مسابقات گلف جنجالی تحت حمایت عربستان سعودی از جمعه در زمین گلف ترامپ آغاز می شود


در آستانه مسابقات آخر هفته، ترامپ این رویداد را در مصاحبه ها و بیانیه های عمومی تبلیغ کرد و گلف بازان را تشویق کرد که به LIV Golf بپیوندند و تور PGA را تحقیر کنند.

اما در حالی که فعالان، رسانه‌ها و دیگران ابراز نگرانی کرده‌اند که LIV Golf مشروعیت بین‌المللی را برای رژیم حاکم در عربستان سعودی که سال‌ها به نقض حقوق بشر متهم می‌شود، فراهم می‌کند، ترامپ از این انتقادها خودداری کرده است.

او در طی مصاحبه ای با وال استریت ژورنال در اوایل این هفته، درباره این موضوع بحث کرد که چگونه یک دور بازی گلف که توسط صندوق ثروت دولتی عربستان سعودی تامین می شود، در واقع شهرت پادشاهی را بهبود بخشیده است.

ترامپ به این روزنامه گفت: “من فکر می کنم LIV برای عربستان سعودی و برای وجهه عربستان سعودی چیز بزرگی بود.”

سخنگوی ترامپ به سوالات سی ان ان پاسخی نداد.

گروه‌های حقوق بشر و سازمان‌های رسانه‌ای از برگزارکنندگان و بازیکنان LIV Golf درباره رابطه این تور با عربستان سعودی سؤال کرده‌اند. بسیاری از این سوالات حول محور قتل جمال خاشقجی، ستون نویس واشنگتن پست در سال ۲۰۱۸ است.

گزارش اطلاعاتی آمریکا که سال گذشته منتشر شد، نشان داد که محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، عملیات دستگیری یا کشتن روزنامه‌نگار سعودی را تایید کرده است، که بلافاصله پس از آن گزارش‌هایی مبنی بر اینکه سیا به همین نتیجه رسیده بود، تایید کرد. با این حال، ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود به طور علنی اتهامات مربوط به دخالت بن سلمان را کم اهمیت جلوه داد زیرا دولت او روابط ایالات متحده با سعودی ها را تقویت کرد.

اما رویداد گلف LIV در بدمینستر نیز خشم برخی از بازماندگان و خانواده های قربانیان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر را برانگیخت. تری استرادا، رئیس یونایتد خانواده‌های ۱۱ سپتامبر، در یک کنفرانس خبری سه‌شنبه در نزدیکی بدمینستر گفت که این گروه از رقابت «توهین‌آمیز، بی‌احترامی و آزاردهنده» در باشگاه ترامپ، تنها ۵۰ مایلی از سایت، وحشت زده شده‌اند. استرادا گفت که از ترامپ “بسیار ناامید” است، اما خاطرنشان کرد که او هدف اصلی انتقادات این گروه نبوده است.

ترامپ روز پنجشنبه در مصاحبه ای با ESPN در باشگاهش بار دیگر تاکید کرد که برای مدت طولانی با مردم عربستان “دوست” بوده است.

صادقانه بگویم، کاری که آنها برای گلف انجام می دهند عالی است. کاری که آنها برای بازیکنان انجام می دهند عالی است.”

وقتی از ترامپ پرسیده شد که به خانواده‌های قربانیان ۱۱ سپتامبر که در اعتراض به رویداد گلف لیف اعتراض می‌کنند، چه می‌گوید، ظاهراً تعجب کرد که آیا اطلاعاتی از دخالت عربستان در حملات تروریستی وجود دارد یا خیر.

او گفت: «متاسفانه هیچ کس به ته ۱۱ سپتامبر نرسید و باید به ته دیوانگانی که آن کار وحشتناک را با شهر، کشور ما و جهان ما انجام دادند، می رسیدند. “بنابراین هیچ‌کس واقعاً آنجا نبود. اما می‌توانم به شما بگویم که امروز افراد فوق‌العاده زیادی اینجا هستند.”

پس از اظهارات ترامپ، استرادا به سی‌ان‌ان گفت که رئیس‌جمهور سابق “به خوبی می‌داند که این پادشاهی است. او تمام تلاش خود را برای محافظت از پادشاهی انجام داد و به وعده خود به خانواده‌های ۱۱ سپتامبر مبنی بر از طبقه‌بندی گزارش‌های FBI درباره عربستان سعودی عمل نکرد. دخالت در ۱۱ سپتامبر.”

پیست جدید توسط تور PGA به حالت تعلیق درآمد که بازیکنانی را که با LIV Golf قرارداد بسته بودند و همچنین برخی از بزرگترین ستاره های گلف از جمله تایگر وودز و روری مک ایلروی را تعلیق کرد. جذابیت گلف LIV برای بازیکنان برتر این ورزش – از جمله کیف پول های بزرگ و پرداخت های تضمین شده – سلطه تور PGA را تهدید می کند و به نظر می رسد سازمان میراث را غافلگیر کرده است.

به نظر می رسد که ترامپ خودش از صدمه زدن به تور PGA لذت می برد، که با او رابطه سختی دارد. در حالی که در گذشته میزبان باشگاه های PGA و سایر رویدادهای حرفه ای گلف بوده است، تور PGA از زمان مسابقات مارس ۲۰۱۶ در دورال، رویدادی را در املاک ترامپ برگزار نکرده است. و پس از محرومیت Bedminster از مسابقات قهرمانی PGA 2022، این سازمان در رادار ترامپ قرار دارد.

“همه گلف بازانی که به PGA بسیار بی وفادار، در تمام اشکال مختلف آن “وفادار” می مانند، زمانی که ادغام اجتناب ناپذیر با LIV اتفاق بیفتد، بهای سنگینی را خواهند پرداخت و شما فقط یک “متشکرم” بزرگ از سوی مقامات خواهید داشت.” PGA دریافت نکنید ترامپ هفته گذشته در پستی در Truth Social نوشت که آنها سالانه میلیون ها دلار درآمد دارند. اگر الان پول را نگیرید، بعد از تکمیل ادغام چیزی به دست نمی آورید، فقط بگویید امضاکنندگان اصلی چقدر باهوش هستند.»

این اولین باری نیست که ترامپ از زمان ورود به سیاست درباره ورزش حرفه ای صحبت می کند. او در دوران ریاست جمهوری خود بارها از سازمان لیگ فوتبال کشور انتقاد کرد که به بازیکنان اجازه اعتراض در زمان پخش سرود ملی داده است. و سال گذشته، ترامپ به دیگر جمهوری‌خواهان پیوست و از آمریکایی‌ها خواست تا لیگ اصلی بیسبال را تحریم کنند، پس از اینکه لیگ بازی ستاره‌های خود را از آتلانتا به دنبال قانون جدید انتخاباتی در جورجیا منتقل کرد.

این داستان با واکنش اضافی به روز شده است.

جیک تپر از CNN در این گزارش مشارکت داشت.