نرخ برق رکوردشکنی ممکن است در زمستان امسال جیره بندی شود – پاپ نیوز


قیمت برق در روز دوشنبه رکورد تابستانی جدیدی را در جنوب غربی نروژ به ثبت رساند و مصرف کنندگان در Rogaland، Agder، Telemark و Vestfold چیزی بیش از ۳ NOK به ازای هر کیلووات ساعت پرداخت کردند. سطح آب در مخازن تامین برق آبی منطقه برای این فصل بسیار پایین است و نگرانی ها را در مورد نیاز به جیره بندی برق در زمستان امسال افزایش می دهد.

نرخ استاندارد برق ممکن است در زمستان امسال جیره بندی شود
قیمت برق در تابستان این هفته به بالاترین سطح خود رسید زیرا نگرانی ها در مورد احتمال سهمیه بندی در زمستان امسال افزایش یافته است. عکس: NVE/Stig Storhill

ترجه سلند وزیر نفت و انرژی به روزنامه گفت: «ما از نزدیک وضعیت برق را زیر نظر داریم Dagens Nyingleife (DN)وی افزود که دولت «نمی‌تواند» ضرورت اتخاذ تدابیری برای کاهش مصرف برق را انکار کند. آنها می توانند شامل محدود کردن مقدار آبی که می تواند برای تولید برق استفاده شود (که می تواند باعث جیره بندی شود)، محدود کردن صادرات برق یا ترکیبی از هر دو باشد.

وی تاکید کرد که بازارهای انرژی در سراسر اروپا با عدم اطمینان زیادی روبرو هستند. نروژ که مدتها قبل از اینکه بتواند نفت و گاز صادر کند، یک تولید کننده عمده انرژی آبی بود، در تابستان که مصرف برق به طور سنتی کم بوده است، چنین نرخ هایی را مشاهده نکرده است.

هم دولت و هم تولیدکنندگان برق تحت فشار سیاسی برای کاهش نرخ بالای برق و اجتناب از جیره بندی زمستانی هستند. حزب مرکز دولت می خواهد تمام صادرات برق را متوقف کند و به شرکت های انرژی دستور می دهد که آب را در مخازن خود نگه دارند. شهرداران محلی نیز خواهان کمک هستند، در حالی که حزب چپ سوسیالیست (SV) در حال بررسی فراخوانی برای بازگشایی پارلمان برای بحث در مورد اقدامات امدادی است.

شرایط اکنون بسیار خطرناک است». لارس هولتبرکن، نماینده مجلس SV، در آخر هفته به شبکه دولتی NRK گفت. ما از دولت انتظار داریم تمام تلاش خود را برای جلوگیری از جیره بندی برق در زمستان امسال انجام دهد. اگر بخواهیم این کار را انجام دهیم، بر صنعت، مشاغل و زندگی روزمره مردم تأثیر می گذارد. این غیر قابل قبول است “.

او و دیگران درخواست هایی برای افزایش سطح آب در مخازن، مذاکره مجدد در مورد توافقنامه های صادراتی موجود بین نروژ و بریتانیای کبیر و آلمان، غرامت بیشتر دولت برای قبوض بالای برق و فهرست بلندی از اقدامات برای بهبود بهره وری برق نروژ پیشنهاد کرده اند. از آنجایی که برق همیشه یکی از معدود چیزهایی بود که در نروژ بسیار ارزان تر از جاهای دیگر بود، مصرف کنندگان به خوبی از کاهش مصرف برق خود آگاه نبودند. اسلند همچنان ادعا می کند که قانونی شدن واقعی بعید است، اما معتقد است که این یک گزینه است.

آندرس گاودستاد، رئیس مدیریت انرژی برای تولید کننده انرژی Agder Energi، تأیید کرد که تمام مخازن آن در حال حاضر در حدود دو سوم سطح آب معمولی برای این فصل از سال هستند و شرکت او به دلیل آن انرژی کمتری تولید می کند. وی گفت: می توانستیم محتاط تر باشیم و در پاییز، زمستان و بهار گذشته کمتر انرژی تولید کنیم یا بدبین باشیم و بیشتر تولید کنیم. DNاما پیش‌بینی خشک‌ترین بهار در ۱۴۰ سال گذشته و اینکه در اروپا نیز شاهد جنگ خواهیم بود، آسان نبود.

گودستاد تاکید می کند که دلایل زیادی وجود دارد برای نرخ های بالای برق هنوز در تابستان، زمانی که مخازن معمولاً از ذوب برف و روان آب از چشمه ها فوران می کنند. اکنون برف کمی در کوه ها باقی مانده است تا به آنها غذا بدهد، در زمانی که اروپا بیش از هر زمان دیگری به نیروی نروژی به عنوان جایگزینی برای گاز روسیه نیاز دارد.

Agder Energi و دیگر شرکت های انرژی در سراسر نروژ مورد انتقاد قرار گرفته اند و مظنون به تلاش برای به حداکثر رساندن سود هستند. بزرگترین اتحادیه نروژ، LO، هفته گذشته به سیاستمداران پیوست و خواستار “مسئولیت اجتماعی” بیشتر از تولیدکنندگان انرژی شد و به آنها دستور داد تا مطمئن شوند که آب کافی در مخازن برای گذراندن زمستان وجود دارد. آنها خاطرنشان کردند که در حالی که نروژ به سطوح بی سابقه کاهش یافته است، همچنین رکوردهای جدیدی را برای صادرات برق ثبت کرده است. در خطر نشان دادن عدم همبستگی با اوکراین و نیاز به ارائه جایگزینی برای گاز روسیه، LO از دولت کارگری مرکز می‌خواهد تا از تنظیم‌کننده انرژی دولتی NVE و آژانس انرژی Statkraft بخواهد سطح آب را در مخازن حفظ کنند.

نرخ استاندارد برق ممکن است در زمستان امسال جیره بندی شود
مخازن نروژ قبلاً در این زمان از سال پر بودند، زیرا در کوه های بالای روگالند قرار دارند، اما اکنون پس از زمستان و بهار خشک فصلی، سطح آب بسیار کم شده است. عکس: Norsk Hydro/Liz Biland

با این حال، چالش این است که اگر باران ها در پاییز امسال شروع به باریدن کنند و ظرفیت کافی در مخازن برای مهار آنها وجود نداشته باشد، چه اتفاقی خواهد افتاد. وضعیت کنونی در جنوب نروژ نیز خطرناک ترین است. شمال نروژ شاهد بارش باران و برف زیادی بوده است و نرخ برق بسیار کمتر از جنوب است.

صنعت برق و شرکت هایی مانند Agder Energi نیز به همه درخواست ها برای بهبود صرفه جویی در مصرف آب و کاهش صادرات پاسخ داده اند. آنها فکر می کنند که در مدیریت منابع انرژی بهترین هستند: مدیر سازمان حرفه ای آنها: “شرکت های انرژی به خوبی می دانند که ممکن است وضعیت انرژی دشواری در زمستان امسال وجود داشته باشد.” انرژی نورهاویند حلو به روزنامه گفت Aftenposten در روز دوشنبه. او ادعا می کند که با صرفه جویی در آب، به هیچ کس خدمات خوبی نمی رسد و ممکن است بعداً به دریا بریزد.

گودستاد از شرکت Agder Energi گفت: «ما همچنین امسال ۲۰ درصد کمتر از حد معمول برق تولید کرده‌ایم، بنابراین اشتباه است که کسی بگوید ما فقط سعی می‌کنیم سود را برای صاحبان خود به حداکثر برسانیم.» DN. ما به خوبی از مسئولیت اجتماعی خود به عنوان مدیران زیرساخت های حیاتی آگاه هستیم.»

اگر بارندگی ها در پاییز و زمستان به حالت عادی بازگردد، به گفته NVE، هیچ اضطراری برق وجود نخواهد داشت. NVE در آخرین گزارش خود نوشت: “اما در تجزیه و تحلیل ما بر اساس داده های آب و هوایی ۶۰ ساله، می بینیم که اگر تابستان و پاییز خشک و به دنبال آن زمستانی سرد و خشک داشته باشیم، خطر بحرانی شدن آن وجود دارد.” هفته . . این به این دلیل است که سطح تانک از سال ۱۹۹۶ به این اندازه پایین نبوده است.

شرکت دولتی توزیع برق Statenet احتمال ۵ تا ۲۰ درصد سهمیه بندی برق در زمستان را پیش بینی کرده است. استات نت در جدیدترین گزارش خود نوشت: «این به این معنی است که به احتمال زیاد نیازی به جیره بندی برق نداریم، اما مسئولیت خود را بر عهده می گیریم و آب را در آبراه های خود (که مخازن را تغذیه می کند) تا حد امکان پایین می گذاریم. تامین آب.”

newsinenglish.no/نینا برگلوند