مشکلات تغذیه کودک – وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان |


تغذیه محدود با شیر مادر عواقب جبران ناپذیری دارد که علیرغم آگاهی گسترده از اهمیت آن ، برخی از مادران به دلایل مختلف و از آنجا که به دلایل مختلف کوچک هستند از این امر غافل می مانند. آنها این مایع حیاتی را خارج می کنند.

پیروی از اهمیت تغذیه با شیر مادر ، کاهش وزن و سوء تغذیه و همچنین چاقی و اضافه وزن ، یکی از دغدغه های اصلی متخصصان تغذیه کودکان ، به ویژه برای خانواده های با تحصیلات بالا است.

مشکلات کاهش وزن و سوءتغذیه (به دلیل توصیه های اشتباه سالمندان ، به ویژه مادران) بیشتر شایع است ، بدون آنکه متوجه شویم نیازهای کودکان به غذا با نیازهای بزرگسالان متفاوت است و رژیم غذایی نسبت بزرگسالان باعث سوء تغذیه و رشد ضعیف در کودکان می شود این می تواند بر او در تمام مراحل زندگی تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال ، ما به بزرگسالان توصیه می کنیم غذاهای کم چرب و کم کالری بخورند ، اما کودکان باید از غذاها ، به ویژه شیر پرچرب استفاده کنند ، زیرا در حال رشد هستند تا از کمبودهای تغذیه ای و اختلالات رشد جلوگیری کنند.

سوء تغذیه در دوران کودکی می تواند منجر به کمبود ویتامین A ، کمبود ویتامین D ، کمبود روی و سلنیوم شود که متأسفانه امسال در کودکان شایع است و می تواند بر سطح هوش و عملکرد افراد در مراحل بعدی زندگی تأثیر بگذارد. بنابراین ، کودکانی که در مراحل مختلف رشد (دو سال ، پیش دبستانی و قبل از بلوغ) نمودار رشد طبیعی ندارند ، باید تحت نظر پزشک باشند و به تغذیه آنها توجه بیشتری شود ، در حالی که مکمل ها نباید بدون تجویز پزشک استفاده شوند. استفاده خودسرانه از برخی مکمل ها مانند ویتامین A ، ویتامین D و روی می تواند باعث مسمومیت کودکان شود که عوارض جانبی را به دنبال خواهد داشت.

خانواده ها ، به ویژه مادران تحصیلکرده ، باید توجه داشته باشند که تغذیه سالم در مراحل مختلف رشد و در گروههای سنتی مختلف متفاوت است و غذاهای کم چرب و کم کالری برای کودکان توصیه نمی شود و تغذیه دوران کودکی نیز نباید در پیشگیری موثر باشد. بیماری در بزرگسالی آنها باید محدود شوند ، اما برای پیشگیری از بیماری در بزرگسالی با تغییر شیوه زندگی در برخی مراحل رشد و نهادینه شدن ورزش به عنوان یک عادت روزانه مفید هستند.

علاوه بر این ، رفتارهای سوءتغذیه در برخی از کودکان منجر به سوء تغذیه می شود که ناشی از حساسیت بیش از حد والدین ، ​​به ویژه مادران ، به غذا دادن به فرزندانشان است که باعث چنین واکنش هایی از سوی کودک می شود.

چاقی و اضافه وزن گاهی در کودکان دو تا هفت ساله دیده می شود که در صورت لزوم باید با آزمایش های لازم بررسی شود ، اقدامات پزشکی لازم در آن زمان و از مشکلاتی مانند فشار خون بالا ، بیماری های قلبی و عروقی قابل انجام است. جلوگیری از دیابت با ساقه کوتاه و رشد برانگیختگی.

بنابراین ، به دلیل نمودار رشد طبیعی کودکان از سن یک تا پنج سال ، رژیم غذایی کلی باید شامل همه گروه های اصلی غذایی (شامل نان و غلات ، میوه ها و سبزیجات ، شیر و محصولات لبنی ، گوشت و جایگزین ها) باشد و کودکان باید حداقل پنج بار در روز غذا بخورید وعده های غذایی (شامل سه وعده غذایی اصلی و دو میان وعده).

صبحانه یک وعده غذایی بسیار مهم است – می تواند روز شما را بسازد یا خراب کند. میان وعده نیز یک وعده غذایی کوچک است که بین دو وعده غذایی اصلی به کودکان داده می شود. از آنجا که معده نوزاد کوچک است و به انرژی زیادی احتیاج دارد ، خوردن سه وعده غذایی اولیه نیازهای او را برطرف نمی کند و ذکر شده است که این میان وعده تنها بخش کوچکی از نیازهای تغذیه ای نوزاد را برآورده می کند و جایگزین وعده غذایی اولیه نمی شود.

این دفتر توسط دکتر محمد صفریان در روزنامه قدس منتشر می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *