(مجازی) تملک زمین و زمین NFT در متاورس – فصل نیوز


متاورس به عنوان یک واقعیت مجازی و افزوده درک می شود که از یک سو هدف آن تکرار «دنیای واقعی» و از سوی دیگر تقویت آن است. متاورس نه تنها یک محل کار و شبکه اجتماعی است، بلکه مکانی است که افراد می توانند اوقات فراغت خود را سپری کنند و هر فعالیتی را دنبال کنند. در حال حاضر، تبلیغات واقعی برای دستیابی به اموال دیجیتال در متاورس وجود دارد که می تواند به عنوان یک بازار دیجیتال و فضای جدیدی برای تبلیغات باشد.

اعلامیه Metaverse مربوط به ظهور ارزهای رمزپایه مورد استفاده برای مقاصد تراکنش در Metaverse است. بیت کوین و اتریوم به عنوان پر سرمایه ترین در بازار برجسته هستند. علاوه بر ارزهای رمزنگاری شده، NFTها، یعنی توکن‌های غیرقابل تعویض نیز نقش مهمی ایفا می‌کنند، به خصوص که ویژگی‌هایی را در Metaverse به همین صورت ارائه می‌کنند.

برای درک اولیه NFTها، پست وبلاگ قبلی بینش عمیقی ارائه کرد

ایده و ظهور Metaverse امکان استفاده بیشتر در فناوری بلاک چین را فراهم می کند. مناطق نسبتاً شناخته شده اکنون شامل پلتفرم هایی مانند Decentraland هستند. Decentraland یک پلتفرم واقعیت مجازی سه بعدی غیرمتمرکز است که از انواع “بلوک های سازنده” مجازی تشکیل شده است. این زمین های مجازی در دسنترالند به طور کلی مبتنی بر NFT هستند و می توان آنها را با استفاده از ارز دیجیتال MANA خریداری کرد. به بیان ساده، Decentraland یک پلت فرم برای تجارت زمین مجازی و املاک و مستغلات در Metaverse است. دیگر پلتفرم های محبوب با کاربردهای متفاوت The Sandbox و Axie Infinity هستند. اخیراً پروژه متاورس «Otherside» کلوپ قایق‌های Bored Ape (آزمایشگاه‌های یوگا) در ۱ می ۲۰۲۲ راه‌اندازی شد. عواقب پرتاب؟ آزمایشگاه یوگا با فروش مالکیت زمین دیجیتال (“Otherdeeds”) میزبان یکی از بزرگترین شکست های NFT تا به امروز بوده است. اما توجه و عجله زیاد باعث شد کل شبکه اتریوم به دلیل به اصطلاح «جنگ گاز» بارگیری شود. کارمزد گاز را می توان به عنوان کارمزد معامله ای که برای جبران قدرت محاسباتی استخراج ها پرداخت می شود درک کرد. در این مورد خاص، دو طرف سعی کردند در کارمزد معاملات از یکدیگر پیشی بگیرند.

املاک مجازی را می توان در قالب NFT با استفاده از قرارداد هوشمند NFT به دست آورد. قراردادهای هوشمند از قانون “If> then> Else” و ویژگی های مرتبط از طریق بلاک چین اتریوم (NFT on-chain) پیروی می کنند. پس از تسویه پرداخت، NFT از طریق بستر مناسب به خریدار منتقل می شود. با این حال، اولین مسائل حقوقی ممکن است در این مرحله ایجاد شود.

در حالی که بسیاری از خریداران بر این باورند که “حق” NFT را به دست آورده اند، یا خود NFT را یک عنوان معتبر می دانند، این احتمال وجود دارد که NFT به عنوان عاملی در معامله تلقی شود. فروشنده و خریدار با یکدیگر تعامل دارند و NFT عامل مربوطه را ایجاد می کند. در برنامه نویسی، این “عامل” همچنین می تواند با “چیزی” خارج از بلاک چین (خارج از زنجیره)، مانند ابر یا سرور سخت افزار مرکزی یا حتی در بلاک چین اتریوم مرتبط باشد. این “چیز” معمولاً یک تصویر ساده است (jpeg.). با این حال، NFT در مورد خود معامله چیزی نمی گوید. برای ارزیابی این موضوع، بهتر است شرایط و ضوابط قرارداد هوشمند NFT را مرور کنید.

سایر مشکلات حقوقی می تواند در سطح حقوق مالکیت ایجاد شود. به عنوان مثال، هیچ ویژگی برای خود NFT نمی توان تنظیم کرد. کسب واقعی محتوای مورد توافق طرفین اصلی است. بر این اساس، ارزش NFT عمدتاً از محتوای قرارداد پیروی می کند. با این حال، یک مشکل این است که هیچ قراردادی بین خریدار اولیه و خریدار ثانویه بعدی (و همچنین تمام خریدهای بعدی) وجود ندارد. علاوه بر این، هیچ رابطه قراردادی بین خریداران ثانویه و صادرکننده اولیه NFT وجود ندارد.

با این حال، اکنون پلتفرم هایی وجود دارند که NFT ها را صادر می کنند و قراردادهایی وجود دارند که شرایط چارچوب خاصی را ارائه می دهند، مانند اینکه آیا فقط NFT ها می توانند یا باید در این پلت فرم استفاده شوند یا خیر. اگر NFT اکنون بر روی یا از طریق پلتفرم دیگری توزیع شود، خطر عدم انتقال شرایط و ضوابط وجود دارد. بلافاصله این سوال در مورد ارزش NFT (خارج از بستر قرارداد) و آنچه (محتوای قرارداد) با استفاده از NFT منتقل یا خریداری می شود، مطرح می شود.

اکنون، این پلتفرم ممکن است NFTهایی را با مزایای (مزایای) ویژه مانند دسترسی به یک بستر ارتباطی خاص با افراد همفکر صادر کند. با این حال، صاحبان پلتفرم‌ها می‌توانند بعداً «نظر خود را تغییر دهند» و به دلایل مختلفی دسترسی را لغو کنند. در این راستا، اینکه شرایط و ضوابط هر NFT صادر شده به خریداران بعدی منتقل شود یا خیر، تردید وجود دارد. اگر این شرایط و ضوابط اعمال نشوند، برای مثال به این دلیل که مالکان پلتفرم در یک رابطه قراردادی با همه خریداران پایین دستی نیستند، این خطر وجود دارد که خریدار امکان قانونی برای اعمال “حقوق” خود در برابر صاحبان پلت فرم را نداشته باشد.

علاوه بر مسائل مربوط به حقوق مصرف کننده، این سوال مطرح می شود که در زمینه کسب NFT که با هیچ شرایط و ضوابطی همراه نیست، با NFT چه دستاوردهایی حاصل شده است؟ بنابراین این خطر وجود دارد که با NFT هیچ نتیجه ای حاصل نشود. این به این دلیل است که یک NFT را می توان با یک پیوند مقایسه کرد، جایی که محتوای اساسی ممکن است در طول زمان تغییر کند یا پس از تعداد معینی از تراکنش ها مبهم شود. از آنجایی که تملک زمین در Metaverse از طریق NFT ها انجام می شود، خطر مشابهی وجود دارد.

با این حال، در بیشتر موارد، مالکیت زمین در Metaverse به دلیل توانایی ردیابی “مالکیت” در بلاک چین اتریوم، با فرض “ارتباط ثبت زمین” با ورودی های زنجیره ای، نسبتاً ایمن است. انتظار می رود امکان خرید بخش هایی از NFT ها (NFT های تکه تکه شده) در آینده افزایش یابد که می تواند منجر به تحولات جدید و مسائل حقوقی بیشتر در زمینه سرمایه گذاری در املاک و مستغلات شود.

به طور کلی، این نیز درست است که معیارها خلأ قانونی نیستند. کلیه مقررات مربوط به حقوق قراردادها به طور کلی و حقوق املاک و مستغلات در مورد متاورس اعمال می شود. با این حال، قبل از خرید ملک مجازی، بهتر است شرایط و ضوابط پلتفرم مربوطه را بررسی کنید.