مذاکرات صلح قره باغ به طور مسالمت آمیز پیش رفته است – بیگ ۲۴ خبر


به گفته رئیس شورای اروپا، در نشست روز یکشنبه در بروکسل، روسای جمهور ارمنستان و آذربایجان، مخالفان سرسخت، موافقت کردند که درباره توافق صلح قره باغ برای منطقه بی ثبات که شاهد وقوع جنگ در سال ۲۰۲۰ بود، “پیشبرد گفتگوها” انجام شود.

قلمرو قره باغ کوهستانی که اکثراً ارمنی مسیحی هستند و در آذربایجان با اکثریت مسلمان واقع شده است، موضوع چندین دهه اختلاف مرزی بین همسایگان همسایه قفقاز اتحاد جماهیر شوروی سابق بوده است.

در سال ۲۰۲۰، تنش های فزاینده به یک جنگ همه جانبه تبدیل شد و نزدیک به ۶۵۰۰ نفر را در عرض شش هفته کشت تا زمانی که صلح با میانجیگری روسیه باعث شد ارمنستان بخش های زیادی از سرزمینی را که برای چندین دهه بر آن حکومت می کرد، رها کند.

در هفته های اخیر، همزمان با آغاز گفتگوهای صلح با الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان در ماه گذشته، اعتراضاتی در ایروان، پایتخت ارمنستان، علیه مدیریت این بحران توسط رئیس جمهور پاشینیان بالا گرفته است.

توافق صلح قره باغ در حال مذاکره است

به گفته چارلز میشل، رئیس شورای اروپا، این دو رهبر روز یکشنبه در بروکسل توافقنامه صلح قره باغ را با میانجیگری اتحادیه اروپا “صادق و مثمرثمر” برگزار کردند. او گفت که این روند در «هفته‌های آینده» آغاز خواهد شد و به دو رئیس‌جمهور بر لزوم رسیدگی به حقوق و امنیت جامعه ارمنی قومی در قره‌باغ تاکید کرده است.

در روزهای آینده، “کنفرانسی از کمیسیون های مرزی” برای بحث در مورد توافق صلح قره باغ، از جمله تعیین حدود مرزها و “بهترین نحوه تضمین یک وضعیت باثبات” برگزار خواهد شد.

رهبران همچنین توافق کردند که ارتباطات حمل و نقل باید باز شود. بر اساس بیانیه دفتر خود، پاشینیان درباره “آماده سازی برای روند مذاکرات در مورد عادی سازی روابط بین دو ملت، نگرانی های بشردوستانه و حل و فصل مناقشه قره باغ کوهستانی” گفتگو کرد.

به گفته دفتر علی اف، رئیس جمهور “آرزوی خود را برای تسریع روند دستیابی به توافق صلح بین دو ملت ابراز کرد.”

به گفته میشل، قرار است نشست دیگری که توسط اتحادیه اروپا با علی اف و پاشینیان ترتیب داده شده است، در جولای یا اوت برگزار شود.