مصرف کنندگان کره جنوبی شرکت ها را مجبور می کنند در استفاده از پلاستیک تجدید نظر کنند


هور جی هیون، یک آرایشگر ۴۱ ساله در سئول، از طرفداران پر و پا قرص شیر سویا است. اما کره جنوبی آگاه به محیط زیست همیشه از این واقعیت که هر بسته برند مورد علاقه اش با نی پلاستیکی همراه است که هرگز استفاده نکرده است، آزرده خاطر بوده است.

بنابراین، دو سال پیش، او بسته ای از نی را با این پیام برای یک تولید کننده شیر سویا ارسال کرد که بسیاری از مصرف کنندگان نیازی به کاه ندارند. در حالی که داستان خود را در رسانه های اجتماعی به اشتراک می گذاشت، بسیاری از مصرف کنندگان همفکر این کار را دنبال کردند و دو تولید کننده عمده لبنیات و شیر سویا در کشور – لبنیات مایل و محصولات لبنی نامیانگ – مجبور شدند از بسته بندی های بدون کاه برای طراحی برخی محصولات استفاده کنند.

Hoare می‌گوید: «بسیاری از مردم فکر می‌کنند که صدای فردی یا اعمالشان تفاوتی ایجاد نمی‌کند، اما این کار را می‌کنند. به لطف اینترنت و رسانه های اجتماعی، ما به راحتی می توانیم متحد شویم.»

همانطور که داستان او نشان می دهد، جنبش موسوم به “ضایعات صفر” در کره جنوبی در حال شتاب گرفتن است زیرا مصرف کنندگان جوان و فعالان محیط زیست شرکت ها را تحت فشار قرار می دهند تا پلاستیک را به عنوان بخشی از گذارشان به یک اقتصاد سبزتر قطع کنند.

شور فزاینده آنها برای زندگی سبز اخیراً در صدر فهرست “جامعه سبز” برای شاخص آینده سبز سال ۲۰۲۲ قرار گرفته است که توسط MIT Technology Review، یک شرکت رسانه ای وابسته به موسسه فناوری ماساچوست، گردآوری شده است. نمره بالا به این معنی است که جامعه پایداری را از طریق اقداماتی مانند بازیافت، اطمینان از سازگاری با محیط زیست ساختمان ها و مصرف کمتر گوشت و لبنیات پذیرفته است.

کره جنوبی یکی از بالاترین میزان مصرف سرانه پلاستیک در جهان را دارد. اما به گفته شرکت مشاوره فراست و سالیوان، خدمات جمع آوری زباله و بازیافت نیز به خوبی پیشرفت کرده است و نرخ بازیافت در سال گذشته به ۶۸ درصد رسید.

در مواجهه با فشار مصرف کنندگان برای اجرای سیاست های سبز بیشتر، دولت در سال ۲۰۲۰ برنامه ای را برای کاهش ۲۰ درصدی زباله های پلاستیکی تا سال ۲۰۲۵ اعلام کرد.

همچنین در حال گسترش برنامه جامع مسئولیت تولیدکننده خود است که شرکت ها را ملزم می کند زباله های پلاستیکی را در محصولات خود حذف کنند. این طرح باعث شد حدود ۱۰ تولیدکننده آب بطری، از جمله برندهای برتر مانند Nongshim و Lotte Chilsung، آب خود را بدون برچسب برای بازیافت بطری بفروشند.

کارگران زباله های پلاستیکی را در مرکز بازیافت یونگین در یونگین، کره جنوبی دسته بندی می کنند

© بلومبرگ

علاوه بر این، بزرگ‌ترین کافی‌شاپ اقتصادی آسیا – همانطور که گاهی اوقات به آن کره جنوبی می‌گویند – پس از دور ریختن فنجان‌های پلاستیکی برای مشتریان مواد غذایی در سال ۲۰۱۸ قهوه‌ها را واریز می‌کند و برای فنجان‌های یکبار مصرف بازپرداخت می‌شود. هونگ سو یول، که یک مشاور بازیافت منابع را اداره می کند – که در کره جنوبی به عنوان دکتر وست شناخته می شود، گفت: «حرکتی برای بهبود سیستم مدیریت زباله ما که سایر کشورها می توانند به عنوان استاندارد از آن استفاده کنند.

هونگ گفت آگاهی زیست محیطی مصرف کنندگان پس از ممنوعیت واردات زباله در سال ۲۰۱۸ توسط چین که کره جنوبی را مجبور به مدیریت مقدار زیادی زباله پلاستیکی در خانه کرد، به شدت افزایش یافته است. او گفت: «این یک زنگ بیدارباش برای بسیاری از مردم بود و جرقه یک جنبش مردمی علیه زباله‌های پلاستیکی را برانگیخت.

زنی که در یک کافه کره جنوبی نشسته است

کره جنوبی اولین طرح پرداخت سپرده اجباری جهان را برای فنجان های قهوه یکبار مصرف راه اندازی کرد © Chung Sung-Jun / Getty

این کشور “پیروزی های کوچک” زیادی را بر شرکت های کالاهای مصرفی به دست آورده است. به عنوان مثال، Hoare تاکتیک های شیر سویا خود را با شرکت غذایی CJ CheilJedang تکرار کرد و آن را مجبور کرد تا پوشش های پلاستیکی را از برخی از محصولات گوشت خوک که برای تعطیلات سنتی طراحی شده بودند حذف کند.

به همین ترتیب، Brita Korea اولین شرکت تابعه آسیایی این شرکت آلمانی بود که پس از اینکه مصرف کنندگان صدها فیلتر آب را به شرکت بازگرداندند، فیلترهای آب را برای بازیافت جمع آوری کرد.

این کمپین ها همچنین تولیدکنندگان لوازم آرایشی از جمله AmorePacific را هدف قرار داده است که نمایندگان آن سال گذشته متعهد شدند تا سال ۲۰۳۰ از شر بسته بندی های غیرقابل بازیافت خلاص شوند، پس از اعتراض در خارج از دفتر مرکزی آن در سئول. در همین حال، استارباکس کره سال گذشته اعلام کرد که این کار را انجام خواهد داد. تا سال ۲۰۲۵ هر فروشگاهی را بدون پلاستیک بسازید – اولین حرکت بدون درز در نوع خود.

یکی دیگر از نشانه های افزایش آگاهی مصرف کنندگان از محیط زیست، گسترش جهانی فروشگاه های زباله صفر است، جایی که مشتریان ظروف خود را برای انواع محصولات، از شامپو و مواد شوینده گرفته تا روغن زیتون و دانه های قهوه می آورند.

کو کوم سوک، که یکی از ۲۰۰ فروشگاه بدون زباله در سئول را اداره می کند، می گوید حدود ۸۰ درصد از مشتریان آن را زنان ۲۰ تا ۳۰ ساله تشکیل می دهند. آنها نسلی هستند که بیشتر به مصرف اخلاقی اهمیت می دهند، در حالی که جامعه کره به عنوان یک کل بر کارایی اقتصادی متمرکز است.

نظرسنجی اخیر توسط اتاق بازرگانی و صنعت کره نشان داد که ۶۵ درصد از هزاره ها و هزاره های کره جنوبی -متولدین اوایل دهه ۱۹۸۰، اواسط دهه ۱۹۹۰، اواسط دهه ۱۹۹۰ و اوایل دهه ۲۰۰۰- توجه بیشتری به مسائل اخلاقی دارند. مصرف نسبت به قیمت این در تضاد با علاقه نسل قبلی به قیمت است.

اما به نظر می رسد این آگاهی زیست محیطی محدودیت هایی دارد. استفاده از پلاستیک در طول این همه گیری افزایش یافته است زیرا مردم به خرید آنلاین و غذای آماده روی آورده اند. اگرچه پیشرفت هایی در بخش خرده فروشی حاصل شده است، اقتصاد صادرات محور کره جنوبی به شدت به صنعت و تولید کربن سنگین متکی است.

مردم درباره راه حل های اساسی مانند تسریع بازسازی صنعتی یا گسترش تولید انرژی های تجدید پذیر صحبت نمی کنند. [because they are] کو می گوید که نگران هزینه های هنگفت جابجایی شغلی بالقوه و از دست دادن شغل است. “هیچ کس نمی خواهد رنج بکشد.”

فعالان هشدار می دهند که این کشور هنوز راه درازی در پیش دارد تا به هدف خود یعنی بی طرفی کربن تا سال ۲۰۵۰ دست یابد. مبارزه با تغییرات آب و هوایی

آنها همچنین نگران هستند که رئیس جمهور محافظه کار جدید کشور، یون سوک یول، که بر سیاست های اقتصادی تجارت دوستانه خود تاکید کرده است، ممکن است مقررات زیست محیطی را لغو کند.

هئو سونگ یون، فعال محیط زیست در کره سبز گفت: «سیاست زیست محیطی احتمالا در دولت جدید معکوس خواهد شد.

شرکت ها باید بیشتر از مرحله تولید به بازیافت فکر کنند، اما تغییر کندتر از افزایش آگاهی مصرف کننده از محیط زیست است.