معامله آی ربات آمازون با بررسی مجدد دموکرات ها مواجه شد


نامه جدیدی که توسط اعضای سنا و مجلس نمایندگان آمریکا نوشته شده است، آمازون را به اقدامات “ضد رقابتی” در تلاش برای خرید شرکت Roomba iRobot به قیمت ۱.۷ میلیارد دلار متهم کرده است. بر اساس گزارش Axios، سناتور الیزابت وارن از ماساچوست رهبری این اتهام را برای متقاعد کردن کمیسیون تجارت فدرال برای رد این معامله بر عهده دارد.

آمازون به جای رقابت در یک بازار منصفانه بر اساس شایستگی های خود، از یک راهنمای آشنا برای جلوگیری از رقابت پیروی می کند: سرمایه گذاری بر سهم عظیم بازار و دسترسی به سرمایه برای خرید یا سرکوب محصولات محبوب. Mark Buchan، Jesus J. “Choi” Garcia، Pramila Jayapal و کیتی پورتر

این گزارش در زمان تشدید بررسی‌های نظارتی برای غول خرده‌فروشی آنلاین منتشر می‌شود. معاملات iRobot و One Medical نگرانی های ضد انحصاری را در میان قانونگذاران ایجاد کرده است. بدیهی است که کمیسیون تجارت فدرال قبلاً هر دو را بررسی کرده است. واضح است که آمازون تحت مدیریت اندی گیسی، مدیرعامل جدید، به شدت به دنبال خرید بوده است، زیرا رگولاتوری برای جلوگیری از معاملات مشابه توسط غول‌های فناوری لابی کرده است. به طور خاص، رئیس کمیسیون تجارت فدرال، لنا کان، از متا/فیس بوک به دلیل خرید یک شرکت واقعیت مجازی به نام Inside Unlimited، به دلیل نگرانی های ضدرقابتی شکایت کرد.

این معامله در قلب برنامه‌های آمازون برای حرکت تهاجمی به رده رباتیک خانگی قرار دارد، به همان صورتی که خرید Kiva Systems در سال ۲۰۱۲ به آن کمک کرد تا به یک نیروی مسلط در رباتیک صنعتی تبدیل شود. عرضه آمازون در این دسته در حال حاضر محدود به ربات خانگی Astro است، اما با استفاده از iRobot در این بخش، این شرکت یک شبه بر فضا مسلط خواهد شد. iRobot’s Roomba یک ربات خانگی کمیاب است که در جریان اصلی استفاده قرار گرفته است.

با توجه به تاریخچه آمازون و نقشه اصلی iRobot، این معامله نگرانی هایی را برای طرفداران حفظ حریم خصوصی ایجاد کرده است.

TechCrunch برای اظهار نظر با دفتر آمازون و سناتور وارن تماس گرفته است.