمیل ، بالا یا پایین تپه).

چای سبز بنوشید

چای سبز مقطر حاوی کافئین و اپی گالوکاتچین است. این ماده متابولیسم بدن را تسریع می کند. برای صبحانه یک فنجان دم کرده و بعد از ظهر چای سبز بنوشید. البته به خاطر داشته باشید که مصرف زیاد چای سبز نیز می تواند عوارض جانبی ایجاد کند.

همچنین بخوانید: بهترین چای برای سلامتی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *