مهر گریگوریان. مناقشه قره باغ کوهستانی را نمی توان با زور حل کرد. صبح – بیگ ۲۴ خبر


مهر گریگوریان معاون نخست وزیر از طریق پیوند ویدیویی در ۲۰ مه ۲۰۰۶ در نشست شورای سران دولت های کشورهای عضو CIS شرکت کرد. در چارچوب دستور جلسه، شرکت کنندگان به ویژه در مورد مسائل جاری همکاری های تجاری و اقتصادی در CIS بحث و تبادل نظر کردند.

مهر گریگوریان معاون نخست وزیر در این نشست سخنرانی کرد.

***

سخنرانی مهر گریگوریان معاون نخست وزیر در نشست شورای سران کشورهای مستقل مشترک المنافع

سران محترم دولت

شرکت کنندگان محترم جلسه

مایلم با استفاده از این فرصت، آغاز ریاست خود را در شورای سران کشورهای مستقل مشترک المنافع به طرف قزاقستان تبریک بگویم و بر آمادگی جمهوری ارمنستان برای همکاری برای توسعه بیشتر همکاری ها تأکید کنم. علیخان آسخانی عزیز، شما همیشه می توانید روی حمایت ما حساب کنید.

نشست امروز در چارچوب تحولات اقتصادی جهانی، شوک های قابل توجه سیستم های مالی برگزار می شود که نمی تواند بر ثبات اقتصادی در CIS، رفاه مالی کشورهای ما تأثیر بگذارد.

طرف ارمنی اهمیت زیادی برای تبادل نظر در مورد اقدامات هماهنگ احتمالی با هدف تضمین ثبات اقتصادی و مالی قائل است، ما به خوبی از پیامدهای سیاست محاصره آگاه هستیم.

اقتصاد ارمنستان و کشورهای مستقل مشترک المنافع ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند. روسیه شریک اصلی تجاری و اقتصادی ارمنستان در وهله اول هم از نظر صادرات و هم واردات است. سرمایه گذاری های روسیه به طور کلی بزرگترین در کشور ما هستند. بدیهی است که رژیم های اقتصادی ویژه معرفی شده در اقتصاد ارمنستان نیز انعکاس یافته است. معرفی اقدامات محدودکننده در حال حاضر تأثیر قابل توجهی بر بازارهای مالی منطقه ما دارد. همچنین تأثیر منفی بر صادرات، کاهش جریان حواله های خصوصی دارد.

همکاران عزیز،

در چنین شرایطی البته باید به فرصت های جدید فکر کرد. در این زمینه، امکان تبادل نظر در مورد اقدامات احتمالی مشترک با هدف انطباق اقتصاد کشورهایمان با شرایط به سرعت در حال تغییر و همچنین به حداقل رساندن خطرات مالی و اقتصادی و بازگرداندن تعادل اقتصادی وجود دارد.

در عین حال، لازم است که افراط نکنید و از اقداماتی که می تواند منجر به انزوای اقتصادها از فرآیندهای جهانی شود، اجتناب شود.

من مطمئن هستم که مشارکت ما در یک گفتگوی سازنده به نفع شهروندان کشورهای مستقل مشترک المنافع است.

در مورد بسته اسنادی که در دستور کار جلسه امروز قرار دارد، یادآور می شوم که بدون شک توسعه فناوری های پیشرفته نقش اساسی در افزایش رقابت، کارایی و شکوفایی کشورهای ما دارد.

در حوزه توسعه فناوری و دیجیتالی شدن باید به مسائل امنیت اطلاعات توجه لازم را داشته باشیم. از این منظر، اتخاذ برنامه اقدامات اولویت دار برای اجرای استراتژی امنیت اطلاعات را با در نظر گرفتن فرمول های مورد قبول طرفین که طی رایزنی های تکمیلی در مارس سال جاری مورد توافق قرار گرفت، امکان پذیر می دانم.

روابط علمی با کشورهای عضو CIS همچنان در زمینه تحقیقات پایه-کاربردی توسعه می یابد. در داخل CIS، تعدادی پروژه مشترک در حوزه های مختلف علمی و فنی در حال اجرا است که نشان دهنده سطح بالای همکاری بین کشورهای عضو علاقه مند CIS است.

من مطمئن هستم که امضای پروتکل اصلاحات در موافقت نامه ایجاد منطقه علمی و فناوری مشترک کشورهای عضو CIS فرصت های جدیدی برای همکاری در راستای روندهای مدرن در علم، فناوری و نوآوری ایجاد خواهد کرد. و همچنین بهترین شیوه های جهانی در این زمینه.

جمهوری ارمنستان همواره در موقعیتی بوده است که روابط بین نسل جوان کشورهایمان را تقویت کند تا از پتانسیل جوانان در فرآیندهای ادغام در کشورهای مستقل مشترک المنافع استفاده کند. در این زمینه، ما از توسعه و پذیرش پروژه بین‌المللی سرمایه جوانان کشورهای مستقل مشترک المنافع حمایت می‌کنیم که هدف آن مشارکت نسل جوان در تمام زمینه‌های روابط بین‌دولتی از طریق اجرای پروژه‌ها و برنامه‌های توسعه پایدار است.

طرف ارمنی همچنین از پذیرش مفهوم همکاری برای توسعه بیشتر صنعت انگور و شراب سازی که با هدف ایجاد یک محیط سرمایه گذاری جذاب و شرایط مطلوب برای توسعه پایدار این جهت رقابتی است، حمایت می کند. همکاری در این زمینه نه تنها به گسترش جغرافیای شراب سازی، افزایش حجم تولیدات داخلی در بازار داخلی از جمله توسعه گردشگری شراب، مسیرهای گردشگری و زیرساخت های مرتبط کمک می کند، بلکه باعث افزایش این بخش از کشاورزی نیز می شود. مجتمع صنعتی به یک سطح کیفی جدید.

در پایان، مایلم بار دیگر بر آمادگی طرف ارمنی برای ادامه مشارکت فعال خود در توسعه بیشتر همکاری‌های سودمند متقابل به منظور افزایش ثبات اقتصادها و تضمین ثبات اقتصاد کلان تأکید کنم. من مطمئن هستم که تلاش های مشترک ما موفق و موثر خواهد بود.

همکاران عزیز،

در زمینه مناقشه قره باغ کوهستانی، باید بگویم که دولت ارمنستان متعهد به اجرای دقیق تعهدات مندرج در بیانیه های سه جانبه رهبران ارمنستان، روسیه و آذربایجان در ۹ نوامبر ۲۰۲۰، ۱۱ ژانویه، شده است. و ۲۶ نوامبر ۲۰۲۱.

حادترین مسائل حل نشده، موضوع اسرای دیگر ارمنی است که پس از تهاجم نظامی گسترده علیه مردم قره باغ کوهستانی که به دلیل میانجیگری روسیه و استقرار نیروهای حافظ صلح روسیه متوقف شد، در بازداشت آذربایجان هستند. زور. تنها بر اساس اطلاعات تایید شده توسط طرف آذربایجانی، ۳۸ نظامی-غیرنظامی ارمنی بر خلاف تعهدات خود همچنان در اسارت در آذربایجان بسر می برند که این نقض موازین و اصول حقوق بشردوستانه بین المللی است.

در مورد اصول پنج گانه مطرح شده از سوی طرف آذربایجان، باید اشاره کنم که طرف ارمنی با شش اصل اضافی پاسخ داد که منعکس کننده رویکردهای طرف ارمنی برای حل و فصل همه جانبه مناقشه قره باغ کوهستانی است.

لازم می دانم یک بار دیگر اعلام کنم که مناقشه قره باغ کوهستانی را نمی توان با زور حل کرد، طرف ارمنی از نقش میانجیگری روسای مشترک گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا در پیشبرد حل و فصل مناقشه قره باغ کوهستانی به صورت کاملاً مسالمت آمیز و دیپلماتیک حمایت می کند.

ممنون از توجه شما:

دولت جمهوری ارمنستان

بر اساس قانون کپی رایت و حقوق وابسته، تکثیر گزیده مطالب خبری نباید بخش قابل توجهی از مطالب خبری را آشکار کند. هنگام بازتولید گزیده ای از مطالب خبری در سایت، ذکر نام رسانه در عنوان گزیده و همچنین قرار دادن لینک فعال سایت الزامی است.